A terhességet nem mindig könnyű jelek alapján felismerni. A terhes állapotot jelző tünetekhez hasonlókat a menstruáció vagy más hormonális változás is kiválthat. Hogyan tudhatjuk meg biztosan, hogy babát várunk? Milyen jelek utalnak arra, hogy érdemes tesztet csinálni? Ebben a cikkben bemutatjuk a terhesség leggyakoribb tüneteit.
Kimaradó menstruáció
A terhességre utaló legismertebb és legkézenfekvőbb jel a kimaradó menstruáció. Ha rendszeres a ciklusod, és több mint egy hét késést tapasztalsz, akkor gyanakodhatsz. Persze a menzesz elmaradása nem minden esetben utal terhességre, hiszen a stressz, a hormonzavar, valamilyen betegség vagy akár életmódváltás is előidézheti a ciklus kitolódását.
Ha azonban nincs tudomásod ilyen okokról, nem szedsz fogamzásgátlót és nem alkalmazol semmilyen fogamzásgátló eszközt, ugyanakkor rendszeres, aktív szexuális életet élsz, érdemes terhességi teszttel ellenőrizni, nem terhesség okozza-e a menstruáció csúszását.
Érzékennyé váló mellek
A terhesség korai szakaszában a mell növekedni kezd, a mirigyek kezdenek felkészülni a laktálásra, ami miatt a mell nagyobbá és feszesebbé válik. A mellbimbók jellemzően nagyobbá és érzékenyebbé válnak. A mellbimbók és a bimbóudvar színe sötétebb és nagyobb lesz. Ez a tünet általában megmarad a terhesség teljes időtartama alatt.
Hírhedt reggeli émelygés
A reggeli émelygés talán a leggyakoribb panasz a terhes nők körében. A hányinger és hányás általában a terhesség 4-6. hetében kezdődik, és a 12-14. hétig tart. Ennek oka is a hormonváltozás, amely befolyásolja az emésztést és az ízlelést. Az ilyen jellegű émelygéssel járó rosszullét nemcsak reggel jelentkezhet, hanem akár napközben is. Előfordulhat, hogy annyira súlyos formát ölt a rosszullét és olyan tartósan fennmarad, ami miatt a kismama esetében orvosi kezelés is szükségessé válhat.
Fokozott vizelési inger
A terhesség alatt megnövekszik a vér mennyisége a szervezetben, ami azt jelenti, hogy több folyadékot kell kiválasztania a veséknek. Emellett a növekvő méh is nyomást gyakorolhat a húgyhólyagra, ami fokozott vizelési ingert okozhat. Ez a tünet általában az első trimeszterben jelentkezik, majd csökken egy időre, de újra felerősödhet a harmadik trimeszterben.
Ólmos fáradtság és nappali aluszékonyság
A terhesség alatt sok energiát igényel a magzat fejlődése és az anya testének alkalmazkodása. Ezért nem meglepő, ha akár a nap kellős közepén érzed magad holtfáradtnak és végtelenül kimerültnek, ólmosan álmosnak.
A fáradtság is hormonális okokra vezethető vissza, valamint a változó alvási minőségre és mennyiségre. A fáradtság általában a második trimeszterben enyhül, de a terhességed harmadik szakaszában újra jelentkezhet.
Az étvágy ingadozása
A terhesség alatt sok nő tapasztal étvágyváltozást. Ingadozóvá válik a kismama étvágya. Egyszer többet máskor kevesebbet kíván enni, mint korábban. A terhes nők nagy százalékban számolnak be arról is, hogy olyan ételeket kívánnak meg, amiket korábban nem igazán kedveltek.
Ugyanakkor előfordul az is, hogy egyszerűen elutasítják azt, ami eddig a kedvenc fogásuk volt. Ez is a hormonok hatására történik, amelyek befolyásolják az ízlelőbimbókat és az illatérzékelést.
Fontos, hogy a terhes nő egészséges ételeket fogyasszon és változatosan táplálkozzon, és kerülje az alkoholt, a dohányzást. Különösen fontos, hogy terhesség ideje alatt kerülni kell a nyers hús, a nyers füstölt hús vagy például a téliszalámi fogyasztását, mivel ezek kiválthatják a kismamáknál a toxoplazmózist. Mindezek miatt is jó, ha tudod, hogy már áldott állapotban vagy-e.
Váratlan és szokatlan hangulatingadozás
A terhesség alatt sok nő érzelmi hullámvasúton „utazik”. A hangulat váratlanul és gyorsan változhat. Az öröm hirtelen vált borúra, szomorúságra vagy éppen a végtelen nyugalom helyett szállja meg a kismamát a csillapíthatatlan ingerültség vagy aggályok. Ennek hátterében az agy neurotranszmittereire ható hormonváltozás áll. A hangulatingadozás jellemzően a terhesség első és harmadik trimeszterében erősebb.
A has feszülése és a görcsök is utalhatnak terhességre
Gyakori tünet a hasfeszülés és a menstruációkor is tapaszlathoz hasonló görcsölés. Ez azért történik, mert a méhizomzat átalakul: tágul, növekszik, hogy helyet biztosítson a zigóta számára. Rendszerint ártalmatlan ez a hasfeszülés és a görcsök is. Ha azonban gyanúsan erősek vagy tartósak ezek a tünetek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert korai vetélésre vagy akár méhen kívüli terhességre is utalhatnak a panaszok.
Bíztató jel a pozitív terhességi teszt
A tesztet általában akkor érdemes elvégezni, ha már kimaradt egy menstruáció. Ha tapasztalod magadon a fent ismertetett fizikális vagy érzelmi változásokat, esetleg próbálkozhatsz korábban is a teszteléssel. Az érzékenyebb tesztek már korábban kimutathatják a terhességet.
Mi alapján tudja a teszt, hogy terhes vagy? A teszt kimutatja a vizeletben vagy a vérben lévő humán koriongonadotropin (hCG) hormont, amely csak akkor termelődik, ha már beágyazódott a megtermékenyített petesejt.
A legbiztosabb jele a terhességnek természetesen az, amikor a terhességi teszt pozitív eredményt mutat és ezt a nőgyógyász szakorvosi vizsgálat is megerősíti.
Ha valóban babát vársz, 😊 gratulálunk!
Nincsenek hozzászólások