Mi állhat a nemi vágy csökkenésének hátterében?
Az általánosan elfogadott megállapítás a köztudatban, hogy a nők nemi vágya jellemzően kisebb, mint a férfiaké. Ez valójában nem mindig van így, illetve a hormonháztartással és a ciklussal együtt periodikusan is változhat. Egy párkapcsolatot azonban nagyon meg tud viselni a nemi vágy hirtelen csökkenése, az egyik, vagy esetleg mindkét fél érdektelenné válása a szexuális együttlétek felé.
Cikkünkben arra keressük a választ, mi állhat a libidó alábbhagyása mögött, hogyan befolyásolhatja mindezt az általános hangulatunk és milyen betegségek lehetnek rá hatással. Végül pedig arra is kitérünk, hogyan fordítható vissza ez az állapot.
A libidó és az életkor összefüggése
Talán senkinek sem meglepő, hogy a szexuális vágy és az életkor igen szoros kapcsolatban vannak egymással. Csakhogy a hiedelemmel ellentétben a libidó szintje közel sem azonos a szexuálisan aktív években a kamaszkortól kezdődően a késő időskorig. A tapasztalatok pedig azt is alátámasztják, hogy a férfiak és nők körében általában eltérő életkorban ér a csúcsára.
Ez részben a kulturális és társadalmi környezetnek is köszönhető. A fiúk nemi vágya ugyanis jellemzően kamasz- és fiatal felnőtt korban a legmagasabb, amikor élményeket és tapasztalatokat akarnak szerezni, harmincas éveikben pedig általában csökkenésnek indul. A nőknél azonban többnyire ennek az ellenkezője figyelhető meg. A terhességtől való félelem, a szülői tiltások, illetve a lehetséges testképzavarok miatt nemi vágyuk épp a harmincas éveikre érik be. A két nem libidója aztán jellemzően negyven éves koruk környékén szinkronizálódik, de még a legnagyobb összhang mellett is előfordulhat, hogy a pár egyik tagja épp nem kívánja a szexet.
Mi okozhatja a nemi vágy csökkenését?
A libidó hirtelen csökkenése olyan széles körben elterjedt probléma, hogy már saját nevet is kapott. Hipoaktív szexuális vágy rendellenességről (HSDD) akkor beszélhetünk, ha a nemi vágy hirtelen elvesztése, az együttlétek közbeni érdeklődés fenntartása és a szexuális jelekre történő válaszképtelenség már legalább fél éve fennálló jelenség. A libidó csökkenése ráadásul mindkét nemet érintheti, habár a nők esetében nagyjából kétszer nagyobb az aránya, mint a férfiaknál.
A Chicagói Egyetem kutatói által 2015-ben készített felmérés alapján a 18-59 év közötti nők mintegy 33%-a nyilatkozott róla, hogy észlelte a HSDD bizonyos tüneteit. Fontos leszögezni ugyanakkor, hogy számos tényező befolyásolhatja libidónkat, amelyek gyakran hosszútávú probléma okozása nélkül is kezelhetőek, vagy épp maguktól elmúlnak.
Stressz
A libidó csökkenésének egyik elsődleges oka a stressz. Amellett, hogy folyamatos érzelmi túlterheltséget okoz, fizikai tünetekkel is társulhat, így érthető módon hatással lehet a nemi vágyunkra is. Amikor a munkahelyünkön, vagy épp magánéletünkben egy feszültebb időszakot élünk át, az agyunkat lefoglalja a problémát jelentő helyzet megoldása, így nehezen kerülünk a szexuális együttléthez megfelelő mentális állapotba. Mivel a nők számára nemcsak a vágy felébresztéséhez, hanem az orgazmus megéléséhez is szükséges, hogy a fizikai élvezet mellett érzelmeikkel is jelen tudjanak lenni a pillanatban, sokan inkább azelőtt leállítják partnerüket, mielőtt annak esélye lenne elterelni figyelmüket a gondjaikról.
Amennyiben a jelenség nem válik állandóvá, fölösleges aggódnunk miatta, de a konfliktusok elkerülése érdekében érdemes beszélni róla partnerünkkel.
