A hüvelyünk öntisztulásra képes szervünk, önálló mikrobiommal. Az egészséges hüvely mikroflóráját alkotó baktériumok és gombák különleges önszabályozó rendszerben egyensúlyban élnek, ezzel biztosítják a nemiszerveink védelmét a fertőzésekkel szemben. Ha azonban a bikrobiom egyensúlya zavart szenved és a gombák kerülnek túlsúlyba, kialakul a gombás hüvelyi fertőzés, amely kellemetlen viszketést, duzzanatot és irritációt okoz a hüvelybemenetnél.
Milyen tünetek utalhatnak a hüvelyi gombás fertőzésre?
Mi fokozza a hüvelyi gombás fertőzés kockázatát?
Átadhatjuk-e a partneremmel egymásnak a fertőzést?
Milyen tünetek utalhatnak a hüvelyi gombás fertőzésre?
A nemi szervi fertőzések közül a leggyakrabban a hüvelyi gombás fertőzés fordul elő. Ennek a gombás fertőzésnek a tüneteit viszonylag könnnyen és hamar enyhíteni lehet, akár a hüvelyflóra egyensúlyának a helyreállításával is. Nem szabad elhanyagolni ezt az állapotot, emiatt fontos, hogy azonnal fel tudjuk ismerni magunkon a gombás fertőzésre utaló jeleket.
Tünete lehet a hüvely gombás fertőzésének a
- hüvelyi viszketés,
- duzzanat a hüvely bejáratánál,
- égő érzés vizeléskor,
- fájdalom behatolásos hüvelyi közösülés során (diszpareunia),
- érzékenység,
- vörös, irritált nyálkahártya,
- kellemetlen illatú, fehéres-sárgás bő- vagy darabos, túrószerű hüvelyi folyás.
Mi fokozza a hüvelyi gombás fertőzés kockázatát?
Candidiasis-nak is nevezik ezt a hüvelyi gombás fertőzést. A betegség a nevét a Candida gombáról kapta, amely a hüvelyünkben normális körülmények között is megtalálható mikroorganizmus a hüvely területén. A hüvelyi Candida állományt a Lactobacillus baktériumok szabályozzák.
Ezeknek a tejsavat termelő baktériumoknak az egyensúlyában is keletkezhet zavar, amikor az immunrendszerünk nem működik megfelelően. A baktériumok hatékonyságának a csökkenése miatt túlszaporodhatnak az egyéb mikroorganizmusok, és így a hüvelyben gombás fertőzés alakulhat ki.
Különféle tényezők zavarhatják meg a mikrobiom egyensúlyát:
- amikor egyéb betegség kezelésének részeként antibiotikumot szedünk, az a hüvelyben élő Lactobacillusokat is elpusztítja, így az itt élő baktriumflóra is sérül.
- terhesség
- kezeletlen cukorbetegség
- legyengült immunrendszer
- hormonális egyensúlyhiány
- stressz.
A legtöbb, általában könnyen kezelhető gombás fertőzést a hüvelyben egy bizonyos típusú gomba, a Candida albicans okozza. Az ismételten kialakuló, és a szokásos kezelési módokkal nehezen megszüntethető hüvelyi gombás fertőzéseket okozhatja a Candida gomba másik fajtája is. Annak megállapításához, hogy mi áll a gombás fertőzés hátterében, a hüvelyi nyálkahártya váladékának a vizsgálata szükséges.
A nőgyógyász szakorvos a hüvelyfalat, a méhnyakat és a környező területeket megvizsgálva tudja azonosítani a fertőzés külső jeleit, és a felállított diagnózis, valamint a fertőzés súlyossági foka alapján fogja elrendelni a kezelési módot.
A gombás fertőzések kezelhetők a nőgyógyász által javasolt kenőcsökkel, hüvelytablettákkal vagy hüvelykúppal. Érdemes kikérni a nőgyógyász szakorvos véleményét azt illetően, milyen módot javasol a hüvelyflóra regenerálására.
Ha felismered a tünetek alapján, hogy fertőzésed van, otthon is kezelheted vény nélkül kapható termékekkel.
Fordulj Nőgyógyászhoz!
Súlyosabb esetekkel azonban fordulj mindenképpen a nőgyógyászhoz. Ne hanyagold el a hüvelyi gombás fertőzést, ha már az alábbi hevesebb tüneteket tapasztalod:
- a kivörösödés a hüvelybemenetnél nagyon intenzív
- duzzadt a hüvelybemeneted területe
- kellemetlenül intenzív a viszketés
- a viszkető terület dörzsölése miatt kisebesedik, és berepedezik a hüvelyi nyálkahártya
- egy év leforgása alatt a fertőzés négynél több alkalommal kiújúl
- terhes vagy
- kezeletlen cukorbetegséged van
- le van gyengülve az immunrendszered valamilyen gyógyszeres kezelés miatt
- HIV-fertőzött vagy
A súlyosabb esetekben nagyobb a valószínűsége annak, hogy a nőgyógyász gyógyszeres kezelést rendel el, hogy a gyógyulás teljeskörű legyen. A hüvelyflóra egyensúlyának helyreállítására is javasolni fog a nőgyógyászod módszereket, hiszen akár szájon át, vagy probiotikumokkal, de akár egyéb készítményekkel, helyileg is segíthetjük a hüvelyi mikrobiom regenerálódását.
Fordulj a nőgyógyászodhoz bizalommal a helyzet mielőbbi megoldása érdekében!
Átadhatjuk-e a partneremmel egymásnak a fertőzést?
Ha szexuálisan aktív vagy és ismétlődő jelleggel kiújul a gombás hüvelyi fertőzésed, érdemes lehet megnézni, hogy a partnerednél lehet-e diagnosztizálni fertőzést. Előfordulhat, hogy a makacsul kiújuló hüvelyi fertőzés hátterében ugyanis az áll, hogy oda-vissza fertőzitek egymást. Mindenképpen forduljatok mindketten orvoshoz.
Érdemes barrier módszert, például óvszert, használni a szexuális együttlétek idején, amíg a kezelés nem hoz teljes gyógyulást.
Bármilyen aggályod van, fordulj a nőgyógyászodhoz a panaszaiddal!
Nincsenek hozzászólások