A fogamzásgátló tabletták hormonháztartásunkra hatva segítenek megelőzni a nem kívánt terhességet. Számos negatív tapasztalat, tévhit fűződik hozzájuk.
A fogamzásgátló tabletták használata teljesen átalakította életünket, a szexuális szabadsághoz és a tervezett gyermekvállaláshoz való hozzáállásunkat. Nagyobb befolyást adnak ugyanis a testünk fölött és segítenek a nemkívánt terhességek megelőzésében, valamint csökkentik a terhességmegszakításos beavatkozások arányát. Mivel azonban hatásukat a hormonháztartás befolyásolásával váltják ki, számos negatív tapasztalat és tévhit fűződik hozzájuk.
Az egyik legvitatottabb kérdés használatukkal kapcsolatban, hogy vajon befolyásolják-e hosszútávon a termékenységet, vagy sem. Cikkünkben ezért ezt a témát járjuk körbe alaposabban.
Fogamzásgátló tabletták hatékonyak?
A fogamzásgátlásnak ma már számos módja közül válogathatunk, mégis a tabletta az egyik legnépszerűbb választás. Ennek oka, hogy rendkívül hatékonyan képes megakadályozni a nem kívánt terhességek kialakulását. A fogamzásgátló módszerek hatékonyságát az úgynevezett Pearl-index segítségével tudjuk meghatározni, így százalékosan láthatjuk, hogy a védekezés nélkül az együttlétek nagyjából 85%-ában alakul ki terhesség.
A naptármódszer segítségével ez 9-25%-ra csökkenthető, míg az óvszer használata 2-18% esélyt hagy a megtermékenyülésre, a fogamzásgátló tabletták pedig mindössze 0,3-9%-ot. Nem csoda, hogy olyan sokan döntenek épp emellett, különösen a tartós párkapcsolatban élők közül, hiszen a tabletta csak a terhesség megelőzésében segít, a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben nem nyújt védelmet.
De hogyan is működik?
A legtöbb fogamzásgátló tabletta a szervezetben is megtalálható hormonok szintetikus változatát tartalmazza és ezek segítségével akadályozza a peteérést. Erre úgy képes, hogy elnyomja a luteinizáló hormon (LH) és a follikuláris-stimuláló hormon (FSH) hatását, amelyek az ovulációért felelősek. Ezen kívül a méhnyaknyák állagában is változást okoznak. Ennek köszönhetően mechanikus gátat képeznek, vagyis a méhnyaknyákon a spermiumok áthatolását akadályozzák.
Mivel a szervezetünk általában nem képes egyik napról a másikra felülírni saját működési mintáit, a fogamzásgátló tabletták hormonális hatásai akár hónapokig is elnyúlhatnak. Különösen, ha hosszú távon alkalmaztuk őket.
Mi számít hosszútávú alkalmazásnak?
A fogamzásgátló tabletták termékenységre gyakorolt hatását folyamatosan vizsgálják, ezért több tanulmányt is olvashatunk a témában. A Human Reproduction Journal kutatásában például azt találták, hogy rövid távon semmilyen negatív hatással nincsenek a teherbe esési esélyeinkre. Bizonyos esetekben még az ellenkezőjét is sikerült bizonyítani, azok a nők, akik néhány hónapig, esetleg egy-két évig szedték a tablettákat, nagyobb eséllyel estek teherbe, miután felhagytak a tabletta szedésével, mint azok, akik nem használtak korábban antibébi tablettát.
Más kérdés azonban a fogamzásgátlók hosszútávú szedése. Azoknál a nőknél, akik legalább öt évig használtak hormonális fogamzásgátlót, az LH és FSH szintjének normalizálódása akár több hónapot is igénybe vehet. Ez alapján valóban előfordulhat ideiglenes visszaesés a termékenységben. Ez azonban nem egyenlő a meddőséggel.
Mennyi idő, amíg helyreáll az ovuláció?
