A gyermekáldás sok pár esetében hónapokat, akár éveket is várat magára. Szerencsére azonban napjainkban egyre ritkábban fordul elő, hogy hiába várunk a pozitív terhességi tesztre. A meddőség hátterében számos tényező állhat, amelyek egy részére orvosi vizsgálatokkal fényt lehet deríteni, de számos olyan lelki, vagy élettani hatás is akadályozhatja a fogantatást, amelyek megoldása szintén komoly feladat.
Habár a lombik program az egyik legnagyobb siker rátával rendelkező meddőségi kezelés, aminek a segítségével évente több, mint négyezer baba születik Magyarországon, az alternatív megoldások is nagy népszerűségnek örvendenek. Ahhoz, hogy kiválaszthassuk a számunkra megfelelő kezelést, először is érdemes jobban megismerkednünk a meddőség fogalmával és típusaival. A cikk első bekezdéseiben ezeket részletezzük majd, ezután pedig kitérünk azokra a természetes módszerekre, amelyek a női és férfi meddőség esetén is javíthatják a fogantatás esélyét.
Mikor beszélhetünk meddőségről?
A meddőség egyre széleskörűbb problémát jelent. Nemcsak Magyarországon, de világszinten is évről évre több pár keresi fel a meddőségi klinikákat. A nemzetközi statisztikák szerint általánosságban öt hónap szükséges a sikeres gyermekáldáshoz, a gyakorlatban azonban ez több vagy kevesebb is lehet. Orvosi szempontból akkor beszélhetünk meddőségről, ha egy év aktív próbálkozás ellenére sincs pozitív eredmény.
Mi állhat a hátterében?
A felmérések szerint a meddőség egyenlő arányban állhat fenn a pár férfi és női tagjánál egyaránt, az esetek 20%-ában pedig mindkét fél problémája akadályozza a fogantatást. Ezért a meddőségi kezelések, így a lombik program is egy teljeskörű kivizsgálással kezdődik, aminek a segítségével jó eséllyel felderíthetőek és akár meg is szüntethetőek az okok.
Hormonális problémák
Egyaránt jelentkezhetnek a nőknél és a férfiaknál is. Utóbbi esetben az alacsony tesztoszteron szint lehet intő jel, ami akár egy egyszerű vérvétel segítségével kimutatható. A nőknél kicsit árnyaltabb a helyzet. Az alacsony progeszteron szint, a magas prolaktin, illetve FSH szint is adhat okot az aggodalomra. A pajzsmirigy problémái és az inzulinrezisztencia szintén csökkentik a teherbeesés valószínűségét, ezért fontos a megfelelő kezelésük.
Fizikai elváltozások
Ezek lehetnek olyan dolgok, amiknek a hétköznapjainkra semmilyen hatásuk nincs. Például a nőknél a méh fejlődési rendellenességei, kismedencei összenövések, jóindulatú ciszták, vagy polipok, esetleg a petevezeték elzáródása. A férfiaknál ilyen a heresérv, a illetve az ondóvezeték sérülései. A férfiak esetében különösen veszélyesek és gyanúra adhatnak okot a nemi szervet ért fizikai traumák, de bizonyos fertőző betegségek, például bakteriális, vagy szexuális úton terjedő betegségek is akadályozhatják a fogantatást mindkét nemnél.
Életmódbeli okok és meglévő betegségek
A cukorbetegség, a véralvadási zavarok, valamint az elhízás és annak ellentéte, a kóros soványság is állhat a siker útjában. Ha babára vágyunk azonban érdemes letenni káros szenvedélyeinkről is, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás, vagy a koffein is.
Természetes módszerek a fogantatás elősegítésére
Gyógynövények
A modern orvoslás kialakulása előtt a gyógynövények töltötték be a gyógyszerek szerepét, így nem meglepő, hogy számos népi módszer fennmaradt a női problémák kezelésére. Ezek között elsődleges szerepet töltenek be a különböző füvekből készült főzetek, amelyeket teaként fogyasztva, vagy ülőfürdőként használva is kipróbálhatunk.
A cickafarkból készült tea például nemcsak a rendszertelen ciklus helyreállításában segíthet, hanem a felfázás kezelésében is, ami sok nőt gyötör az év hűvösebb hónapjaiban. Palástfűvel keverve tovább növelhető a hatékonysága, amiről azt tartják, hogy növeli a progeszteron szintet, ezáltal pedig a fogantatás esélyét. A barátcserje szintén elősegíti a rendszeres ciklus kialakulását és az egészséges hormonális egyensúly felállítását, illetve a hangulatingadozások enyhítésében is segítségünkre lehet.
A perui maca a férfi és női szervezetre egyaránt jótékony hatással lehet. Természetes potencianövelőként serkenti a szexuális vágyat, ugyanakkor az ivarsejtek fejlődésére is hatással van. Sejtszámnövelő és sejterősítő hatásának köszönhetően elősegíti a peteérést és siker esetén akár az embrió fejlődésére is jótékonyan hathat.
Akupunktúra és reflexológia
A keleti gyógymódok közül ez a két típus a legelterjedtebb hazánkban is. Mindkét módszer a test bizonyos pontjainak stimulációjával segíti a természetes hormonegyensúly kialakulását és ezáltal a fogantatást. A stresszoldásban is sokat segíthetnek, ami bizonyítottan rossz hatással van a szervezetünkre és akadályozhatja a teherbeesést is.
Sokan választják az akupunktúrát kiegészítő kezelésként a lombik program mellé is, mivel a tanulmányozott esetek azt mutatják, hogy hatására nagyjából 20%-kal több terhesség jött létre. Ezen kívül pedig a vetélés esélyét is csökkentheti. A korábbi vetélések ugyanis negatívan hatnak a fogantatás lehetőségére akár természetes úton, vagy mesterséges módszerekkel próbálkozunk.
Különleges gyógytorna
Amikor szóba kerül az intim torna, a legtöbben a Kegel-gyakorlatokra gondolnak. A medencefenék izomzatának erősítése valóban fontos feladat, amire nemcsak akkor érdemes odafigyelnünk, amikor babát szeretnénk. Az ülő életmód hatására ugyanis gerinc- és vizelettartási problémák is kialakulhatnak miatta, de a várandósság alatt a szülésre való felkészülésben, illetve az azt követő regenerációban is fontos szerepe van.
A fogantatás elősegítésére ugyanakkor két másik módszer is létezik. Ez pedig az Aviva- és az Arwen-torna, amelyek a külső és belső izmok átmozgatásával fokozzák az alhas vérkeringését. Ennek köszönhetően feloldódhatnak bizonyos gátak, illetve erősödik a méhizomzat, ami jótékony hatással lehet petesejt megtapadására az egészséges terhesség fejlődésére.
Mindkét tornát végezhetjük csoportosan, oktató vezetése mellett vagy az alapvető mozdulatok elsajátítása után otthonunk kényelmében is.
Ha nehézséget okoz a fogantatás, a legtöbbször több tényező összhatása áll a háttérben, ezért fontos, hogy egyik módszertől se várjunk azonnali megoldást. Legyünk türelmesek önmagunkkal, egészséges, vitamindús ételekkel, testmozgással és a mindennapi stressz csökkentésével is hozzájárulhatunk a természetes és mesterséges termékenységnövelő módszerek hatékonyságához.
Nincsenek hozzászólások