A tudománynak köszönhetően ma már a meddőségi problémákkal küszködő párok egyre nagyobb százaléka nézhet szülői örömök elé. A lombik programnak és más fertilizációs kezeléseknek köszönhetően évente nagyjából 4000 gyermek születik Magyarországon, ami a teljes születésszám 4-5%-át jelenti. Annak érdekében, hogy meghatározzuk, számunkra melyik lenne az ideális, illetve alkalmasak vagyunk-e rá, összegyűjtöttünk néhány alapvető tudnivalót a rendelkezésre álló lehetőségekkel kapcsolatban.
Mi számít meddőségi eljárásnak?
A kezeléseket az eljárás típusától függően jellemzően két csoportba sorolhatjuk. IVF-nek (in vitro fertilizáció) nevezzük a testen kívüli megtermékenyítéssel, embrióbeültetéssel járó kezeléseket. Ezek a népszerűbb néven lombik programnak nevezett eljárások, amikor a női és férfi ivarsejt egy lombikban találkozik, amennyiben pedig a spermiumok minősége indokolja, beinjektálással történik a megtermékenyítés.
IVF kezelések:
- testen kívüli megtermékenyítés és beültetés,
- ivarsejt adományozással végzett embrióbeültetés (ez lehet petesejt és hímivarsejt is),
- embrió adományozással végzett embrióbeültetés.
A meddőségi eljárások másik nagy csoportját az inszeminációs beavatkozások jelentik, ami a mesterséges ondóbevitelre utal. Ebben az esetben a házastárs, élettárs, vagy spermadonor hímivarsejtjeit mesterségesen juttatják a méhnyakba, vagy a méhüregbe, ami után a petesejt a szervezeten belül természetes úton termékenyül meg.
Ezen kívül léteznek még szimpla hormonstimuláción alapuló kezelések is, amelyek a természetes úton való teherbeesést hivatottak elősegíteni. Fontos leszögezni azonban, hogy a hormonstimuláció jellemzően minden meddőségi eljárásban nagy szerepet játszik. A javasolt hormonok fajtájáról és mennyiségéről, a kezelés időpontjáról minden esetben a szakorvos hoz döntést.
Kiknek ajánlott a meddőségi eljárás?
A különféle meddőségi eljárásokat, így a lombik programot is átfogó orvosi és laboratóriumi vizsgálatok előzik meg. Mivel a férfi és női meddőség egyenlő arányban állhat a fogantatási problémák mögött, a kezelés megkezdése előtt a pár mindkét tagjának át kell esnie bizonyos vizsgálatokon. A férfiak esetében ez jellemzően egy spermium vizsgálatot jelent, amivel vizsgálják az ondó térfogatát, színét, méretét, vegyhatását, illetve a spermiumok számát és mozgékonyságát is. Illetve fény deríthető az esetleges összeférhetetlenségre is, amikor a hímivarsejtek a méhszájból nyert nyákkal érintkezve lebénulhatnak.
A nők esetében átfogó nőgyógyászati és hormonális vizsgálatokra is szükség van. Ezek során első sorban a petevezetékek átjárhatóságát, a méh formáját és méretét, a menstruációs ciklust vizsgálják. Illetve kizárják, vagy megerősítik a meddőség hátterében álló esetleges endometriózist, immunológiai, vagy genetikai tényezőket. Ha a vizsgálatok során megállapítják a meddőséget a pár egyik, vagy mindkét tagjánál, megkezdhető a kezelés.
Ezen kívül egyedülálló nők is részt vehetnek lombik programban. Ebben az esetben többnyire az életkori tényező, vagy a diagnosztizált meddőség áll a kezelés megkezdésének hátterében.
A lombik program feltételei
-
Megfelelő kivizsgálás
Erre azért is van szükség, mert az IVF a legeredményesebb, ugyanakkor legnagyobb megterheléssel járó meddőségi kezelés is egyben. A hormonális stimuláció, a petesejt kinyerése, az embrió beültetése és az esetleges kudarcok miatt szükséges további beavatkozások érzelmileg és fizikailag is megviselhetik a leendő kismamát. Nem ritka azonban, hogy már az első beültetés sikerrel jár, ezért sokan választják ezt a megoldást.
-
A páciens beleegyezése
A kivizsgálások után szükség van a páciens megfelelő tájékoztatására és annak beleegyezésére a procedúra elvégzésébe. Enélkül nem kezdhető meg a kezelés.
-
Előzetes beavatkozások a hátráltató tényezők megszüntetésére
A fogamzási nehézségek mögött gyakran húzódnak fizikális eltérések, amelyek nehezítik a teherbeesést. Ezeket mindenképp érdemes még a kezelések előtt megszüntetni, mivel akár a lombik program sikerét is befolyásolhatják.
-
A családi állapot kérdése
A meddőségi kezelések egyik fontos feltétele a tartós kapcsolat megléte, vagyis házasság, vagy élettársi viszony. Ezen kívül egyedülálló nők esetében csak akkor végezhető mesterséges megtermékenyítés, ha a meddőségi vizsgálatok alapján erre szükségük van.
-
Stabil anyagi háttér
Habár a meddőségi eljárások jelentős állami támogatással vehetőek igénybe, így is számítanunk kell bizonyos kiadásokra. Ha pedig úgy döntünk, hogy magánszolgáltatónál végeztetjük a szükséges beavatkozásokat, ennek a támogatásnak az összege jelentősen lecsökken. A lombik program során szükséges gyógyszerek az államilag támogatott intézményekben 90% TB támogatással válthatóak ki, míg magánellátásban ez az arány már csak 55%.
Mikor nem javasolt a lombik program?
Van néhány tényező, ami akadályozhatja a lombik program megkezdését, vagy kivitelezését. Ezekkel érdemes tisztában lenni, illetve nőgyógyászunktól, vagy az illetékes kezelőorvosunktól tájékozódni velük kapcsolatban.
Ezek közé tartoznak például:
- az akut fertőzések, amelyeket még nem kezeltek, vagy kezelés alatt állnak,
- ha érzékenyek vagyunk a kezelés alatt használt gyógyszerekre, vagy azok olyan negatív hatást válthatnak ki, ami komoly kockázatot jelent az egészségünkre,
- ha a méh alkalmatlan a kihordásra,
- ha súlyos belgyógyászati betegség áll fenn, ami miatt a szakorvos nem javasolja az eljárást.
A mesterséges megtermékenyítést ezen kívül nem javasolják 45 éves kor felett, mivel ebben a korban jelentősen megnő a magzatnál bekövetkező genetikai rendellenességek aránya. Az igénybe vehető állami támogatás sem vonatkozik az ezután végzett beavatkozásokra. Azonban adományozott petesejttel, vagy embrióval még ilyenkor is végezhető sikeres lombik program, amely hasonlóan zajlik a saját petesejtes beültetéshez. Ennek azonban szigorú jogszabályi háttere van amiről az 1997. évi CLIV törvény IX. fejezetéből és a 30/1998. (VI.24.) NM rendeletből tudhatunk meg többet.
Ha úgy döntünk, hogy belevágunk a mesterséges megtermékenyítésbe, érdemes felkészülnünk a kezelés fizikai és lelki tényezőire is. A lombik program első fázisában végzett hormonstimuláció során gyakoriak a hangulatváltozások és a felfokozott érzelmek. Az eljárás lehetséges mellékhatásairól tájékozódjunk kezelőorvosunktól, illetve keressük hasonló tapasztalattal rendelkező ismerősök társaságát, vagy forduljunk pszichológushoz a megnövekedett mentális és érzelmi terhek feloldása érdekében.
Nincsenek hozzászólások