Hatékony fogamzásgátlási módszerek
Sokféle fogamzásgátlási módszer közül választhatunk a nem kívánt terhességek elkerülése érdekében. Attól függően, hogy hormonális, fizikai, kémiai, esetleg természetes eljárásról van szó, eltérő hatékonysággal működhetnek. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk ezeket a lehetőségeket, esetleges kockázataikat hatékonyságukat is.
A fogamzásgátlási módszerek fajtái
Attól függően, hogy milyen úton váltják ki hatásukat megkülönböztethetünk hormonális, fizikai és kémiai fogamzásgátlási módszereket. Ezen kívül beszélhetünk még olyan tartós eljárásokról is, mint a műtéti sterilizáció. Összehasonlításként kitérünk még a természetes fogamzásgátlási módszerekre, amelyeket régóta használnak az emberek a teherbeesés esélyének csökkentésére, de ezek hatékonysága igen változó és ezeknél a legmagasabb a várandósság esélye.
Hormonális fogamzásgátlók
Amikor hormonális fogamzásgátlóról beszélünk, a legtöbbször a hagyományos tablettákra gondolunk. Ezek a készítmények mesterséges, vagy természetes hormonokat tartalmaznak, amelyek a ciklus szabályozásával akadályozzák meg a terhesség kialakulását. A legtöbbször ösztrogént és progeszteront tartalmaznak, melyek két fronton fejtik ki hatásukat. Egyrészt akadályozzák az ovulációt, másrészt a méhnyak által termelt nyák megvastagításával csökkentik a spermiumok méhüregbe jutásának esélyét.
A hormonális fogamzásgátlók közé tartoznak még a fogamzásgátló tapaszok, az injekciók, a hormonális spirálok, a hüvelygyűrűk és az esemény utáni tabletták is. Utóbbiak használata olyan sürgősségi esetben ajánlott, ha az együttlét során használt óvszer például elszakadt, lecsúszott, vagy védekezés nélkül történt az aktus. Hatásuk a progeszteron hormonon alapul, minél hamarabb alkalmazzuk azonban őket, annál valószínűbb, hogy eredményesek lesznek és minél tovább várunk, úgy csökken a hatékonyságuk.
A hormonális fogamzásgátlók előnyei
A jelenleg elterjedt fogamzásgátlási módszerek között ezek a leghatékonyabbak közé tartoznak. Hozzájárulnak a menstruációs ciklus rendszerességének kialakulásához, valamint a legtöbb nő számára enyhítik ennek tüneteit is. A menstruáció napjai lerövidülhetnek, illetve a görcsök erőssége is csökkenhet.
Hátrányai
A hormonháztartás megbolygatásával kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek, habár ezek személyenként eltérőek és nem minden esetben lépnek fel. Ezek közé tartozhat például a fejfájás, a migrén, a hányinger, a mellfeszülés és a csökkent libidó is.
Ha késik a menstuációnk, pozitív lett a terhességi tesztünk és kíváncsiak vagyunk, hogy a terhességnek hanyadik hetében járhatunk, egy terhességi kalkulátor segítségével könnyen kiszámolhatjuk.
Fizikai fogamzásgátlók
A fizikai fogamzásgátlók közé tartoznak az úgynevezett barrier módszeren alapuló eszközök. Ezek fizikai akadályt képeznek a spermiumok útjába, hogy azok ne juthassanak a petesejt közelébe. A legelterjedtebb ilyen fogamzásgátló a gumióvszer, ami a nem kívánt terhességen túl a szexuális úton terjedő betegségektől is védelmet nyújt. Emiatt választják olyan sokan ezt a módot különösen fiatal korban, vagy nem tartós kapcsolatokban. Hormon mentessége és magas hatékonysága miatt azonban a hosszú távú kapcsolatban élők is előszeretettel alkalmazzák.
Ide tartozik még a méhszájsapka, vagy pesszárium is, amit női óvszernek is neveznek. Habár azonos elven alapul, mint hagyományos társa, a szexuális úton terjedő betegségek ellen nem nyújt védelmet. A fizikai fogamzásgátlási módszerek sorát erősítik a spirálok is, amelyek a méhen belül helyezkednek el és réz, vagy hormontartalmukkal is akadályozzák a teherbeesést. Egyfajta steril gyulladást okozva a méhben, ahol így nem tud megtapadni és beágyazódni a megtermékenyült petesejt.
A fizikai fogamzásgátlók előnyei
Hatékonyságuk mellett nagy előnyük még, hogy könnyen találhatunk belőlük hormonmentes megoldást. Az óvszer és a pesszárium könnyen elérhető és használható a mindennapokban is, míg a spirálok szakszerű felhelyezést igényelnek, rendszeres ellenőrzés mellett azonban évekig kiválóan működhetnek anélkül, hogy napi szinten bármit tennünk kellene ezért.
Hátrányaik
Az óvszer és a pesszárium esetében egyetlen hátrányuk talán, hogy minden együttlét előtt felhelyezést igényelnek. A spirálokat pedig nem minden nő szervezete képes elviselni, illetve használatuk nem javasolt azoknak a nőknek, akiknek még nem született gyermekük.
Kémiai fogamzásgátlási módszerek
Az úgynevezett spermicidek kémiai úton pusztítják el a spermiumokat, ezzel csökkentve a teherbeesés valószínűségét. Több változatban is kaphatóak, így mindenki kiválaszthatja a számára legmegfelelőbbet kúp, krém, zselé, vagy hab formájában. Használatuk valamilyen más fogamzásgátlási módszerrel együtt javasolt, mivel önmagukban alacsony a hatékonyságuk.
Előnyeik
A hormonális szerekkel ellentétben semmilyen mellékhatást nem okoznak és nem károsítják a nemi szervet, illetve valóban csökkentik a teherbeesés kockázatát, habár közel sem olyan hatékonyak, mint a fizikai vagy hormonális fogamzásgátlási módszerek.
Hátrányaik
Bizonyos összetevővel szembeni allergia esetén felléphetnek bőrtünetek a használatuk közben. Ha ilyet tapasztalunk, azonnal abba kell hagyni az alkalmazásukat.
Természetes fogamzásgátlási módszerek
A két legelterjedtebb természetes fogamzásgátlási mód a megszakításos és a naptár módszer. Ezek hatékonysága azonban nagyon kiszámíthatatlan és leginkább a szerencsén múlik, így nem ajánlott rájuk hagyatkozni.
A megszakításos közösülés nagyban múlik a férfi önuralmán, hiszen ejakuláció előtt be kell fejezni az aktust. Mivel már az előváladék is tartalmazhat életképes spermiumokat, amelyek akár 72 órán keresztül képesek a petesejt megtermékenyítésére, még így sem biztos megoldás ez a módszer.
A naptár módszer az ovuláció időpontján alapul, amikor is a legtermékenyebb egy nő. Ez általában a menstruációs ciklus 14. napja körül következik be. A petesejt ekkor nagyjából 24-48 óráig életképes és megtermékenyíthető. A módszer azon alapul, hogy az ovuláció előtti és utáni 4 napban kerülendő a szexuális együttlét. Csakhogy a ciklus nem mindig napra pontos, így önmagában ez a technika sem javasolt.
Végleges fogamzásgátlási módszerek
Ezek közé tartozik a műtéti sterilizálás, amit nők és férfiak esetében egyaránt el lehet végezni. Mivel nem lehet visszafordítani, általában olyan párok választása esik rá, akik nem szeretnének több gyermeket. Hazánkban ezek a módszerek még nem annyira elterjedtek.
Nincsenek hozzászólások