Óvszerhasználattal lényegesen lecsökkenthető a vírus átadásának kockázta, ám mivel a fertőzött terület körüli bőrfelület így is érintkezhet a partnerével, ez sem jelent 100%-os biztonságot.
Mik a nemi herpesz tünetei?
A nemi herpesz lehet enyhe lefolyású, szinte alig észrevehető, ám az esetek túlnyomó részében fájdalommal jár. Nem sokkal a fertőzést követően égő viszkető érzés jelentkezik hólyagokkal, amit nem sokkal ezután felvált a fájdalmas fekélyes felület, a hámréteg nélküli bőr. Nőknél jellemzően a szeméremtest részein, a hüvelyen és méhnyakon is elterjedhet a fertőzés, sőt az sem ritka, hogy a húgycsövön és végbélnyílás környékén is megjelenik a nemi herpesz. Férfiaknál a hímvessző bármely részén kialakulhatnak a duzzanatok, hólyagok. Jellemző a nemi herpesszel együtt járó láz, fejfájás és izompanaszok. Nőknél szintén kellemetlen tünet a szeméremtesten és alhasban fellépő fájdalom.
Fontos tudni, hogy hiába gyógyulnak a tünetek 10-15 nap alatt, a rákövető 10-12 tünetmentes napban még fertőzőképes az illető. Ilyenkor fokozott óvatosságra van szükség. A vírus továbbadásának nem kedvez az sem, hogy sokan nincsenek is tudatában fertőzésükkel a nemi herpesz tünetmentes elsődleges lezajlása folytán.
Mikor és hogyan újulhat ki a nemi herpesz?
Ha megbomlik a szervezet egyensúlya, avagy legyengül az immunrendszer, a nemi herpesz tünetei újból jelentkezhetnek. Egyénenként változó az újbóli kialakulás időbeli fellépése, átlagosan negyedévente alakul ki újra a fertőzöttség, ennél gyakrabban megjelenő nemi herpesz esetén orvosi kezelés szükséges. Kiújulás esetén enyhébb tünetekre számíthat a beteg, a hólyagok rendszerint ugyanazon a területen jelentkeznek, mint első alkalommal.
Hogyan kezelhető a nemi herpesz?
Nemi herpesz kezelése alatt a panaszok enyhítését értik, a fertőzés ugyanis nem szüntethető meg véglegesen. Normális esetben a panaszok maguktól gyógyulnak, nincs szükség gyógyszeres kezelésre. Amikor a nemi herpesz túlzott gyakorisággal lép fel, meghatározott időn keresztül gyógyszerkészítményt kell szednie a betegnek.
Ne feledkezz meg a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokról! Ha bármi kérdésed van a témában, kérd bátran nőgyógyász szakember segítségét!