Fertőző betegségek (hüvelyi folyások) diagnosztizálásáról és kezeléséről tiniknek
Sokak számára tabu témának számít, pedig a női szervek egészségéről adhat képet a hüvelyi folyás. Az egészséges ciklus kísérője ugyanis a hol bővebb, hol kevesebb folyás, amely arról is árulkodhat, ha éppen kórokozó került a szervezetbe. A színe, az állaga és a szaga mind-mind jelzés értékkel bír. Ismerjük meg most együtt, hogy melyik mit jelenthet.
A természetes hüvelyi folyás
A hüvelyi váladék tulajdonképpen a hüvely takarítónője. Az egyik feladata ugyanis az, hogy tisztán tartsa ezt a szervet. A méhnyakból és a hüvelyből származó nyálkás váladék ugyanis eltávolítja az elhalt hámsejteket, illetve erre a csúszós nyákra van szükségük a termékeny időszakban a spermiumoknak is ahhoz, hogy eljuthassanak a petékhez.
Éppen ezért ez a nyák a ciklus elején még alig észrevehető, vagy csak ragacsos, míg a termékeny napokon akár bőséges, nyúlós, tojásfehérje vagy vízszerű folyásként is jelentkezhet. Vagyis ez a ciklushoz igazodó és egyre fokozódó hüvelyi folyás teljesen normális jelenség egészen addig, amíg egyéb panaszt nem okoz.
A hüvelyi fertőzések diagnosztizálása
Amint fentebb is említettük az áttetsző, a fehér vagy a sárgás hüvelyi folyás panasz nélkül teljesen szabályosnak számíthat. Amennyiben azonban az állaga megváltozik és túrószerűvé válik, akkor bizony nincs minden rendben. Ha pedig még viszketés és irritáció is jár vele, akkor nincs mese, irány az orvos. Ilyenkor nagyvalószínűséggel valamilyen gombás fertőzéssel van dolgunk.
Az enyhén sárga színnel alapvetően még nincs baj, de ha a hüvelyi folyás sötétsárga, esetleg zöld vagy szürke színű lesz, akkor valamilyen bakteriális vagy szexuális úton felszedett fertőzéssel állunk szemben. A végbél közelsége miatt és a szex során ugyanis a kórokozók könnyen bekerülhetnek a hüvelybe.
Ha a folyás rózsaszínes akkor nagy valószínűséggel csak a menstruációnk fog megjönni, vagy ha szex után vagyunk, akkor az is lehet, hogy csak apró sérülés keletkezett a hámon.
Ha azonban a folyásban vért látunk és biztosan nem a közelgő menzesz az okozója, akkor fel kell deríteni az okokat, mert a jelenség hátterében akár egy mióma vagy egy polip is állhat.
Javasoljuk, hogy senki se kezdjen bele önmaga diagnosztizálásba és kezelésébe, a pontos okok kiderítéséhez mindenképpen orvosra van szükségünk.
A hüvelyi fertőzések kezelése
A panaszokat okozó hüvelyi folyással mindenképpen érdemes nőgyógyászhoz fordulni, hogy elkerüljük a komolyabb következményeket. Az orvos a tünetek kikérdezése után általában a váladék állagából és színéből meg tudja állapítani, hogy mivel állunk szemben. Ha nem egyértelmű számára, akkor elküldhet belőle egy kis mintát laborvizsgálatra is.
Az esetek többségében azonban könnyen kezelhető fertőzésekről van szó, amelyekre egy orvos által adott megfelelő kezelés hamar gyógyírt hozhat. A vizsgálatot azonban nem érdemes halogatni, mert ha nem kezeljük időben ezeket a fertőzéseket, akkor azok könnyen tovább terjedhetnek a kismedence irányába, ahol már súlyosabb szövődményeket is okozhatnak.
Nincsenek hozzászólások