Meddőségről akkor beszélünk, ha rendszeres együttlét ellenére, több mint egy évig nem jön létre terhesség. A meddőségnek számos oka lehet: anatómiai rendellenességek, hormonzavarok, továbbá lelki problémák is vezethetnek gyermektelenséghez. Napjainkban kitolódott a gyermekvállalás ideje, gyakran 35-40 éves korukban szülnek először a nők. A kor ugyancsak jelentősen befolyásolja a teherbeesési esélyeket. A meddőség 50-50%-ban érinti a nőket és férfiakat egyaránt.
A meddőség kezelése
-
Nőket érintő vizsgálatok: amennyiben olyan szervi probléma áll a meddőség hátterében (átjárhatatlan petevezeték, méh fejlődési rendellenességei), amely műtétileg kezelhető, vagy gyógyszeresen befolyásolható, akkor először ezeken az utakon kell elindulni.
Gyógyszeres kezelésre lehet szükség például inzulinrezisztencia, vagy pajzsmirigy alulműködés esetén. Az inzulinrezisztencia, tulajdonképpen a cukorbetegség kialakulásának első fázisa, melynek társbetegsége a policisztás ovárium szindróma. A vércukor normál szinten való tartása végett szükség lehet diétát tartani és gyógyszeres kezelésben is részesülni. A pajzsmirigy alulműködés esetén a prolaktin szint megemelkedhet, melynek hatására a tüszőrepedés nem történik meg, a menstruáció akár hónapokig ki is maradhat. Az állapot kezelése ugyan csak gyógyszer szedését igényli.
Ezen betegségek diagnosztizálására laborvizsgálat, ultrahangvizsgálat javasolt.
-
Spermium vizsgálat: az eljárás során mikroszkópos vizsgálattal állapítja meg az orvos a spermiumok számát, mozgékonyságát.
-
Mesterséges megtermékenyítés: történhet méhen kívül vagy méhen belül. Méhen kívüli megtermékenyítés alkalmával mesterséges körülmények között találkozik a pete és a spermium, majd a megtermékenyülést követően az embriót beültetik az anya méhébe. A méhen belüli megtermékenyítés során spermiumot juttatnak a méhbe, ahol természetes úton találkozik a petével, így spontán megtermékenyülés jöhet létre.
Napjainkban egyre több meddőségkezelésre specializálódott központok jönnek létre, ahol profi szakemberek kísérik útjukon a párokat a családtervezéstől a szülésig. A családtervezést ajánlott laborvizsgálattal kezdeni, mind a női, mind a férfi egészségi állapot meghatározásának érdekében. A további vizsgálatok szükségességét a laborvizsgálatok eredményei határozzák meg.
Nincsenek hozzászólások