A terhesség egyik legbiztosabb jele a menstruáció késése, de ez persze nem azt jelenti, hogy ha kimarad egyértelműen várandós vagy! Rengeteg tényező befolyásolhatja a ciklusodat, összegyűjtöttük a hat leggyakoribbat.
A menstruáció késésének okai
A menstruáció késésének számos oka lehet. Összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat:
Stressz, trauma
Határidők, túlórák, túlterheltség, magánéleti zűrök… stresszes világban élünk, melynek hatása lehet az egészségünkre és a menstruációnkra is. Ha késik a menzeszed mielőtt bepánikolnál, vess számot magaddal! Nem hajtottad túl magadat az utóbbi időben? Nem ért trauma? Ha úgy gondolod, a stressz állhat a ciklusod felborulásának hátterében, próbálj meg lazítani és változtatni, iktasd ki a stressz-faktort az életedből! Meglátod, utána minden a helyére kerül!
Túlzásba vitt testmozgás
Profi sportolók esetében nem ritka, hogy a túlzott testmozgás következtében csökken a női nemi hormon termelése, mely gyakran ahhoz vezet, hogy késik a menstruáció, esetleg teljesen kimarad.
Jelentős fogyás vagy hízás
A helyes táplálkozás az egészséges szervezet egyik alappillérét jelenti. Az étkezési zavar súlyos jele, következménye lehet a menstruáció késése, rendszertelenné válása, mely a szervezet élettani folyamatainak károsodására utal. Ha ilyet tapasztalsz, húzd be a kéziféket, és kérj segítséget!
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek, antibiotikumok és antidepresszánsok is okozhatnak zavart a havi ciklusodban.
Életkor
Az első menstruáció utáni első két évében előfordulhat rendszertelen, kimaradozó menstruáció, de ez teljesen természetes! A havi vérzés később többnyire magától rendszeressé válik. Egy másik életkorral összefüggő ok a menstruáció kimaradásának, a menopauza lehet. A nők többsége 40-50 éves kora között lép a változó korba, melynek egyik tünete a menstruáció rendszertelenné válása.
Funkcionális eredetű probléma
A menstruáció elmaradása hátterében leggyakrabban valamilyen funkcionális probléma áll. Mielőtt túlzottan aggódni kezdenél, gondolj csak bele, milyen bonyolult is a havi ciklusunk. Elég egy apró homokszem a gépezetben, (például a hormonszint) változása, és a rendszer felborul. Ha a menstruáció rendszertelensége huzamosabb időn keresztül fennáll, mindenképpen keresd fel nőgyógyászodat. A helyes diagnózis felállításában segítséget jelenthet a menstruációs naptárad, így azt se felejtsd otthon! Ha esetleg még nem vezetsz ilyet, kezdd el minél előbb. Meglátod, nemcsak az orvosodnak, hanem Neked is nagy segítséget jelent majd!
nekem egy hónapban kétértelmű volt még a menzeszem és a másik hónapba meg se jót mibajOM lehet mostanában túlzottan ideges vagyok