Változatos oka lehet annak, ha a menstruációk között vérzést tapasztalunk. Metrorrhagia, vagyis a rendellenes menstruációs vérzés körébe tartozik az intermenstruációs-, azaz a menstruációk között tapasztalt pecsételő vérzés, a rendszertelen vérzés vagy éppen túl nagy mennyiségű menstruációs vérzés.
Mi válthat ki vérzést a menstruációk közötti időszakban?
Miért kell a tünetekkel orvoshoz fordulni?
Mint sok egyéb rendellenességet a szervezetünk működésében, az intermenstruációs vérzést is kiválthatja stressz, vagy akár valamilyen változtatás a gyógyszeres kezelésben, de utalhat a menstruációk közötti vérzés valamilyen nőgyógyászati problémára, fertőzésre is.
A kiváltó okok rendszerint könnyen kezelhetők. Fontos mindenképpen nőgyógyász szakorvoshoz fordulnunk a tapasztalt panaszainkkal, hogy mielőbb azonosítani tudja a probléma okát és súlyosabb esetekben a kezelést rövid időn belül meg tudja kezdeni a teljes gyógyulásunk érdekében.
Két menstruáció között kiválthat vérzést:
- daganat a méhben vagy méhnyakrák
- vetélés
- hormonális egyensúlyhiány
- hüvelyszárazság
- stressz
- gyógyszeres kezelés változása
Mi válthat ki vérzést a menstruációk közötti időszakban?
A menstruációs ciklusunknak nem normális része a vérzés két menstruáció között. A női ciklus általában 21-35 napig tart.
A normális havi vérzés, vagyis a menstruáció, rendszerint néhány napig, legfeljebb egy hétig tart. A cikluson kívül tapasztalt vérzést mindenképpen abnormálisnak tekinthetjük.
Kiválthat vérzést két menstruáció között a ciklust szabályozó ösztrogén és progeszteron hormonok egyensúlyának az eltolódása. Ezt az egyensúlyhiányt előidézheti a petefészkek működési zavara, pajzsmirigyproblémák, fogamzásgátló tabletta szedésének elkezdése vagy abbahagyása. A hormonális fogamzásgátlók, vagyis a fogamzásgátló tabletta, méhen belüli fogamzásgátló eszköz, fogamzásgátló tapasz, fogamzásgátló implantátum vagy injekció, esetében számíthatunk az első három hónapban rendellenes vérzésre.
Pecsételő vérzést ovuláció idején is tapasztalhatunk.
Pecsételő vérzést tapasztalhatunk terhesség idején is. Ezekre azonban fokozottan oda kell figyelnünk, és jelezni kell mielőbb a problémát a nőgyógyászunknak is. A terhesség során fellépő szövődmények ugyanis pecsételő vérzéssel jelezhetik a gondokat.
Mind a spontán vetélés, mind pedig a méhen kívüli terhesség vérzést okoz. Méhen kívüli terhesség akkor következik be, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhen belül, hanem a petevezetékben ágyazódik be.
Nem szabad azonnal megijedni, hiszen a terhesség alatt fellépő pecsételő vérzés nem feltétlenül jelent vetélést.
Terhesség idején azonban mindenképpen azonnal konzultálni kell a nőgyógyász szakorvossal, amikor bármilyen hüvelyi vérzést tapasztalunk.
Méhmióma is lehet oka a rendellenes, menstruációk közötti vérzésnek vagy pecsételő vérzésnek. A méhmióma nem rákos szövetburjánzás a méhben. Egyáltalán nem ritka a miómák kialakulása azoknál a nőknél, akik már szültek.
A menstruációk közötti hüvelyi vérzés utalhat arra is, hogy a reproduktív szervekben valamilyen fertőzés van. Ez a jellegű fertőzés gyulladást és vérzést okozhat. A nemi szervekben fertőzést idézhet elő nemi úton terjedő fertőzés vagy betegség, túl gyakori hüvelyi öblítés vagy közösülés.
A reproduktív szervek gyulladása és hegesedése is okozhat rendellenes vérzést a menstruációk között.
A méhnyak, hüvely, a méh, a petefészkek rákos megbetegedése is okoz ritka esetben rendellenes vérzést, de mindenképpen lehet a vérzés e betegségekre utaló jel.
A hüvelyi vérzés okozhat két menstruáció között akár idegen tárgy behelyezése a hüvelybe, nagyon erős stressz, cukorbetegség, pajzsmirigyproblémák, jelentős mértékű és hirtelen bekövetkező testsúlygyarapodás vagy -vesztés.
Miért kell a tünetekkel orvoshoz fordulni?
Fontos minden esetben konzultálni a szakorvossal, ha abnormális hüvelyi vérzést tapasztalunk, hiszen egyedül őt tudja megállapítani, hogy komoly probléma áll-e a tünetünk hátterében.
Bár nem szabad mindjárt pánikba esni, de a kismamák bármilyen jellegű hüvelyi vérzés esetén haladéktalanul fel kell, hogy keressék a kezelő orvosukat, hiszen az anya és a magzat épsége is veszélyben lehet.
Minden nő számára elengedhetetlen az, hogy pontosan feljegyezze havi rendszerességgel a menstruációjának a pontos időpontját. Így nem csupán azt tudja követni, hogy mikor számíthat a következő menstruációra, hanem pontos adatokkal tud számolni a nőgyógyász szakorvos számára is, amikor rendellenes vérzés miatt kénytelen orvoshoz fordulni.
Érdemes lehet a menstruáció erősségét és időtartamát is pontosan feljegyezni.
A vérzés mellett esetlegesen tapasztalt egyéb tüneteink alapján fogja tudni a problémánkat diagnosztizálni és kezelni az orvos.
Az orvos ultrahangot is végezhet és kenetet is vehet a kivizsgálás során.
Az orvos által előírt kezelés attól függ, hogy az abnormális menstruációnk hátterében mi áll.
A menstruációk közötti vérzést nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hiszen az esetek többségében orvosi kezelést igényel a kiváltó ok, persze abban az esetben, amikor nem betegség áll a hátterében, magától fog elmúlni a pecsételő vérzés.
Ha a vérzés okozója azonban fertőzés, rák vagy más súlyos rendellenesség, a betegség életveszélyes lehet.
A menstruációk közötti vérzést nem minden esetben tudjuk megelőzni.
Segíthet azonban a rendellenes vérzés megelőzésében az egészséges életmód és a normál testsúly fenntartása, mivel a túlsúly és a hirtelen fogyás is abnormális menstruációt okozhat.
Ha fogamzásgátló tablettát szedünk, mindig az előírásokat betartva kell alkalmazni, hogy elkerüljük a hormonális egyensúly felborulását.
Igyekeznünk kell kerülni minden egyéb módon a hüvely falának a felsértését a szexuális együttlétek, örömszerzés alatt is, hiszen ezzel is megelőzhetjük nem csupán a fertőzéseket, hanem a menstruációk közötti vérzést is.
Nincsenek hozzászólások