Ez személyenként változó, illetve a fogamzásgátló tabletta típusa és szedésének időtartama is befolyásolhatja. Megkülönböztetünk ugyanis kombinált fogamzásgátló tablettát, amiben az ösztrogén és progeszteron hormonok is megtalálhatóak, illetve progeszteron tablettát is. Valamint beszélhetünk egyfázisú, többfázisú és kiterjesztett ciklusú tablettákról attól függően, hogyan és mennyi idő alatt látják el feladatukat. Ezekről nőgyógyászunk tud részletesebb tájékoztatást adni.
Általánosságban elmondható azonban, hogy nagyjából három hónapig is eltart, amíg helyre áll ismét az ovuláció miután abbahagyjuk a tabletták szedését. Akkor sem kell még azonban megijedni, ha ezt követően nem lesz azonnal pozitív a terhességi teszt. Ahogy fentebb írtunk róla, a védekezés nélküli együttlétek nagyjából 85%-ában jöhet létre terhesség. Ezt is nagyban befolyásolja, hogy a ciklusunk alatt pontosan mikor vagyunk együtt párunkkal, illetve értek-e minket negatívan befolyásoló külső, belső tényezők. A stressz, egy egyszerű megfázás, vagy erősebb fizikai igénybevétel is hatással lehet a fogamzóképességünkre.
A szakorvosok ezért azt javasolják, hogy amennyiben más probléma nem áll fenn, egy év sikertelen próbálkozást követően érdemes meddőségi kivizsgáláson részt venni. Ezt az időtartamot csökkentheti, ha például idősebb korban akarunk gyermeket vállalni, mivel 35 éves kor fölött jelentősen csökkenhet a termékenység. Illetve érdemes számításba venni meglévő betegségeinket is. A cukorbetegség, korábbi nőgyógyászati problémák és műtétek, valamint a genetikai hajlam is adhat rá okot, hogy hamarabb felkeressük nőgyógyászunkat. Ha például a családunkban volt példa korai petefészek kimerülésre, érdemes lehet nekünk is kivizsgáltatni magunkat ennek kizárása érdekében.
Előfordulhatnak rejtett nőgyógyászati problémák a fogamzásgátló szedése alatt
Gyakran alkalmazzák a hormonális fogamzásgátló gyógyszereket a menstruáció szabályozására, az erős menstruációs görcsök kezelésére és bizonyos nőgyógyászati betegségek tüneteinek vagy akár bőrgyógyászati problémák enyhítésére is. A PCOS (policisztás ovárium szindróma) gyakran jár rendszertelen ciklussal, fokozott szőrnövekedéssel, illetve súlyproblémákkal is az alhasi görcsökön túl. Az endometriózis tüneteit amiket az okoz, hogy a méhnyálkahártya szövet darabkái a test más pontjaira is eljutnak, a ciklust követve megvastagodnak, majd leválnak is enyhíthetik a fogamzásgátlók.
Ha a tabletta szedésének abbahagyása után szokatlan panaszokat tapasztalunk, például pecsételő vérzés, a szokásostól eltérő színű, vagy állagú menstruáció, nagyon erős alhasi görcsök, érdemes orvoshoz fordulni. Ezeket a tüneteket nem a tabletta okozza, inkább arról lehet szó, hogy a már meglévő kondíciónkat palástolta, miután pedig megszűnt szabályozó szerepe a szervezetünk hormonháztartása fölött, ezeknek a tüneteknek lehetőségük volt megjelenni.
Összességében tehát elmondható, hogy a fogamzásgátló tabletták hatékony módszert jelentenek a nem kívánt terhességek elkerülésében. Ha bármilyen nem kívánt mellékhatást érzékelünk szedésük alatt azonban mindenképp egyeztessünk nőgyógyászunkkal. Fontos továbbá, hogy vegyünk részt a rendszeres szűrővizsgálatokon!
Nincsenek hozzászólások