Cikkünkből megtudod a hüvelyviszketés kellemetlen tünetei hogyan enyhíthetők vény nélküli készítményekkel. A kezelése, azonban a nőgyógyász feladata.
A hüvelyviszketés számos nőt érintő kellemetlen tünet, melynek oka lehet bakteriális vagy gombás fertőzés, irritáció, allergia vagy akár hormonális változás. Bár a hüvelyviszketés okának meghatározása és a megfelelő kezelés kiválasztása mindenképpen a nőgyógyász szakorvos feladata, néhány esetben a kellemetlen tünetek gyors enyhítéséhez elegendő lehet vény nélküli készítmények használata is.
A bakteriális és gombás hüvelyfertőzés okozta hüvelyviszketés nagyon gyakori panasz a nőgyógyászati rendelőkben. Bár ezek a fertőzések rendkívül kellemetlenek lehetnek, általában könnyen kezelhetők.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy csak nőgyógyászati vizsgálat során nyert kenet eredménye alapján lehet eldönteni, milyen típusú fertőzésről van szó, és csak ez alapján lehet a megfelelő kezelést kiválasztani.
Ha a panaszt hüvelygomba okozza
A hüvelyviszketés oka többnyire a Candida albicans nevű gomba által okozott hüvelygomba fertőzés, amelynek kiirtása hosszabb időt vesz igénybe és gyakran átmeneti vagy teljes életmódváltást igényel, akár speciális diétával.
A hüvelygomba tünetei közé tartozik a viszketés, égő érzés, fájdalom, kellemetlen szag és a túrós, bő, fehér folyás. Hogy a hüvelygomba ellen mi a legjobb házi gyógymód, azt is jobb, ha egyeztetjük a nőgyógyászunkkal, hiszen ma már recept nélkül is rengeteg, megbízható termék kapható.
Szerencsére a hüvelygomba kezelése otthon vény nélkül is lehetséges, de azért azt ne várjuk, hogy a hüvelyviszketés kezelése egy nap alatt elmulasztja a panaszokat.
Az egyik leghatékonyabb módszer a hüvelygomba elleni krém vagy kúp, például a Canesten, amelynek hatóanyaga a klotrimazol. A krém gyorsan képes enyhíteni a tüneteket, de a teljes gyógyulást 3-6 nap alatt érhetjük el. Erre a célra választhatunk hüvelykrémet, de hüvelytablettát, kúpot vagy kombinált termékeket is.
Hüvelygomba kezelése házilag
Ha valaki inkább természetes módszereket keres a hüvelygomba kezelésére, néhány otthoni megoldással is próbálkozhat, bár ezek hatásosságát klinikai vizsgálatok nem bizonyítják. Különösen a visszatérő fertőzések esetén érdemes tüzetes kivizsgáláson és jól felépített terápián részt venni.
A népgyógyászat hüvelyfertőzések kezelésére kívül-belül is ajánl gyógynövényeket. A diólevél, a cickafark vagy a kamilla a kórokozók és a kórokozók okozta gyulladások ellen is jól alkalmazhatók. Kipróbálhatjuk a gyógynövényes irrigálást és ülőfürdőt, amely kezdődő tünetek orvoslására vagy éppen a megelőzésre hatékony lehet.
Főzzünk erős teát 50-50 gramm cickafark, vagy kamilla és diólevél keverékéből. 1 liter forrásban levő vízzel forrázzuk le a gyógyfű-keveréket, majd fél óra áztatás után szűrjük le. Tegyünk félre belőle 1,5 deciliternyit, ezt töltsük be irrigáló eszközbe és az ülőfürdő előtt alkalmazzunk ezzel hüvelyzuhanyt. A maradék keverékbe öntsünk 1 dl 10%-os ecetet, amely a gombák természetes ellensége. A keveréket adjuk hozzá kevés fürdővízhez, akár egy nagyobb lavórban, akár a fürdőkádban, a lényeg, hogy legalább a köldökig érjen a víz, és üljünk benne legalább 20 percig.
Emellett végezhetünk jódos és tejsavas hüvelyöblítést is, egy nap legalább kétszer, reggel és este, legalább 3 napon át. Pezsgőtabletta formájában kapható jód és tejsav is: a jód a kórokozók elpusztításában jeleskedik, míg a tejsavval a megbomlott hüvelyflórát tudjuk helyreállítani. Először a jódtablettát oldjuk fel, ezzel irrigáljunk előírás szerint, majd oldjuk fel a tejsavas pezsgőtablettát is, hogy visszaállítsuk a megfelelő pH-értéket. Az irrigáló eszközt mindig fertőtlenítsük!
Ha az irrigálás nem megoldható, akkor jódos hüvelykúpot és probiotikus hüvelygéleket, -tablettákat, -kapszulákat is alkalmazhatunk, a termékekhez adott használati útmutató szerint.
Bakteriális hüvelyfertőzés kezelése vény nélkül
A bakteriális hüvelyfertőzés (vagy bakteriális vaginózis) leggyakoribb tünetei a következők lehetnek:
- kellemetlen, halszagú hüvelyi folyás
- szürkésfehér vagy zöldessárga színű folyás
- viszketés és/vagy égő érzés a hüvely környékén
- gyakori vizelési inger
- fájdalom vagy kellemetlenség közösüléskor
A bakteriális hüvelyfertőzés kezelése otthon a fentieknél leírtakhoz hasonlóan szintén nem bizonyított hatású, de amíg nincs biztos diagnózis, addig is próbálkozhatunk otthon elmulasztani a panaszokat. Ha valakinél bakteriális hüvelyfertőzés gyanúja áll fenn, akkor a hüvelygomba otthoni kezelésénél leírt gyógynövényes irrigálás-ülőfürdő és a jódos-tejsavas kezelés hatékony lehet. A hüvely pH-jának javítása, fenntartása érdekében szedjünk-együnk minél több probiotikumot. A probiotikumok hasznos baktériumokat tartalmaznak, amelyek segíthetnek fenntartani a hüvely egészségét. Az étrendünkhöz hozzáadhatunk olyan élelmiszereket, amelyek probiotikumokat tartalmaznak: ilyen a joghurt vagy tejsavas fermentációval/kovászolással előállított savanyúságok.