A meddőség világszinten egyre nagyobb problémát jelent a gyermekre vágyó párok körében. Ma Magyarországon a szakorvosok becslése szerint akár minden ötödik kapcsolatban hiába várnak a gyermekáldásra. Különösen nagy ez az arány a 40 év feletti korosztály részében, akiknek még több nehézséget okozhat a természetes fogantatás. A technológia fejlődésének köszönhetően szerencsére a lombik program 40 felett is egyre nagyobb sikerrel jár és évente több ezer egészséges baba születik ezzel a módszerrel hazánkban is.
Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és hasznos tanácsokat, amikkel érdemes tisztában lenni, ha negyven fölött vállalkozunk IVF kezelésre.
Az életkor meghatározó tényező
Ahogy a természetes fogantatásnál, úgy a mesterséges megtermékenyítésnél is fontos tényező az életkor. Ennek több oka is van, melyek jellemzően szervezetünk természetes öregedési folyamataira vezethetőek vissza. Ez egyaránt igaz a női és férfi páciensekre is, bebizonyosodott ugyanis, hogy fele-fele arányban érintettek a nemek tagjai a gyermekáldás elmaradásában.
A női meddőség okai
Minden nő adott számú petesejttel jön a világra, amelyek már születése pillanatától megtalálhatóak a petefészkekben. A test hormonális változásai azonban csak tinédzser korban hozzák működésbe azokat a folyamatokat, amelyek hatására a rendelkezésre álló petesejtek érése beindul és megkezdődik a menstruációs ciklus. Ez nagyjából minden hónapban ezer éretlen és egy érett petesejttel csökkenti a petefészkek tartalékait, az életkor előrehaladtával pedig egyre inkább csökken a teherbe esés esélye is.
A petesejtek minősége is fontos tényező, ami szintén romolhat az idő előrehaladtával. Kutatások szerint a 20-30 év közötti nők petesejtjeinek mintegy 75%-a egészséges, míg 40 éves kor fölött ez már csupán 40%-ra csökken. A genetikailag rendellenes petesejtek kisebb eséllyel termékenyülnek meg, vagy ágyazódnak be, illetve esetükben nagyobb a vetélés esélye is.
Szerencsére a modern lombik programok segítségével már 40 felett sem lehetetlen a gyermekáldás. Arra azonban fel kell készülnünk, hogy nagyobb türelmet és hosszabb időt vehet igénybe a folyamat, aminek a végén egészséges kisbabát tarthatunk a karjainkban.
A férfi meddőség okai
A férfiak esetében többnyire a kevés, vagy gyenge minőségű spermiumok okoznak problémát, amire egy egyszerű hímivarsejt vizsgálattal fényt lehet deríteni. Ennek hátterében állhatnak genetikai, életmódbeli tényezők, vagy épp fizikai traumák, eltérések is. Összességében azonban rájuk is igaz, hogy a kor előrehaladtával a spermiumszám jellemzően csökken, megtermékenyítő képessége romlik.
Mivel a teherbeesési nehézségeknek számos oka lehet, ha meddőségre gyanakszunk, az első lépés mindig egy teljes körű kivizsgálás lesz, ami a pár férfi és női tagjára egyaránt kiterjed. Ha egyedülállóként szeretnénk belevágni a lombik programba, arra is van lehetőségünk. Ennek folyamata kiegészül még néhány lépéssel, például a donor választással, de erről érdemes külön cikkben írni.
Lombik program 40 felett: tippek és tudnivalók
-
Érdemes természetes úton próbálkozni
Habár 40 éves kor felett a természetes teherbeesés valószínűsége csökken, érdemes legalább három hónapig próbálkozni, mielőtt a mesterséges megtermékenyítés mellett döntünk. Ez egybevág az általános orvosi javaslattal is, habár sokan kihagyják ezt a lépést és fordulnak rögtön szakorvoshoz. Mivel a szükséges kivizsgálások és a lombik program részeként alkalmazott hormonális kezelés időbe telik, ezt érdemes párunkkal együtt mérlegelni.
-
Legyünk kitartóak!
Ahogy fentebb már írtuk, 40 éves kor fölött több nehézséggel járhat a mesterséges megtermékenyítés is. Az erős hormonális szerek az érzelmeinkre is hatással lehetnek, illetve az is előfordulhat, hogy nem sikerül elsőre megfoganni. Fontos, hogy legyünk türelmesek és megértőek, főleg önmagunkkal szemben és, ha úgy érezzük, osszuk meg kétségeinket, érzéseinket másokkal is. Akár kérjük szakember segítségét. A stressz szintje rossz hatással lehet a nemzőképességre és a korai szakaszban lévő terhességekre is.
-
Természetes úton is támogathatjuk a kezelés sikerét
Ha babát tervezünk, érdemes jobban odafigyelni az életmódunkra is. A petesejt minőség javításában nagy szerepet játszik az étrendünk, a fizikai aktivitásunk, illetve káros szokásaink is. A lombik program kezdete előtt legalább három hónappal ezért javasolt lemondani az alkohol és koffein fogyasztásról és leszokni a dohányzásról. Ezen kívül figyeljünk oda az elegendő alvásra, étkezzünk egészségesen és mozogjunk rendszeresen. Szedhetünk terhes vitamint is, ami tartalmazza a szervezetünk számára szükséges ásványi anyagokat és támogathatja a petesejtek egészségét.
-
Vonjuk be a párunkat!
A meddőségi kezelés megkezdése előtt sor kerül egy átfogó spermavizsgálatra is. Még ha ezen kiderül, hogy a hímivarsejtek rendben is vannak, egészséges táplálkozással és életmóddal jelentősen javítható a spermakép. Ennek különösen 40 felett nagy a jelentősége a férfiak esetében is. Ráadásul, kevésbé érezzük majd úgy, hogy az egész világ súlya a vállunkat nyomja, ha a párunk is aktív szerepet vállal a babaprojektben.
-
Fontoljuk meg az embriófagyasztást!
Az IVF kezelésben résztvevő párok közel fele negyven feletti, így ők az élő példái annak, hogy a lombik program 40 felett is sikeres. Érdemes azonban megfontolni az embrió fagyasztást, különösen, ha az első gyermekünk fogadására készülünk. A fel nem használt életképes embriók akár tíz évig is felhasználhatóak, ha ismét babát szeretnénk.
+1. A donor petesejt, vagy donor embrió is megoldás lehet
Ahogy korábban írtuk, az életkor előrehaladtával a petesejtek minősége romlik és egyre kisebb azoknak a száma, amelyekből egészséges, életképes embrió válhat. Ha nem jön össze a baba, ezt is érdemes számításba venni, a fiatalabb donortól származó petesejtekkel ugyanis nagyobb arányban érhetőek el sikerek. A petesejt és embrió adományozás azonban szigorú szabályokhoz kötött, amelyeket az 1997. évi CLIV törvény IX. fejezete és a 30/1998. (VI.24.) NM rendelet határoz meg.
A meddőségi kezelés érzelmileg és fizikailag is megterhelő folyamat lehet. Ha kérdésünk van, vagy kétségeink támadtak, ne féljünk beszélni róluk. Ezen kívül érdemes mindenben követni kezelő orvosaink utasításait, hogy minél inkább elősegítsük a lombik program sikerét.
Nincsenek hozzászólások