Élelmiszerek, amik közvetlenül hatással lehetnek a hormonháztartásunkra
Azt már mindenki tudja, hogy az alkoholfogyasztás és a dohányzás tilos a terhesség és a babatervezés alatt, de van néhány ártalmatlannak tűnő élelmiszer, ami szintén rossz hatással lehet a termékenységünkre. Az alábbiakban ezeket gyűjtöttük össze, a cikk második felében pedig olyan ételeket ajánlunk, amelyek támogatják a hormonegyensúly fenntartását és fokozzák a teherbeesés valószínűségét.
Ételek és italok, amik fogyasztását jobb kerülni
Mielőtt szigorú diétába kezdenénk, érdemes kikérni egy szakember véleményét is például egy nőgyógyász, vagy egy dietetikus képében. Vannak azonban olyan élelmiszer típusok, amelyek általánosságban rossz hatással lehetnek a szervezetünkre és a hormonháztartásunkra, ezáltal pedig a teherbeesés és akár a lombik program sikerét is befolyásolhatják.
A szója
Az ízletes keleti ételek mellett számos előre csomagolt hústermék fontos összetevője is a szója. Habár magas fehérjetartalmú élelmiszerről van szó, amiben többek között B-vitamin, folsav, szelén és kálcium is található, amelyek az egészséges terhesség szempontjából elengedhetetlenek, mégis érdemes óvatosan bánni vele. A benne lévő jótékony anyagok és vitaminok mellett ugyanis nagy mennyiségű fitoösztrogént is tartalmaz, ami ösztrogénként működik a szervezetben, ezáltal felborítja annak hormonális egyensúlyát.
A pajzsmirigy problémákkal, vagy ösztrogén dominanciával rendelkezők számára ezért erősen ellenjavallt a fogyasztása. Egyes híresztelések szerint azonban a spermiumok számára is negatív hatással lehet. A boltban kapható virslik és hozzájuk hasonló előre csomagolt hústermékek címkéjén mindig keressük az összetevők között és ha lehet, teljesen kerüljük, vagy válasszunk olyan típust, amiben alacsonyabb az aránya!
A kávé
Kis mennyiségben fogyasztva még a terhesség ideje alatt sem tiltott a kávé. Habár erről mindig kérdezzük meg nőgyógyászunkat is, előfordulhatnak ugyanis olyan esetek, amikor teljesen érdemes kiiktatni mindennapjainkból.
A benne található koffein megemeli a szervezetben található kortizol nevű hormon szintjét, amit a testünk főként a reggeli órákban önmagától is termel. A túlzott kávéfogyasztás hatására a kortizolt előállító mellékvese azonban kimerül és úgynevezett mellékvese fáradtság léphet fel. A hormonháztartás egyensúlya pedig közvetlenül hatással van a termékenységünkre, akár természetes úton, akár lombik program segítségével próbálkozunk.
A keresztesvirágú zöldségek
A brokkoli, a karfiol, a kelbimbó és a káposztafélék tartoznak többek között ebbe a csoportba. Fogyasztásukkal akkor érdemes különösképpen vigyázni, ha pajzsmirigy problémákkal, például alulműködéssel küzdünk. Mivel goitrogén anyagokat is tartalmaznak a bennük található vitaminok és ásványi anyagok mellett, befolyásolhatják a pajzsmirigy működését.
Ételek a megfelelő hormonszint érdekében
Ezekre az ételekre akkor is érdemes odafigyelni, ha épp reprodukciós kezelésben veszünk részt. A lombik program alatt kapott hormonális stimuláció egyik gyakori mellékhatása lehet például az intenzív hangulatingadozás, aminek a csökkentésében például egy kiegyensúlyozott étrend is segíthet.
Fahéj
Azon kívül, hogy egy ízletes fűszer, amit használhatunk édességektől kezdve keleties húsételek ízesítésére is, az inzulinszint szabályozásában is segíthet. Mivel a veszélyeztetett terhesség egyik leggyakoribb oka a terhességi cukorbetegség, érdemes beépíteni mindennapjainkba a fahéj fogyasztását. Az inzulin mellett ráadásul az ösztrogén és progeszteronszint termelődését is szabályozza, amivel segíthet a PMS tünetek enyhítésében.
Csicseriborsó
A csicseriborsó egészséges fehérjeforrás és magas a B6-vitamin tartalma is, aminek az izmaink, az idegrendszerünk és a hormonháztartásunk megfelelő működésében is fontos szerepe van.
Lazac
Omega-3 zsírsav tartalma miatt a lazac egyébként is az egészséges ételek közé tartozik, hiszen támogatja a szív- és érrendszer megfelelő működését. Ez a terhesség alatt is nagyon fontos, hiszen ilyenkor nagyobb megterhelésnek van kitéve az édesanya szervezete. Emellett az inzulinszint szabályozásában is segít a lazac fogyasztása, ami csökkentheti a fokozott faggyútermelést okozó androgének termelődését is. Ezáltal a pattanásos bőrproblémák kezelésében is segíthet.
Zöld tea
A koffeinről nem könnyű lemondani, de a zöld tea fogyasztásával nem is kell. A kávéhoz képest a zöld tea élénkítő hatását hosszabb idő alatt fejti ki, így tartós energiát biztosít a szervezet számára. Az anyagcserére gyakorolt pozitív hatásai miatt pedig az egészséges testsúly fenntartásában is szerepet játszik.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Érdemes orvoshoz fordulni akár már a családtervezés kezdetén is. Egy általános kivizsgálás mindkét fél számára hasznos lehet, kiderülhetnek belőle ugyanis olyan hiányállapotok, vagy tünetek, amik késleltethetik a fogantatást. Ha pedig már legalább fél- egy éve sikertelenül próbálkozunk mindenképp ajánlott felkeresni egy szakembert. Orvosi értelemben véve meddőségről akkor beszélhetünk, ha rendszeres védekezés nélküli együttlétek ellenére sem születik egy kapcsolatból gyermek egy év próbálkozás után.
Ennek időtartamát életkorunk, illetve saját, vagy családi kórtörténetünk is befolyásolhatja. Ha volt már korábban vetélésünk, vagy előfordul a családunkban meddőség, a mielőbbi kivizsgálás segíthet az esetleges problémák felderítésében. A lombik program, vagy egyéb meddőségi kezelések pedig meghozhatják a várva várt pozitív terhességi teszt eredményt is.
Nincsenek hozzászólások