A mellek a nőiesség, a csábítás és a termékenység szimbólumai, éppen ezért mi, nők nagyon féltjük kebleink egészségét. A mellrák sajnos a leggyakoribb női rákbetegség, és itt is elmondható, hogy a korai felismerés a gyógyulás biztos kulcsa.
Emlőszűrés a nőgyógyásznál
Az általános éves nőgyógyászati vizsgálat része az emlőszűrés, amikor az orvos szakszerű mozdulatokkal, tapintás alapján megvizsgálja a mell mirigyállományát, a mellbimbó környékét, és ellenőrzi azt is, nincsenek-e megnagyobbodott hónalji nyirokcsomók. Kérdéses esetben ultrahang vizsgálatra küld, ami teljesen fájdalommentes vizsgálat, és fiatal lányoknál jó eredménnyel végezhető. Mammográfiára általában az idősebb, vagy azokat a nőket küldik, akik már szültek.
Egyébként 44 éves kor felett minden nőnek kétévente javasolt a mammográfiai vizsgálat. Ha a nőgyógyászod továbbküld ultrahangra, ne ijedj meg, a legtöbb emlőelváltozás jóindulatú, és további kezelést sem igényel, de a biztonság és a saját nyugalmad miatt mindenképp menj el a kijelölt vizsgálatra! Nőgyógyászhoz mindig a menstruáció utáni időszakban kell menni, a mellek vizsgálata is ilyenkor ideális, a menstruáció előtti napokban (vagy 1-2 hétben) ugyanis sok nőnél a mellek duzzadtabbá válnak, nehezebbé, vagy éppen lehetetlenné téve ezzel az esetleges problémák felismerését.
Mellek önvizsgálata
A legjobb, ha minden hónapban elvégzed melleid vizsgálatát, így azonnal felismered, ha bármi rendelleneset tapasztalsz. A legközelebbi nőgyógyászati vizsgálaton kérd meg az orvosodat, hogy mutassa meg, hogyan végezheted el otthon magadnak az önvizsgálatot! Nőgyógyászod arra is felhívja majd a figyelmed, mik azok az eltérések, amelyek kóros elváltozásokra utalhatnak, és melyek azok a tünetek, amelyek a mellek ciklushoz igazodó természetes változásaival járnak. A menstruáció előtti és alatti időben természetes, ha a melledben duzzadt mirigyállományt, göböket találsz, és fájdalmat, kellemetlenségeket érzel azok kitapintásakor, és a mindennapi élet (főleg a mozgás, sportolás) során. Ezek teljesen természetesek, azonban, ha aggódsz ezek miatt, semmit sem veszítesz azzal, ha a következő menstruációd után megmutatod a melleidet a nőgyógyászodnak.
Általában elmondható, hogy ha az alábbi tünetek valamelyike jelentkezik, akkor érdemes a biztonság kedvéért mihamarabb megmutatni a nőgyógyászodnak:
- ha csomót érzel a melledben a menstruációt követő időszakban is
- ha váladék folyik a mellbimbókból
- ha a mellbimbók területének felszíne megváltozik, vagy fájdalmassá válik
- ha eddig nem tapasztalt különbséget észlelsz a két melled között. A keblek között természetükből adódóan is van némi különbség, ha azonban változást tapasztalsz e téren, akkor keresd fel a nőgyógyászodat!
A mellek önvizsgálatát körülbelül 20 éves kortól érdemes rendszeresen elvégezni. Ez kiemelt fontosságú akkor, ha a családodban előfordult már jó-, vagy rosszindulatú melldaganat.
[…] ugyanis a tested hormonális állapota nem torzíthatja a vizsgálatot. Fontos, hogy a rendszeres önvizsgálatra mindig a ciklusod azonos szakaszában kerüljön sor, így az eredmény nem lehet […]
[…] a mellek vizsgálata következik, ez sem fájdalmas. A nőgyógyász áttapintja a mellek állományát, és a hónaljak […]
[…] mellvizsgálat után felöltözhetsz, majd az orvos elmondja, hogy mit tapasztalt a nőgyógyászati vizsgálat […]