Hormonális fogamzásgátlás
Sokan óvakodnak a hormonális fogamzásgátló szerek alkalmazásától, hiszen azok a természetes hormonháztartás befolyásolásával akadályozzák meg a nem kívánt terhesség létrejöttét. Ennek mellékhatása lehet például a hangulat hirtelen ingadozása, de akár fizikai tünetek is jelentkezhetnek. Habár a modern gyógyszerek esetében már nem jellemző, de előfordulhat például súlygyarapodás, ami csökkentheti az önbizalmat, illetve hüvelyszárazság is.
Ez utóbbi súlyos esetben fájdalmas szexuális együttlétekhez is vezethet. Ha pedig nem okoznak örömet a meghitt pillanatok, érthető módon csökken a nemi vágy is. Ilyen esetben érdemes nőgyógyászunkkal egyeztetni a problémáról, a legtöbbször ugyanis egy másik gyógyszer, vagy hormonmentes fogamzásgátló lehet a megoldás.
Pajzsmirigy problémák
A nők és férfiak esetében egyaránt vezethet a nemi vágy csökkenéséhez a pajzsmirigy alul, vagy felülműködése is. Ezek leggyakoribb tünetei között szerepel például a hirtelen hízás, vagy fogyás, a székrekedés és krónikus fáradtság. Ha ezek mellett a libidónk csökkenését is érzékeljük, mindenképp érdemes részt vennünk egy általános kivizsgáláson. A pajzsmirigy problémáira ugyanis már egy egyszerű vérvételből is fény derülhet.
Depresszió
Az általános boldogtalanság és depresszió szintén jelentős hatással van a nemi vágy elvesztésére. Nemcsak mentális és fizikai tüneteket okozhat, amelyek már az aktus létrejöttét is megakadályozzák, ha mégis sikerül ágyba bújásra bírnia partnerünknek és szex közben rosszul érezzük magunkat, az hosszú távon is elveszi majd tőle a kedvünket.
A súlyos depresszió tünetei
- alvási nehézségek,
- étvágyzavar,
- koncentrációs nehézségek,
- lehangoltság,
- kevesebb fizikai aktivitás,
- bezárkózás,
- nemi vágy csökkenése,
- szorongás,
- önleértékelés, önvád.
A súlyos depresszió tüneteinek leküzdésében már az is sokat segíthet, ha megosztjuk problémáinkat párunkkal. Ha pedig úgy érezzük, hogy ez nem elég, érdemes pszichológust is felkeresni, sokszor ugyanis már a szakemberrel történő beszélgetés és a megfelelő pszichoterápiás módszerek is elegendőnek bizonyulnak a kezelésében.
Mit tehetünk a nemi vágy növelésére?
Beszélgessünk őszintén
Nemcsak a lehetséges problémák megoldásában, hanem kapcsolatunk elmélyítésében is segít az őszinte kommunikáció. Osszuk meg párunkkal, hogy miért nincs kedvünk az együttléthez, illetve ne féljünk irányítani akár az aktus közben is, hogy mindkettőnknek öröme legyen benne.
Mozogjunk rendszeresen
A rendszeres testmozgás hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, illetve hatékonyan csökkenti a szervezetben felgyülemlett stresszt is. Mivel boldogsághormont szabadít fel a testben, egy könnyű edzés után sokkal kiegyensúlyozottabbnak érezhetjük magunkat, ami növelheti a libidót is.
Táplálkozzunk egészségesen
A hormonháztartásunk egyensúlyában is szerepet játszik az egészséges táplálkozás. Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, Omega-3 és 6 zsírsavakban gazdag ételeket! Ezek a depresszió tüneteinek enyhítésében, illetve a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében is segítenek.
Kedves Kérdező!
Sajnos látatlanban nagyon nehéz megmondani, hogy pontosan mi is állhat az Ön által tapasztalt tünetek mögött, ezért mindenképpen javasoljuk, hogy keressen fel egy nőgyógyász szakorvost, aki endokrinológus képesítéssel is rendelkezik. Egy személyes konzultációt, valamint a laborvizsgálatot követően választ adhat a tünetei megjelenésére. Az alábbi linkre kattintva tud időpontot foglalni nőgyógyász-endokrinológus szakorvosokhoz:
https://foglaljorvost.hu/nogyogyasz/nogyogyaszati-endokrinologiai-szakorvosi-konzultacio/
48 éves vagyok sajnos a libidóm jelentős mértékben csökkent és az orgazmust is nehezen érem el. Mi erre a meg oldás, lehet javítani ezen a dolgon?