Ma már megszámlálhatatlanul sok fogamzásgátló lehetőség létezik, így érdemes alaposan körül nézned és tájékozódnod, mielőtt kiválasztod az egyiket. Léteznek helyi módszerek, hüvelyen belül ható eljárások, de méhen belül felhelyezhető eszközök is. Mielőtt bármelyik mellett döntesz, mindenképpen kérd ki a nőgyógyászod véleményét!
A klasszikus gumióvszer
Ha nem szeretnél semmilyen folyamatos védelmet nyújtó fogamzásgátló módszer mellett dönteni, akkor a te pályád a gumióvszer lesz. Ez az egyik legelterjedtebb módszer, sok pár választja az együttlétekhez. Előnye, hogy egyszerűen beszerezheted számos üzletben, valamint igazán pénztárcakímélő is. Emellett a pozitívumok közé sorolandó, hogy nem csak a nem kívánt terhességtől, de az esetleges nemi betegségektől is véd. Hátránya, hogy minden igyekezet és odafigyelés ellenére a statisztikák azt mutatják, hogy olykor mégsem véd megfelelően. Az óvszert használó nők kb. 10%-a teherbe esik.
A népszerű fogamzásgátló tabletta
Az egyik legbiztonságosabb módszerek között tartják számon, ugyanis segítségével olyan hormonok jutnak a nő szervezetébe, melyek meggátolják, hogy a megtermékenyített petesejt beágyozódjon a méhbe. További előnye, hogy enyhítően hat a havi vérzés erősségére és a menstruációs görcsökre. Hátránya, hogy előfordulhatnak mellékhatásai bizonyos esetekben. A tablettát ellenzők szerint súlygyarapodás vagy esetleg trombózisra való hajlam alakulhat ki.
Progesztogén injekció
Annyira nem népszerű mint a tabletta, de ebben az esetben is arról van szó, hogy hormon jut a szervezetbe, amely megakadályozza a teherbe esést. Előnye, hogy csak három havonta kell rá odafigyelned, ennyi időközönként esedékes ugyanis az újabb injekció felvétele. Amíg az injekció hat, a menstruáció teljesen megszűnik, így nem kell aggódni a vérzés vagy a görcsök miatt. Hátránya, hogy szintén előfordulhatnak mellékhatásai, valamint az elhagyást követő néhány hónapon keresztül nagy eséllyel nem tér vissza a megtermékenyülési képesség.
Hüvelygyűrű és hüvelykúp
A két eszközt sokan összekeverik, pedig egyáltalán nem ugyanarról van szó. A hüvelygyűrű egy egyre inkább elterjedt módszer, melynek lényege, hogy a hüvelyen belül bocsát ki alacsony mennyiségű hormonokat, amelyek megakadályozzák az ovulációt. Előnye, hogy önállóan és nagyon egyszerűen használható. Egy gyűrű akár három hétig is használható, a mellékhatásai pedig sokkal alacsonyabbak, mint a tabletta vagy az injekció esetében. A hüvelykúp szintén a hüvelyben fejti ki a hatását, azonban ebben az esetben spermicid anyag kerül a női testbe, így megakadályozza a teherbe estét. Hátránya, hogy sok esetben nem nyújt 100%-os védelmet, így csak kiegészítésképpen szokták ajánlani.
Pesszárium
Ez az eszköz a méhszájon fejti ki a hatását, miután aktus előtt legalább húsz perccel felhelyezted. Biztonságos módszer, amelyet akár két éven keresztül is csere nélkül használhatsz.
Spirál és méhen belüli fogamzásgátló
Mindkét esetben már egy méhen belüli eszközről beszélünk, amelynek felhelyezéséhez és eltávolításához szakembert kell felkeresned. A spirál előnye, hogy kedvező árú és hatékony, ugyanakkor csak olyan nőknek ajánlják a használatát, akik már szültek. A méhen belüli fogamzásgátló tulajdonképpen egy hurok, mely hormont bocsát ki magából, így megakadályozza a terhességet. Ez a módszer jóval drágább, mint a spirál, valamint szintén olyan hölgyeknek ajánlott a használata, akiknek már van gyermeke.
Nincsenek hozzászólások