Az esemény utáni tabletta az egyik leggyakoribb fogamzásgátló módszer, amit a nők bevetnek, amikor a vágy hevében védekezés nélkül szeretkeztek. Ez a sürgősségi fogamzásgátló módszer olyan esetekben alkalmazható, amikor más fogamzásgátlót nem használnak vagy úgy gondolják, hogy az esetleg nem volt hatékony. Kell-e számolnunk bármilyen mellékhatással, amikor kénytelenek vagyunk élni a sürgősségi fogamzásgátlás lehetőségével?
Miként hat a szervezetünkre az esemény utáni tabletta?
Mi az esemény utáni tabletta hatása?
Mi van akkor, ha épp az ovuláció idején történt a védekezés nélküli közösülés?
Milyen mellékhatásokra számíthatunk?
Hogyan lehet hozzájutni esemény utáni tablettához?
Miként hat a szervezetünkre az esemény utáni tabletta?
„Balesetek” a fogamzásgátlás terén is adódhatnak olykor. Ha például elfelejtetted bevenni a fogamzásgátló tablettát, vagy a gumióvszer elszakadt vagy nem helyesen használtátok, szükségessé válhat a sürgősségi fogamzásgátlás, azaz az esemény utáni tabletta bevétele. Tehát ez a fajta utólagos fogamzásgátlás a nemkívánt terhesség megelőzésére szolgál és nem a terhesség megszakítására.
Amennyiben a tabletta bevételét megelőzően már megtörtént a petesejt megtermékenyítése, a tabletta hatástalan lesz, mivel nem vált ki terhességmegszakítást. Ezért kiemelten fontos, hogy minél hamarabb vegyük be az esemény utáni tablettát a védekezés nélküli közösülést követően.
Hatékonyság szempontjából az ilyen közösülést követő első 72 óra a legkritikusabb időszak, de az esemény utáni tabletta használható akár 120 óráig is. Fontos azonban megjegyezni, hogy minél később vesszük be, annál kisebb az esélye annak, hogy megelőzze a terhességet.
Mi az esemény utáni tabletta hatása?
Az esemény utáni tabletta sárgatesthormon tartalmának köszönhetően megakadályozza az ovulációt, vagy a petesejt beágyazódását. Az esemény utáni tabletta hatása tehát a peteérés gátlásán vagy késleltetésén alapszik. Nincsen hosszú távú mellékhatása egyáltalán. Miután bevetted, a legtöbb esetben a menstruációs ciklusod normális időpontban jelentkezik. Azért ne ess kétségbe akkor sem, ha pár napos csúszást tapasztalsz.
Az esemény utáni tabletták hatékonysága alapján két fő típusba sorolhatók:
Levonorgestrel alapú tabletták: Ezek a tabletták a levonorgestrel nevű hormont tartalmazzák, amely tulajdonképpen szintetikus progeszteron. A levonorgestrel alapú esemény utáni tabletták elterjedtek és széles körben elérhetők a piacon. Ezek a tabletták megakadályozzák vagy késleltetik a peteérés (ovuláció) folyamatát. Az ovuláció elmaradásával a petesejt nem válik megtermékenyíthetővé, és így a terhesség nem következik be.
Uliprisztál-acetát alapú tabletták: Az uliprisztál-acetát hatóanyagú tabletták újabb típusú sürgősségi fogamzásgátlót képviselnek. Ez a hatóanyag a hormonokhoz hasonló módon befolyásolja a peteérés folyamatát, de erősebb hatású lehet, mint a levonorgestrel. Az uliprisztál-acetát képes elhalasztani az ovulációt vagy megakadályozni azt, ha az időzítés kritikus.
Mi van akkor, ha épp az ovuláció idején történt a védekezés nélküli közösülés?
Ha egybeesik az esemény utáni tabletta alkalmazása az ovulációval, akkor a gyógyszer hatékonysága csökkenhet. Az ovuláció az a folyamat, amikor a peteérés bekövetkezik, és a petesejt megtermékenyíthetővé válik. Az esemény utáni tabletta fő hatásmechanizmusa az ovuláció megakadályozása vagy elhalasztása, így ha már bekövetkezett az ovuláció, a tabletták hatástalanok lehetnek a terhesség megelőzése szempontjából.
Milyen mellékhatásokra számíthatunk?
Az esemény utáni tabletta leggyakoribb mellékhatása az émelygés és hányás. Ezen kívül előfordulhat még fejfájás, hasi fájdalom, szédülés, mellfeszülés és pecsételő vérzés. Az esemény utáni tabletta nem okoz súlyos mellékhatásokat. Ha több nappal a tabletta használata után hasi fájdalmak kíséretében rendkívüli vérzést észlelsz, az a méhen kívüli terhesség jele is lehet. Ezekkel a tünetekkel fordulj haladéktalanul nőgyógyász szakorvoshoz.
Hogyan lehet hozzájutni esemény utáni tablettához?
Ha úgy érzed, hogy szükséged van esemény utáni tablettára, konzultálj a nőgyógyászoddal. Ez a gyógyszer vényköteles. Ha bármilyen mellékhatást tapasztalsz, vagy kérdésed van az esemény utáni tabletta használatával kapcsolatban, ne habozz felkeresni a nőgyógyászt. Jelenleg Magyarországon kétféle, tulajdonságaikban eltérő, esemény utáni tabletta van forgalomban.
Nagyon fontos, hogy meghatározott időintervallum áll rendelkezésünkre, amikor hatása lehet az eseményutáni tablettának. A sürgősségi fogamzásgátlásra ugyanis a közösülést követő 72 órában van jó eséllyel mód. A gyógyszerhez mellékelt beteg tájékoztatót mindenképpen el kell olvasni figyelmesen és a gyógyszer alkalmazására vonatkozó előírásokat betartva kell bevenni.
Védekezés hiányában a szexuális úton terjedő betegségek kockázatának teszed ki magad. Ha rendszeresen nem védekezel, és gyakori az óvszer nélküli szexuális együttlét a mindennapjaidban, fontos alternatív és megbízható fogamzásgátló módot választanod, nem csupán a terhesség, hanem a fertőzések ellen is védelmet nyújt.
Az esemény utáni tabletta nem alkalmas rendszeres fogamzásgátlásra, nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben és nem helyettesíti a hagyományos fogamzásgátló módszereket.