A női termékenységi problémákról általában több szó esik, így sokakban tévesen él az az információ, hogy rendszerint nem a férfiaknál van a probléma. Ha késik a várva várt gyermekáldás, többnyire a pár női tagja fordul hamarabb orvoshoz, jóllehet a meddőség ugyanolyan arányban érintheti a férfiakat is. Mivel tünetei ritkán vannak, a legtöbben nem is tudnak róla, pedig rendkívül egyszerű vizsgálattal diagnosztizálható.
Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a férfi meddőséggel kapcsolatban és lerántottuk a leplet a leggyakoribb tévhitekről!
A férfi meddőség előfordulása
Hacsak nincsenek mechanikai problémák is, a legtöbben egyáltalán nem feltételezik, hogy gond lehet a termékenységükkel. Miért is tennék, hiszen a nőkkel ellentétben, akiknél például a ciklus rendszertelensége, a menstruációs fájdalmak, a testsúly változása, vagy akár bőrproblémák is utalhatnak a problémára, a férfi meddőség sok esetben teljesen tünetmentes marad.
A gyakorlatban nagyjából a párok 10-15%-ánál fordul elő valamilyen termékenységi probléma, így a jelenség gyakoribb, mint gondolnánk. Az esetek 40%-ában ráadásul kiderül, hogy a férfiaknál van gond, míg ugyanekkora arányban fordulhat elő termékenységet befolyásoló tényező a nők esetében is, 20%-ban pedig a pár mindkét tagja érintett.
Szerencsére a modern meddőségi vizsgálatoknak köszönhetően jó eséllyel fény derül a terméketlenség okára, így akár közvetlenül is kezelhető. Közvetett megoldást nyújt a mesterséges megtermékenyítés. Ennek igénybevételével kiküszöbölhetők a kellemetlenségek.
A férfi meddőség okai
Ahogy fentebb már említettük, a férfi meddőség egyértelmű jelei közé tartoznak a mechanikai problémák, vagyis a közösülési képesség. A másik fontos tényező, amit a meddőségi kivizsgálás során elemeznek, az ondó, aminek már a mennyisége, illetve a spermiumok száma és minősége is árulkodó lehet.
Ha nincs erekciós probléma, illetve az együttlét során, vagy akár önkielégítés közben ejakuláció is történik, a laborvizsgálatok még mindig rámutathatnak a bajra. A jó fogamzóképességű ondó térfogata általában 2-5 ml, a benne található spermiumok száma pedig milliliterenként nagyjából 20 millió. Ez már csak mikroszkóp alatt vizsgálható, ahogy a hímivarsejtek mozgékonysága, alakja, esetleges génhibái, vagy az ondó savassága is csak laboratóriumi körülmények között értékelhető.
Akárcsak a nők esetében, jellemzően három csoportra oszthatók a férfi meddőség okai is. Ezek pedig:
- a genetikai és veleszületett rendellenességek,
- a hormonális problémák
- és az intim fertőzések.
Mivel ezek sokszor nem mutatnak tüneteket, illetve okozott tüneteiket könnyű betudni genetikai tényezőnek, amíg babát nem tervezünk, gyakran fel sem tűnik, ha baj van. Ilyen például az alacsony tesztoszteronszint, vagy a férfi nemi hormon hiánya miatti csekély szőr és szakállnövekedés, a csökkent nemi vágy, vagy épp, ha a partner gyakran szenved intim fertőzésektől.
Miből áll a férfi meddőségi vizsgálat?
A férfi meddőségi vizsgálat jellemzően az ondóvizsgálatra terjed ki. Gyors mintaadást követően egy kiértékelés alapján megállapítható az ivarvezetékek átjárhatósága, illetve a hímivarsejtek állapota is. Hölgyek esetében a diagnosztizálás átfogó hormonvizsgálatot, petevezeték átjárhatósági vizsgálatot, akár méhtükrözést és egyéb kellemetlen beavatkozásokat is igényelhet. Emiatt érdemes először a férfi kivizsgálásával kezdeni a problémafeltárást, ha zárt párkapcsolatban, egy év védekezés nélküli aktív nemi élet mellett sem következik be a terhesség.
Ha itt nem merül fel semmilyen probléma, akkor még mindig előfordulhat, hogy ismeretlen eredetű, akár a pár mindkét felét érintő ok állhat a fogantatási nehézségek hátterében. A meddőségi kivizsgálás ezért mindig többrétű folyamat.
Tévhitek a férfi meddőségi vizsgálatról
Fiatal, egészséges, sportos férfiak nem lehetnek meddők, így fölösleges a vizsgálat.
Ahogy fentebb többször is kitértünk már rá, a tünetmentesség sajnos nem jelent egyet a problémamentességgel. Attól függetlenül, hogy egészséges, sportos életet élünk, esetleg családi kórtörténetünkben sem fordul elő semmilyen meddőséggel összefüggésbe hozható panasz, még előfordulhat, hogy épp nálunk van baj. Például a nemi szervet ért traumák, akár sportolás közben, vagy a túlzott hő is vezethet meddőséghez.
A vizsgálat képes teljességgel kizárni a férfi meddőség esélyét
Minél szélesebb körű kivizsgáláson esünk át, annál nagyobb valószínűséggel zárható ki a férfi meddőség lehetősége. Az alap ondóvizsgálatból azonban csak az ondó térfogatára, kémiai vegyhatására és a spermiumok számára, mozgékonyságára kapunk választ. Amennyiben ezekben nem találnak okot a fogantatási nehézségekre, szükség lehet genetikai vizsgálatokra, illetve nemi úton terjedő fertőzések szűrésére is.
A mintaadás megalázó dolog
Egyes helyeken már van lehetőség akár otthonról hozott minta leadására is, tehát nem kell egy steril kórházi szobába, vagy mosdóba elvonulni ehhez. Így kiküszöbölhető a mintaadással együtt járó stressz. Attól pedig végképp nem kell tartanunk, hogy mit fognak gondolni rólunk mások. A kórházban, vagy rendelőben dolgozók segíteni szeretnének és nem ítélkezni fölöttünk.
Ha rossz az eredmény, biztosan nem lehet gyerekünk
A férfiak ebből a szempontból szerencsés helyzetben vannak, a spermiumok ugyanis a női ivarsejtekkel szemben háromhavonta újratermelődnek. A megfelelő diagnózis pedig segíthet az eredményes kezelés megtalálásában is. Ennek segítségével javítható a spermaminőség. Ha pedig még ez sem hozná meg a kívánt eredményt, lehetőség van igénybe venni az inszeminációt, vagy élni a lombik program lehetőségével, amelyeknek köszönhetően, csak Magyarországon, évente nagyjából kétezer baba jön világra.
A rossz eredménytől való félelem miatt ne zárkózzunk el a vizsgálatoktól! Mindenképpen a diagnosztizálás az első lépés a gyógyulás irányába.
Nincsenek hozzászólások