Lehetsz nagyon fiatal vagy idősebb, a nőgyógyász felkeresése biztosan nem tartozik a kedvelt programjaid közé. Ám bármilyen korú is vagy, tisztában kell azzal lenned, hogy a nőgyógyászati vizsgálat sokszor nagyon hasznos, sőt, gyakran elengedhetetlenül fontos. Jó, ha tudod, hogy ha nem múltál el 16 éves, gyermeknőgyógyászt is felkereshetsz, aki kifejezetten a fiatal páciensek gyógyítására szakosodott. Ráadásul, ha szerencséd van, a nőgyógyász, akit fiatalon megismertél, felnőtt korodban is az orvosod maradhat, mivel sok gyermekeket vizsgáló doktor nőgyógyászként is dolgozik, így nem kell a tizenhatodik születésnapod után új orvost keresned.
Mi történik az első nőgyógyászati vizsgálaton?
Az első nőgyógyászati vizsgálatra elmenni nem könnyű feladat, de ha elkísér az anyukád vagy egy barátnőd, sokkal könnyebben túl leszel az egészen. Ha pedig tudod, hogy mire kell számítanod, már nem is kell az ismeretlentől félned. Lássuk, mi is történik az első nőgyógyászati vizsgálat alkalmával! A vizsgálat előtt az orvos elbeszélget veled, megkérdezi, hogy mi a panaszod, miért kerested fel őt. Ekkor mindent el kell mondanod arról, hogy mik a panaszaid, mid fáj, és hogy mire vagy kíváncsi. Fontos, hogy tudd az első menstruációd dátumát, a menstruációk gyakoriságát, és az utolsó menzeszed időpontját. Ha bármilyen panaszod van, arról is részletesen be kell számolnod az orvosnak. Ha a nőgyógyászati vizsgálat nem sürgős a számodra, próbálj olyan időpontban menni, amikor nem menstruálsz. A legjobb, ha a menzeszed után egy héttel történik a nőgyógyászati vizsgálat.
A vizsgálat
Miután minden fontos dologról beszámoltál a nőgyógyászodnak, egy öltözőben alul le kell vetkőznöd. A nőgyógyászati vizsgálathoz fel kell ülnöd egy kissé megdöntött háttámlájú székre, a két lábadat pedig a két lábtartóra kell tenned. Az orvos – ha szükséges – a kezével kitapogatja, hogy nincs-e valamilyen elváltozás vagy rendellenesség a testedben. Így ellenőrzi, hogy nincs-e fájdalmas duzzanat vagy gyulladás a szervezetedben. Arra is szükség lehet, hogy egy szívószálhoz hasonló eszközzel mintát vegyen a hüvely belső falán és a méhnyakon található váladékból. A mintát később laboratóriumba küldi, ott elemzik ki. A nőgyógyászati vizsgálat általában csak egy-két percig tart, így mire felocsúdnál, már túl is vagy rajta, mehetsz vissza az öltözőbe, és felöltözhetsz.
A mellek ellenőrzése
Az orvos a nőgyógyászati vizsgálat alkalmával megvizsgálhatja a hónaljaidat és a melleidet is. Azt nézi ilyenkor, hogy van-e valamilyen elváltozás, rendellenesség vagy csomó a melleidben. Ezt a vizsgálatot jó, ha otthon te is elvégzed magadnak havonta, mert ha rendszeresen ellenőrzöd a mellei és a hónaljad felépítését, nagyon korán észreveheted a problémát, és ezzel megelőzheted a nagyobb gondot okozó betegségek kialakulását.
A mellvizsgálat után felöltözhetsz, majd az orvos elmondja, hogy mit tapasztalt a nőgyógyászati vizsgálat során, és ha szükségesnek ítéli, ultrahangos vizsgálatra is elküldhet. A nőgyógyászati vizsgálat végén felteheted a kérdéseidet, tanácsot kérhetsz a nőgyógyászodtól, vagy elbeszélgethettek a fogamzásgátlás különböző módjairól is.
[…] legtöbb kislány 10-13 éves kora környékén lép a serdülőkorba, ekkor kezdenek el nőni a mellei is, és ilyenkor már érdemes vásárolnunk számára […]
[…] nyáron az utcán sétálsz. Ha már a nyárnál tartunk: ha nincs semmilyen panaszod, és csupán az évente esedékes nőgyógyászati vizsgálat miatt akarod felkeresni az orvosodat, érdemes azt tavaszra vagy nyárra időzítened, ilyenkor […]
[…] emberé. Emellett azt is pontosan tudják, hogy a fiatal lányoknak nagy szorongást okozhat a nőgyógyászati vizsgálat, és igyekeznek a lehető legjobban odafigyelni, és részletesen elmagyarázni, mi miért […]