Megoldást keresel a problémádra?

Köszöntünk a Nőgyógyász.hu-n!

Oldalunkon a nőgyógyászattal és női egészséggel kapcsolatos cikkeket olvashatsz, melyek segíthetnek a számodra megfelelő szakember és vizsgálattípus kiválasztásában. Böngéssz kedvedre!

Trimeszter naptár

Kövesd magzatod fejlődését hétről hétre! Naptárunkban a a várandósság mérföldkövein túl az egyes trimeszterekben várható súlygyarapodást is láthatod.

  • 4

    A fogantatás első jelei

    A menstruáció elmaradása utal a terhesség létrejöttére. A megtermékenyített petesejt osztódásnak indul, majd a 4. hét végére embrióvá fejlődik. Ezzel egy időben létrejön a méhlepény, amely a magzat táplálásában és fejlődésében játszik fontos szerepet.

  • 9

    Reggeli rosszullétek

    Az embrió intenzív fejlődésen megy keresztül, kialakul az idegrendszer, az agy és szív működése fokozódik. Ettől az időszaktól a fejlődő kisbabát már magzatnak hívjuk! Gyakoriak a reggeli rosszullétek, hányinger, fejfájás és fáradékonyság is felléphet a kismamánál.

  • 13

    Rohamos fejlődés

    A magzat belső és külső szervei, a végtagjai teljesen kifejlődtek, a gerincvelő folyamatosan fejlődik. A szívműködés intenzív, amely a magzati ultrahang során már hallható. A reggeli rosszullétek még fennállhatnak, további tünetként mellfájdalom, vizelési inger léphet fel a kismamánál.

Első trimeszter

0.4kg - 2.0kg
  • 18

    Az első mosoly

    A magzat mozogni kezd, ultrahangos vizsgálat során már mosolyogni is láthatjuk. Fejlődése folyamatos, a csontok fejlődése, érzékszervek kialakulása, reflexmozdulatok megkezdése jellemzi ezt az időszakot. A kismama teste alkalmazkodik a magzat méretbeli növekedéséhez, gyomorégés, vizelési inger jelezheti a magzat növekedését.

  • 22

    Félidő

    Elérkeztünk a várandósság feléhez! A magzat mozgásai egyre intenzívebbek, súlya és mérete folyamatosan növekszik. Az ultrahangvizsgálat során már a neme is megállapítható, így a név választásnak is elérkezett az ideje!

  • 27

    Érzékek

    A magzat súlya már eléri az egy kg-ot. Érzékszervei majdnem tökéletesen működnek, érzékeli a sötét és világos fény váltakozását, valamint hangokat is hall. A létfontosságú szervek már kifejlődtek, a tüdő érése egyre intenzívebb.

Második trimeszter

2.0kg - 8.0kg
  • 31

    A várandósság utolsó harmada

    Az utolsó trimeszterbe lépve a magzat egyre többet mozog a méhben, így gyakran nyomást gyakorolhat a kismama egyes szerveire. Gyomorégés, székrekedés, valamint sürgős vizelési inger léphet fel a kismamánál, a lábak ödémásodása is megjelenhet. A mellek duzzadttá válnak, előtej csepegés is előfordulhat.

  • 36

    Felkészülés a szülésre

    A magzat súlya már eléri a 2-2,5 kg-ot, a méhnek szinte teljes állományát kitölti. Nőgyógyászati vizsgálat alkalmával a méhszáj állapotát már vizsgálja a szakorvos, továbbá információt nyújt a szülés beindulásának jeleiről. NST vizsgálatra heti rendszerességgel járni kell, a magzat már megfordulhat a szülőcsatorna irányába.

  • 40

    A születés pillanata

    A 40. hét betöltésével a magzat bármikor világra jöhet. Súlya már eléri a 3 kg-ot, magassága 50-55 cm már. Méhösszehúzódások jelezhetik a szülés beindulását, a magzatvíz elfolyása pedig egyértelmű jele a magzat elindulásának.

*hetek száma

Harmadik trimeszter

8.0kg - 13.6kg

Várandósgondozás

Fordulj megbízható szakemberhez már a fogantatás pillanatától!

Legfrissebb tartalmaink