Rendszerint azzal a céllal kezdünk fogamzásgátló tablettát szedni, hogy segítsen elkerülni a nem kívánt terhességet. Ez az elsődleges célja, de a tablettának van ám más, jótékony hatása is.
Menstruációs ciklus szabályozása
Segítség a görcsök, PMS és vashiány ellen
Enyhíti az endometriózis tüneteit
Tisztább bőr és mérsékelt szőrnövekedés
Segítség a policisztás ovárium szindróma (PCOS) esetén
Csökkenti egyes ráktípusok kockázatát
Bár maga a fogamzásgátlás a legfőbb ok, amiért fogamzásgátlót szednek a nők, a tablettafelhasználók egy része kizárólag az egyéb jótékony hatások miatt szed fogamzásgátlót.
Számos olyan hatása van a fogamzásgátló tablettáknak, amelyek a nők többségének előnyére válnak. Egyebek mellett rendszeressé teszi a menstruációt és a vele járó fájdalmat mérsékli. A problémás bőrre is jótékonyan hat, hiszen a hormon egyensúly megteremtése révén kijavulnak hatására a bőrhibák. Hosszú ideig történő alkalmazásának az egyik legjelentősebb hatása, hogy csökkentheti egyes ráktípusok kialakulásának a kockázatát.
A terhesség megelőzésén túl tehát sok-sok jó hatása van a fogamzásgátlónak.
Menstruációs ciklus szabályozása
A fogamzásgátló tabletta segít rendszeressé tenni a menstruációs ciklusunkat. Legfőbb előnye, hogy pontosan tudjuk, mikor fog megjönni. A hagyományos fogamzásgátló tabletták ösztrogén és progesztin hormonokat tartalmaznak. Három hétig hormont tartalmazó „aktív” tablettákat veszünk be napi rendszerességgel, ezt követően 1 hétig inaktív tablettát szedünk. Azon a héten jön meg a mensink, amikor az inaktív tablettákat szedjük.
A modern fogamzásgátlókkal már magunk is tudjuk szabályozni a menstruációs ciklusunkat, így az életmódunkhoz tudjuk igazítani, hogy mikor jöjjön meg a menstruációnk. Néhány fogamzásgátló tablettával meghosszabbíthatjuk a ciklusunkat. Akár 3 hónapig is szedhetünk aktív tablettákat, mielőtt szünetet tartunk. Ez azt jelenti, hogy évente csak négy alkalommal lesz menstruációnk.
Akár úgy is tervezhetünk, hogy egyszerűen tovább szedjük szünet nélkül a fogamzásgátló aktív tablettáit, így egy időre el is felejthetjük a menstruációval járó kellemetlenségeket, ha az életmódunk vagy valamilyen programunk így kívánja.
Egy másik típusú fogamzásgátló, amelyet minitablettának neveznek, megállíthatja a menstruációt vagy könnyebbé teheti azt. Ezt a tablettát 28 napon keresztül szedni kell. A nőgyógyász szakorvossal tudjuk egyeztetni, hogy számunkra melyik a legmegfelelőbb fogamzásgátló tabletta.
Segítség a görcsök, PMS és vashiány ellen
A fogamzásgátló tabletták szedése csökkentheti a súlyos menstruációs vérzés kockázatát az ovuláció megakadályozásával és azzal, hogy a méhnyálkahártya vékony marad.
Ha nem erős a menstruációs vérzés, akkor nem alakul ki vashiányos anémia, amely a súlyos vérzésből ered.
A tabletta enyhítheti a fájdalmas görcsöket is, mivel megakadályozza az ovulációt és könnyebbé teszi a menstruációt.
Ha PMS-t (premenstruációs szindrómát) vagy PMDD-t (premenstruációs diszfórikus zavart) tapasztalsz, a fogamzásgátló tabletták szedésével enyhítheted a hangulatingadozásokat, a mellfeszülést, a súlygyarapodást, a puffadást és az aknét a ciklusod során a hormonszintek kiegyenlítésével.
A kiegyensúlyozott hormonszint hatására a menstruációval kapcsolatos migrén is ritkábbá és kevésbé súlyossá válhat.
Enyhíti az endometriózis tüneteit
Az endometriózis fájdalmas menstruációs görcsöket okozhat akár a normál cikluson kívül is. A fogamzásgátló tabletta ugyan nem gyógyítja meg az endometriózist, mégis segíthet a fájdalom kontrollálásában azzal, ha leállítjuk a menstruációt.
Tisztább bőr és mérsékelt szőrnövekedés
A fogamzásgátló tabletta javíthat a helyzeten, ha pattanásos (aknés) a bőröd. Azzal, hogy mérsékli a petefészekben termelődő tesztoszteron szintet, a test középvonalán, így az ajkak felett, a mellek között, köldök és a szeméremcsont között vagy a belső combodon megjelenő szőrnövekedést is megszűntetheti.
A fogamzásgátló szedésének a szőrnövekedésre gyakorolt hatása 6 hónapon belül érzékelhető.
A fogamzásgátló tablettákban lévő hormonok segíthetnek javítani a pattanásos állapoton is, de az aknék eltűnése hónapokat vehet igénybe.
Segítség a policisztás ovárium szindróma (PCOS) esetén
A policisztás ovárium szindróma (PCOS), egy gyakori állapot tinédzser lányok és fiatal nők körében. Ez a nőgyógyászati probléma hormonális egyensúlyhiány miatt alakul ki. Lényegében extra mennyiségű tesztoszteront termelnek a petefészkek.
A PCOS okozhat rendszertelen menstruációt, nem kívánt szőrnövekedést és aknét is.
A fogamzásgátló tabletták szedése javíthatja ezeket a tüneteket a hormonok kiegyensúlyozásával, a tesztoszteron szintjének csökkentésével és a menstruációs ciklus szabályozásával.
Csökkenti egyes ráktípusok kockázatát
A fogamzásgátló tabletták szedése csökkentheti a jellemzően nőgyógyászati ráktípusok kialakulásának esélyét. A fogamzásgátlót hosszú ideig szedő nők esetében kisebb a petefészekrák és a méhnyálkahártya-rák kockázata, mint azoknál a nőknél, akik soha nem szedtek fogamzásgátló tablettát.
Minél hosszabb ideig szedünk fogamzásgátlót, annál kisebb az esélye a nőkre jellemző ráktípusok kialakulásának. Ez a hatás akár 30 évig is fennállhat a tabletta szedésének abbahagyása után.
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a tabletta csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is, a fogamzásgátló szedésének idején.
Érdemes konzultálni a nőgyógyász szakorvossal, aki részletes útmutatást tud adni, hogy melyik fogamzásgátló módszer a legalkalmasabb számunkra.
A fogamzásgátló tabletták előnye egyrészt, hogy 99% biztonsággal védenek a terhességgel szemben, ezen túlmenően pedig a fentiekben részletesen bemutatott jótékony hatásaik is vannak.
A fogamzásgátló tabletta ugyanakkor nem biztosít védelmet a nemi úton terjedő betegségekkel szemben.
Nem mindenkinek alkalmas az egészségi állapota arra, hogy fogamzásgátló tablettát szedjen. Ennek eldöntésében mindenképpen a nőgyógyász szakértelmére kell hagyatkoznunk.
Nincsenek hozzászólások