Amennyiben nem tervezünk gyermeket, úgy gondoskodni kell az együttlétek alkalmával a fogamzásgátlási módszerekről. Azonban mielőtt kiválasztjuk azt, ajánlott nőgyógyász szakorvossal is konzultálni a lehetőségekről. Cikkünkben részletesen összefoglaljuk, hogy melyek a manapság leggyakrabban alkalmazott védekezési módszerek, továbbá azok általános jellemzőiről is beszámolunk, hogy könnyedén eldönthessük, számunkra hogyan érdemes védekezni.
Hormonális fogamzásgátlók
Az egyik leggyakoribb fogamzásgátlási módszer a hormontartalmú tabletta alkalmazása. Ezen készítmények a peteérést gátolják, így a megtermékenyítés nem történhet meg. A készítményt nőgyógyász szakorvos írja fel, melyet megelőz egy nőgyógyászati kivizsgálás. A tabletta annak rendelhető el, aki legalább másfél éve menstruál, továbbá nincs érrendszeri és májproblémája. Alkalmazásánál ügyelni kell a pontos, időben történő bevételre, ugyanis a rendszertelen használat csökkenti hatását, és megnő a teherbeesés lehetősége. Egyes gyógyszerek, továbbá hányással és hasmenéssel járó betegségek csökkentik hatását, így ezen időszakban kiegészítő védekezési módszer ajánlott.
További hormontartalmú fogamzásgátlási eszköz a hüvelygyűrű, mely kis mennyiségben tartalmaz hormonokat, azok a hüvely nyálkahártyáján keresztül szívódnak fel és kerülnek a véráramba. Nőgyógyászati vizsgálat szintén megelőzi alkalmazását, továbbá vényköteles is.
Hormonmentes fogamzásgátlás
A fogamzásgátlásra többféle módszer létezik, azonban a biztonságos együttlét kiterjed a nemi úton terjedő betegségek megelőzésére is, ennek leghatékonyabb eszköze a gumióvszer. Napjainkban széles választék áll rendelkezésre, így egyénre szabva választható ki a megfelelő típus.
További védekezési módszer a pesszárium, melyet a méhnyakra kell helyezni. A szilikonból készült eszköz megakadályozza a spermiumok méhbe jutását, továbbá spermicid géllel alkalmazva még hatásosabb védelmet nyújt a nemkívánt terhesség ellen.
Méhen belüli fogamzásgátlási módszer a spirál, melyet a nőgyógyász helyez fel a méh üregébe. A spirál egy műanyag eszköz, melyet réz drót borít. Érintkezve a méh falával steril gyulladást idéz elő, így a megtermékenyült petesejt beágyazódása nem tud létrejönni. Előnye, hogy 3-5 éven keresztül használható, továbbá nem befolyásolja a hormonrendszert. Rendszerint olyan nőknek ajánlott, akik már egyszer szültek, továbbá változó korban lévő hölgyeknek, akiknek állapotuk révén alapvetően sem ajánlottak a hormontartalmú készítmények.
Ha eldöntötted, hogyan szeretnél védekezni, egyeztess nőgyógyászoddal, hogy biztosan megfelelő fogamzásgátlási módszert válassz!
Nincsenek hozzászólások