Milyen veszélyekkel jár az alkalmi szex? X tünet, ami azonnali orvosi segítséget igényel
Az alkalmi szex a dolog kötetlensége és veszélyei miatt is különösen izgalmas lehet. A partnerek az együtt töltött éjszaka után gyakran nem is beszélnek többé egymással, ha mégis megtörtént a számcsere, azonban izgatottan várhatjuk, megcsörren-e a telefon valamilyen nem kívánt következmény miatt. Sokaknak a nem tervezett terhesség és a szexuális úton terjedő betegségek ugranak be erről először, számos olyan veszéllyel is járhat azonban a felelőtlen együttlét, ami hosszú távon okozhat problémákat.
A férfiakra és nőkre egyaránt veszélyt jelent
A nemi betegségek egy része a férfiak esetében gyakran tünetmentes marad, a fertőzöttek így gyakran nem is tudnak róla, ha baj van. A nőknél gyakrabban jelentkeznek helyi tünetek, illetve az évi rendszeres szűrővizsgálaton is fény derülhet bizonyos fertőzésekre. Ezen kívül a nem kívánt terhesség és az azzal járó következmények is gyakran terhelik elsősorban a nőket. Így szélesebb körben elterjedt, hogy nekik kell jobban vigyázni az alkalmi szex miatt.
A trichomoniasis, a Chlamydia és a tripper szövődményei között gyakran szerepel prosztatagyulladás, ami rendkívül kellemetlen tünetekkel járhat. A magas láz, az alhasi és vizelési panaszok mellett fájdalmas magömlést is okozhat, illetve megnehezítheti magát az erekciót is. Ilyen tünetek mellett nehéz orvosi segítség nélkül elmenni. Habár gyógyszeres kezeléssel többnyire jól kezelhetőek, mégis érdemes törekedni a megelőzésükre, mivel hosszútávú következményekkel járhatnak.
A Chlamydia például férfiaknál és nőknél egyaránt meddőséghez vezethet, mivel az általa okozott gyulladás hatására könnyen elzáródhatnak az ivarvezetékek. A herpesz és a szifilisz a HIV fertőzés esélyét növeli, míg a HPV (humán papilloma vírus) nemcsak a méhnyakrák, hanem egyéb daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is növeli.
Szájon át is szinte az összes nemibaj elkapható
A tévhittel ellentétben, miszerint a szexuális betegségek csak közösülés útján kaphatóak el, már az orális szex is veszélyes lehet. Az óvszer mellett ezért válik egyre elterjedtebbé a dental dam használata is, ami egy szilikon, vagy latex lapocska a nők számára végzett orális szexhez. Funkcióját tekintve hasonlóan működik, mint az óvszer, azzal a különbséggel, hogy a behatolásos együttlétekhez nem alkalmas, viszont viszont véd a szexuális úton terjedő betegségektől.
Hogyan terjednek a nemi betegségek orális úton?
Elég egy aprócska hámsérülés ahhoz, hogy a baktériumok és fertőzések egyik félről a másikra vándoroljanak. A HPV például akár már egy hevesebb csókkal is átadható, mivel hasonlóan működik, mint a herpesz vírus, így egy afta, egy harapásnyom, vagy ínygyulladás nyomán is bejuthat a szervezetbe.
A szexuális úton terjedő betegségek leggyakoribb tünetei
A különböző szexuális úton terjedő betegségek eltérő tünetegyütteseket produkálhatnak. Van azonban néhány panasz, amivel mindenképp érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnosztizálás és a megfelelő kezelés érdekében. Ezek közé tartozik például:
- a nemi szerveken és környékén megjelenő kiütések és bőrtünetek,
- a vizelési panaszok, égő, viszkető érzés pisilés közben,
- a szokatlan mennyiségű, színű, vagy állagú hüvelyváladék,
- a férfiak esetében gennyes, vagy nyákos folyás,
- a fájdalmas szexuális együttlétek,
- égő, viszkető érzés a hüvelybemenetben,
- nagy mennyiségű, víz állagú hüvelyfolyás.
A másodlagos tünetek között előfordulhat még hőemelkedés, alhasi fájdalom, illetve a szervezet gyulladására jellemző panaszok is.
Hogyan történik a kivizsgálás és a diagnosztizálás?
Ha a fentebb felsorolt tünetekkel fordulunk orvoshoz, egy átfogó kórkép megalkotását követően sor kerülhet bizonyos vizsgálatokra a pontos diagnosztizálás érdekében. Erre az STD szakrendelések, illetve a Bőr- és Nemi Gondozó Intézetek a legmegfelelőbbek, de panaszunkat akár nőgyógyászunknak is jelezhetjük.
Egyes betegségek akár már a vizeletből is kimutathatóak, míg mások kenetminta segítségével állapíthatóak meg laboratóriumi vizsgálat során. Ez többnyire fájdalommentes, a kezelés pedig helyi úton, vagy szájon át alkalmazható szerek segítségével történik.
Nem kell azonban megvárnunk amíg baj lesz. STD szűrésen akár megelőzés céljából is részt vehetünk, így biztosítva saját és partnerünk egészségét is. A nőknél az átfogó STD vizsgálat során hüvelymintát vesznek, amiből kimutatható az egyes fertőzésekre jellemző kórokozók jelenléte. Ilyen például a:
- Trichomonas vaginalis,
- Ureaplazma,
- Mycoplasma,
- Neisseria Gonorrhoeae,
- Chlamydia trachomatis,
- Atopobium vaginalis,
- Gardnerella vaginalis.
A férfiak esetében vizeletből és a húgycsőből vett váladékból is történhet a betegségek szűrése. Ilyenek a:
- Ureaplazma urealyticum,
- Mycoplasma hominis,
- Neisseria Gonorrhoeae,
- Chlamydia trachomatis.
Mivel sok esetben a partnerek oda-vissza is fertőzhetik egymást, ha az egyik félnél pozitív eredményt adott a teszt, érdemes egyeztetni orvosunkkal akár mindkét fél kezelésével kapcsolatban.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Az alkalmi szex kerülésével, a szexuális partnerek megválogatásával és a megfelelő védekezéssel előzhetjük meg a legkönnyebben a szexuális úton terjedő betegségeket. A védekezés módjáról is érdemes itt szót ejteni, ugyanis a hüvelyi fogamzásgátló eszközök, a spermicidek és fogamzásgátló tabletták ugyan védenek a nem kívánt terhességtől, a fertőzésektől nem. Ezekre csak a gumióvszer jelent megoldást, amit azonban a teljes együttlét alatt érdemes viselni a kórokozók elleni védelem érdekében, nemcsak az aktus közben.
Nincsenek hozzászólások