A mesterséges megtermékenyítés mellékhatásai: Mire számíts a lombik program alatt?
A fogantatási nehézséggel küzdők számára a mesterséges megtermékenyítési eljárások gyakran éppolyan ijesztőnek tűnhetnek, mint a meddőség maga. Az alábbiakban ezért összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a lombik programról és lehetséges mellékhatásairól.
A leggyakoribb meddőségi kezelések
Attól függően, hogy mi akadályozza a természetes fogantatást, általában három út áll előttünk a meddőségi kezelések terén. Ezek eltérő hosszúságúak, illetve típusuktól függően eltérő mennyiségű és időtartamú hormonkezelést, illetve beavatkozásokat foglalnak magukba.
Ovulációs indukció
A természetes fogantatáshoz legközelebb álló eljárás, ami során enyhe hormon stimulációval fokozzák az egy ciklus során megérő petesejtek számát. A megtermékenyítés így természetes úton jöhet létre, esélyét azonban a tüszőrepedéskor nagyobb számban kiszabaduló petesejtek növelik.
Inszemináció
A mesterséges megtermékenyítés méhen belüli módját nyújtja az inszemináció, amely egy intenzívebb hormonkezelést, valamint a spermiumok katéteres úton történő felhelyezését jelenti. A fogantatás tehát itt is a méhen belül megy végbe, növeli azonban a teherbe esés valószínűségét a megért petesejtek nagyobb száma, illetve a kezelés során használt tisztított és sűrített sperma, ami így különösebb akadály nélkül juthat a méhbe.
Amennyiben más nem indokolja, a meddőségi kezelések többnyire inszeminációval kezdődnek, amiből állami támogatással hat alkalom vehető igénybe.
Lombik program
A meddőségi kezelések legnagyobb sikerrátájával rendelkező lombik program segítségével évente több millió csecsemő születik hazánkban. Életkortól függő azonban, hogy mekkora eséllyel fogan meg az eljárás során beültetett embrió. 24-34 éves kor között például még az esetek 32%-ában létrejön terhesség, 45 éves kor fölött azonban ez az arány már kevesebb, mint 2%-ra csökken. Kiemelten fontos tehát az idő kérdése.
A lombik program folyamata
Ahhoz, hogy kitérhessünk lehetséges mellékhatásaira, előbb mindenképp fontos, hogy átfogó képet kaphassunk a lombik program folyamatáról.
-
A menstruációs ciklus leállítása
Gyógyszer segítségével sor kerül a menstruációs ciklus leállítására, hogy a későbbiekben a peteérés stimulációjára kapott hormonok hatékonyabban fejthessék ki hatásukat.
-
A stimuláció időszaka
A lombik program során a kezelés célja, hogy a lehető legtöbb érett petesejt kerülhessen leszívásra, hiszen ezek közül választhatják ki az orvosok a leginkább életképeseket, amelyek megtermékenyítése végül laboratóriumi körülmények között történik. Ennek eléréséhez intenzív hormonkészítményekre van szükség, amiket általában injekció formájában juttathatunk a szervezetünkbe.
-
Folyamatos megfigyelés
Az eljárás során elengedhetetlen a hormonháztartás folyamatos monitorozása, illetve a petefészkek működésének és a tüszőrepedés folyamatának vizsgálata ultrahang segítségével. Ennek köszönhetően szabhatják meg ugyanis az orvosok, hogy mikor kerülhet sor az érett petesejtek leszívására.
-
A petesejtek leszívása
Egy rutin műtét keretében, altatásban történik az érett petesejtek leszívása. Az eljárás nagyjából 15-20 percet vesz igénybe, amit egy 2-3 órás megfigyelés követ, mielőtt hazamehetne a leendő kismama.
-
A petesejtek megtermékenyítése
A leszívott petesejteket laboratóriumi körülmények között termékenyítik meg a leendő apa aznap kinyert hímivarsejtjeivel, majd fejlődésük első néhány napját is itt töltik.
-
Az embrió beültetése
A megtermékenyített petesejtek nagyjából fejlődési fázisuk ötödik napján kerülnek beültetésre. Az eljárás teljesen fájdalommentes és csupán néhány percet vesz igénybe, így nincs szükség altatásra sem.
+1. A várakozás időszaka
A beültetés utáni két hét a várakozás időszaka. Ezalatt igyekezzünk kímélni magunkat, kerülni a stresszt és a megerőltető fizikai munkát, de a mozgásról ilyenkor sem kell lemondanunk. A 14. nap után már végezhető terhességi teszt, illetve vérvizsgálat segítségével is megállapítható, hogy sikeres volt-e a beültetés. Ha igen, a terhesség lefolyása már egészen hasonló a természetesen fogant gyermekekhez, az eljárás miatt azonban gyakoribb és részletesebb vizsgálatokra számíthatunk a terhesgondozás során.
A lombik program mellékhatásai
A lombik program mellékhatásairól sok rémhír kering az interneten, érdemes azonban nőgyógyászunkat, kezelő orvosunkat kérdezni róluk. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a gyakori tüneteket, amik előfordulhatnak a leendő kismamáknál, de fontos megjegyezni, hogy minden eset egyedi. Van olyan, akit semmilyen mellékhatás nem érint és olyan is, aki egyszerre többet is érzékel közülük.
Hirtelen hangulatingadozások
Már a hormonháztartás kismértékű ingadozása is okozhat jelentős érzelmi kilengéseket. A lombik program részeként pedig erős hormonális készítmények kerülnek felírásra, amelyek nagyban befolyásolhatják hangulatunkat és közérzetünket.
Hőhullámok és rosszullétek
Sok lombik programban résztvevő leendő kismama panaszkodik a kezelés során hőhullámokra és rosszullétekre is, ami szintén a hormonoknak köszönhető.
Súlygyarapodás
A termékenység fokozásához érdemes odafigyelnünk egészséges testsúlyunkra, amely megtartását megfelelő diétával és visszafogott mozgással segíthetjük elő. A kezelés során kapott hormonok miatt ugyanakkor gyakran következik be jelentős mértékű súlygyarapodás is, ami azonban fokozhatja a szív- és érrendszeri problémák, valamint a terhesség alatti cukorbetegség esélyét is.
Lelki problémák
Ne felejtsük el, hogy lelki és érzelmi megterheléssel is jár a kezelés. Nemcsak a hangulatingadozások, hanem a lombik programot megelőző vizsgálatok, illetve az eljárás részét képező beavatkozások, valamint az esetleg előforduló sikertelen beültetések is megviselhetnek minket. Egyre többen egészítik ki ezért a mesterséges megtermékenyítési kezeléseket pszichológiai konzultációkkal, vagy coach segítségével is, ami megkönnyítheti a stresszkezelést ebben az időszakban.
Nincsenek hozzászólások