Ezzel szemben mások a teljes szexuális felszabadultság kezdetét látják a menopauzában, hiszen nem kell aggódniuk a teherbeesés kockázata miatt, nem beszélve arról, hogy a menstruáció nem fog többé gondot okozni a mindennapokban. Bátran tervezhetnek nyaralást önfeledten, nem fogják émelyítő görcsök és a menzesszel járó kellemetlenségek tönkretenni az amúgy derűsnek ígérkező napokat. Sok esetben a nő a menopauzát követően éli ki igazán nőiességét, amit a férfiak is nagyra értékelnek.
Mi jelzi a menopauza közeledtét?
A menopauza előtti időszakot premenopauza névvel illeti az orvostudomány. Ebben a stádiumban a menstruáció jellege megváltozik, rendszertelenné válik, kimaradhat. Olykor éveken keresztül is tarthat a menzesz zavara, biztosnak azonban akkor tekinthető a menopauza, ha egy éven keresztül nem jelentkezik újabb menstruáció. A menopauza közeledését jelezheti még a hőingadozás, alvásproblémák, rossz közérzet vagy erős érzelmi hullámok. A szervezetben végbemenő változások már a 30-as évek tájékán megjelennek. A tüszőérés elmarad, az ösztrogén és progeszteron termelése lecsökken, az ovuláció kiszámíthatatlanná válik, aminek köszönhetően a fogamzóképesség egyre inkább csökken.
Mik lehetnek menopauza tünetei?
A menopauza leglátványosabb tünete, hogy a menstruáció egy éven keresztül nem jelentkezik újra. Ahogy az a premenopauza időszakában is megfigyelhető, gyakoriak lehetnek az alvászavarok, hőhullámok, izzadás és érzelmi labilitás. A nő menopauza alatt sokszor nem érzi magát jól a bőrében, fáradékonyabb, nehezebben koncentrál, szorongásra hajlamos, sőt nem ritka a depressziós állapot sem. Évekkel az utolsó menstruációs vérzést követően felléphet hajritkulás, hüvelyszárazság, megereszkednek a mellek, jellemző a hasi elhízás.
Hogyan enyhíthetőek a menopauza tünetei?
A menopauza során alaposan megváltozik a hormonszint, ami esetenként gyógyszeres kezelést tehet indokolttá. A hormontartalmú készítmények szedése azonban csak kivételes esetben és rövid ideig javasolt. A tünetek mérsékelhetőek ösztrogén tartalmú és gyógynövényes készítményekkel, melyek szedésénél nem kell számolni mellékhatásokkal.
Kétségtelenül nagy odafigyelést igényelhetnek a pszichés panaszok. A nőben lezajló változások, az idősebb kor kellemetlenebb velejárói együttesen okozhatnak lelki viharokat. Az énkép nagymértékben csorbulhat, identitásbéli problémákkal találja szemben magát a nő. Amennyiben készen áll szembenézni problémájával és azokat megosztani másokkal, pszichológus szakember segítheti feldolgozni a testben és lélekben végbemenő változásokat, a párkapcsolatban fellépő nehézségeket. A szakember segíthet a lelki egyensúly helyreállításában, a szorongás feloldásában. Súlyos panaszok esetén felírhatnak antidepresszáns készítményeket, altatót vagy feszültségoldót, ám ezeknek a készítményeknek tartós szedése kerülendő.
Ha bármi kérdése van a témában, kérje bátran nőgyógyász szakember segítségét!