Mindenki másképpen éli meg a szülést és az azt követő időszakot. Mentálisan is megterhelő lehet, hogy tested megváltozik. Így támogathatod a regenerálódást.
A várandósságot a legtöbb kismama csodálatos élményként éli meg, míg a szülés és az azt követő időszak már jobban megosztja a véleményeket. Habár abban a legtöbb kismama egyetért, hogy gyermekéért minden szenvedés megéri. Mégis érdemes beszélnünk a test szülés utáni változásairól, amelyek fizikailag, hormonálisan és mentálisan is megterhelőek lehetnek. Cikkünkben ezeket vesszük sorra, mert a tünetek ismeretében mi magunk is könnyebben megtehetjük az első lépéseket a kellemetlen panaszok megszüntetéséért.
Mennyi idő alatt regenerálódik a tested?
Attól függően, hogy császármetszéssel vagy természetes szüléssel hoztuk világra gyermekünket, a felépülési idő általában 4-8 hét között alakul. Ennek pontos hossza több tényezőtől is függ, például, hogy volt-e bármi komplikáció a szülés során, sérült-e a gát, illetve szervezetünk öngyógyító képessége is befolyásolja ezt az időszakot. A természetes szülés után általában 4-6 hétre van szüksége a testnek, hogy az izmok összehúzódjanak, a sebek begyógyuljanak, míg császármetszésnél ez 6-8 hét között alakul, hiszen egy nagy hasi műtétről van szó.
A felépülési idő azonban nem egyenlő a tested regenerálódásával. Sok kismama panaszkodik akár hónapokig is diszkomfortra, illetve hormonálisan, mentálisan és fizikailag is több jelentős változás következik be a szülés utáni időszakban. Egyesek szerint a teljes regenerációhoz minimum annyi időre van szükség, ameddig a várandósság tartott, de esetenként akár egy évig is elhúzódhat a gyógyulás folyamata.
Milyen változásokat érzékelhetünk a szülés után?
A szülés után jelentős hormonális változások következnek be a szervezetünkben, amik hangulatingadozást és kellemetlen fizikai tüneteket is eredményezhetnek.
Hajhullás
Az egyik leggyakoribb panasz a kismamák körében a fokozott hajhullás, amit az ösztrogén hormon terhesség utáni hirtelen csökkenése okoz. Ettől nem kell megijedni, természetes folyamatról van szó, mivel a várandósság alatt az ösztrogénszint jellemzően megemelkedik, ez kölcsönzi az úgynevezett terhesség alatti ragyogást. Hatására a bőrünk szebb és tisztább lesz, a hajunk fényesebbé és erősebbé válik, esetleg növekedésnek is indul, míg csökkenése fokozott hajhullást eredményez.
A tünetek 3-6 hónap után többnyire enyhülni kezdenek, de vannak olyanok, akiknél egy évig is elhúzódhatnak. Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni, előfordulhat ugyanis, hogy vitaminhiány is közrejátszik a dologban. A megfelelő, fehérjedús étrend kialakításával és vaspótlással azonban csökkenthető a hajhullás mértéke.
Fájdalmas együttlétek a hüvelyszárazság miatt
A szülési sérülések gyógyulása érdekében egyébként is ajánlott kerülni a szexuális együttléteket, amíg az orvosunk gyógyultnak nem nyilvánít minket. Sokan azonban még ezek után is fájdalmakra panaszkodhatnak. A hüvelyszárazság oka az ösztrogénszint csökkenése, aminek a következtében csökken a természetes hüvelyváladék mennyisége.
Az ösztrogénszint ezen kívül a libidóra is hatással lehet. Vagyis szülés után még a teljes fizikai gyógyulást követően is kevésbé vágyhatunk az együttlétekre. A szexuális étvágyunkat az is befolyásolhatja, hogy a természetes szülést követően a hüvely tágabb marad, mint korábban volt, illetve hegesedés is előfordulhat a belső falán. Az együttlétek azonban emiatt kevésbé kielégítővé válnak.
A hüvely állapotának helyreállítása és a szexuális együttlétek minőségének javítása érdekében Kegel-gyakorlatokkal edzhetjük a medencefenék izmait. Ezek ráadásul a természetes szülést követően gyakran jelentkező inkontinencia panaszait is hatékonyan enyhíthetik.
Tipp: Amennyiben még csak babát tervezünk, már a szülés előtt is elkezdhetjük a Kegel-gyakorlatok rendszeres végrehajtását. Hatásukra ugyanis a hüvely izmai rugalmasabbá válnak és csökkenhet a hegesedés esélye.
Szülés utáni depresszió
Manapság már egyre szélesebb körben beszélnek róla, de sokáig tabunak számított a szülés utáni depresszió témája. Nagyjából a kismamák 50-85%-a tapasztal bizonyos szintű lehangoltságot babája születése után, amit a köznyelv gyakran csak baby blues-ként emleget. Ez is egy természetes folyamat, csakúgy, mint a libidó csökkenése. Kiváltóokai között van például az is, hogy a kis élet, ami korábban a testünk része volt, most azon kívülre került. Megszűnt az apró mozgások szüntelen érzése és ez hiányérzet formájában jelentkezik.
Másrészt a hormonális változások a szülést követő néhány napban a legintenzívebbek, így ilyenkor fogékonyabbak vagyunk a hangulatingadozásokra. Az ismeretlen helyzettől való félelem, a támogatás hiánya, a párkapcsolati problémák, vagy a negatív szülői minták szintén növelhetik a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét. Ha néhány héten belül nem múlik a lehangoltság érzése, vagy csak úgy érezzük, családtagjaink, barátaink segítsége nem elég ebben a nehéz időszakban, ne féljünk segítséget kérni!
Rossz fogak
A várandósság jelentős terhet jelent a kismama szervezete számára, hiszen a bevitt tápanyagok és vitaminok nagy részét a baba fejlődésének biztosítására fordítja. A szülés után ezért sok kismama tapasztal különböző hiányállapotokat. Az egyik ilyen például a fogak romlása, amit a kalciumhiány okoz. Érdemes ezért a terhesség alatt és után is fokozottan figyelni a szájhigiéniára, a rendszeres fogmosás mellett pedig fogselymet és szájvizet is használni. Ha pedig azt vesszük észre, hogy fogínybetegség lehet kialakulóban, például fogmosáskor rendszeresen vérzik az ínyünk, ne halogassuk a látogatást a fogorvoshoz!
Összességében tehát a terhesség és a szülés utáni időszak is különleges, de nem kell rosszul éreznünk magunkat akkor sem, ha mi egy kicsit nehezebben éljük meg. Nem sokszor esik róla szó, hogy a gyermekvállalás mekkora fizikai és érzelmi terhet jelent az anyuka, de mindkét szülő számára. Fontos ezért, hogy igyekezzünk időt szánni a saját mentális és fizikai egészségünk megőrzésére, ezáltal a gyermekünkkel együtt töltött első hónapokat is jobban értékelhetjük majd.
Nincsenek hozzászólások