Az utóbbi években egyre többeket érint a meddőség problémája. Van, akik hónapokig, mások évekig tartó hiábavaló próbálkozás után jutnak el a következtetésre: valami baj lehet. Ilyenkor a legtöbb párnak nem a lombik program az első megoldás, ami az eszébe jut, egy átfogó meddőségi kivizsgáláson azonban érdemes minél előbb részt venni.
Ugyan vannak olyan természetes módszerek, amelyekkel fokozható a termékenység, a fogantatási nehézségek hátterében számos tényező állhat, amelyek gyakran csak gyógyszeres, vagy műtéti úton kezelhetőek. Az alábbiakban a meddőség leggyakoribb fizikai és lelki okai mellett áttekintjük ezeket is, illetve kitérünk a különböző meddőségi kezelések előnyeire is.
A meddőség napjaink egyik népbetegsége?
Az utóbbi években jelentősen nő azoknak a pároknak az aránya, akik valamilyen meddőségi problémával küzdenek. Ez az esetek 40%-ában a pár egyik, míg 20%-ában mindkét tagját érinti, fő okai között pedig élen járnak életmódunk tényezői a hétköznapi stressztől a gyermekvállalás életkorának kitolódásáig.
Fontos tényező az életkor
Az életmódunk és társadalmi értékrendünk megváltozásával a gyermekvállalás helyett előtérbe került a karrier és az egzisztenciális biztonság megteremtése a nők számára is. Ezzel azonban jelentősen kitolódott az első gyermek születésének időpontja is. Néhány évtizede az első gyermekes anyák átlagéletkora a húszas éveik közepén volt, míg mára inkább a harmincas éveik elejére tolódott. Az életkornak pedig fontos szerepe van a termékenységben, de nemcsak a nők számára.
A kor előrehaladtával az ivarsejtek minősége romlik, ami a nőknél a menopauza kezdetét, a férfiaknál pedig a hímivarsejtek számának, mozgékonyságának csökkenését jelentheti. Ezért nehezebb a fogantatás jellemzően 35 éves kor fölött és ezért van szükség átfogóbb genetikai vizsgálatokra a fejlődő embrió esetében is. Minél idősebbek a szülők ugyanis annál nagyobb az esély, hogy ivarsejtjeik hibás géneket tartalmazhatnak.
Pszichés gátak
Amikor hónapokig tartó próbálkozás ellenére is negatív a terhességi teszt eredménye, nem könnyű megőrizni jó kedélyünket. Ha rászántuk magunkat a gyermekvállalásra, a legtöbben azonnali eredményt szeretnénk és amikor az elmarad, a stressz és a frusztráltság hamar utat tör magának. Csakhogy ezek az érzések is negatívan hatnak a termékenységre, mivel befolyásolják a hormonháztartásunkat és egyéb fiziológiai problémákat is okozhatnak.
Emiatt a stresszkezelés nagyon fontos a legsikeresebb meddőségi kezelések közé tartozó lombik programban résztvevők számára is.
Akut betegségek
A szervezet gyulladásai, fertőzések és nemi úton terjedő betegségek, illetve bizonyos kórelőzmények is állhatnak a meddőség hátterében. Ezeket nem mindig egyszerű felismerni és kezelésük szinte minden esetben orvosi segítséget kíván. Az alhasi, kismedencei gyulladások például hegesedést és összenövéseket okozhatnak, amelyek megakadályozzák az embrió beágyazódását, illetve gátolják a petesejt, illetve a hímivarsejtek útját az ivarvezetékek elzáródásával.
A fogantatást támogató étrendkiegészítők
Folsav
A terhesvitaminok egyik alapvető eleméről van szó, ami amellett, hogy védi a sejtek örökletes anyagát, a magzati fejlődési zavar és az idegcsőzáródási rendellenességgel szemben is támogatást nyújt. Emiatt érdemes már a családtervezés pillanatától elkezdeni a szedését.
B-vitaminok
A B6 vitamin amellett, hogy támogatja az idegrendszert, így szerepet játszik a stressz kezelésében is, jótékony hatással van a peteérésre. A B12 vitamin szedése pedig a férfiak számára ajánlott, ugyanis emeli a spermiumszintet.
Cink és szelén
Az immunológiai zavarok és autoimmun folyamatok gátlásában játszanak szerepet. Szedésük mindkét szülő számára javasolt. A szelénhiányt például összefüggésbe lehet hozni a vetéléssel, de a férfiak esetében is szerepet játszik a spermiumok számának és aktivitásának növelésében.
Barátcserje
A barátcserje támogatja a hormonális egyensúly kialakítását és különösen hasznos akkor, ha a termékenységi gondokat a sárgatest fázis megrövidülése okozza. Mivel hatással van az ösztrogén és progeszteron szintjére is, különféle menstruációs problémák kezelésére is alkalmazzák például fájdalmas görcsök, szabálytalan ciklus, illetve menopauza esetén is segíthet.
A meddőségi kezelések előnyei és hátrányai
Petesejt stimuláció
A meddőségi kezelések első lépcsőfoka, ami alkalmas lehet azok számára, akiknél a kezelést megelőző kivizsgálás során nem tártak fel meddőségre utaló fizikai okokat. Lényege, hogy hormonális készítmények, általában gyógyszerek segítségével jobban szabályozhatóvá teszik a ciklust, illetve növelik az egyszerre megérő petesejtek számát. Ezáltal időzített együttlétekkel nő a teherbeesés valószínűsége is.
Előnye, hogy nem jár különösebb kellemetlenséggel, illetve hosszas orvosi kezelésekre sem kell számítanunk. Hátránya, hogy viszonylag alacsony a sikerrátája a mesterséges megtermékenyítéshez képest.
Inszemináció
A hímivarsejtek mesterséges méhbe juttatásáról van szó, ebből ered a kezelés neve is. Ehhez az előzőleg tisztított és sűrített spermát egy katéter segítségével a méhnyakon túl közvetlenül a méhbe fecskendezik. Ezáltal leküzdhetőek például az ondóvezeték elzáródása, vagy összeférhetetlenség miatti akadályok.
Előnye, hogy a nagyobb mértékű hormonstimulációnak és a spermafelhelyezésnek köszönhetően magasabb a sikerrátája, mint a sima petesejt stimulációnak. Emellett alig jár kellemetlenséggel a leendő szülők számára. Hátránya, hogy a sikeres terhességek aránya alulmarad a lombik programhoz képest.
Lombik program
Az IVF (in vitro fertilizáció) többféle eljárást foglal magába. Mindegyikben közös azonban, hogy rendkívül erős hormon kúrával kezdődik, amivel először leállítják a természetes peteérést, majd túlstimulálják a petefészkeket, hogy egyszerre 5-9 petesejt érjen meg. Ezeket egy rövid műtét során szívják le, majd laboratóriumi körülmények között termékenyítik meg a partner, vagy a donor hímivarsejtjeivel. Az embriók fejlődésének 3-5. napján aztán mesterségesen kerülnek beültetésre az anya méhébe, ahol aztán megtapadhatnak.
A lombik program előnye, hogy ez rendelkezik a legmagasabb sikerrátával a mesterséges megtermékenyítési eljárások közül. A páciens életkorától függően akár 32% is lehet a sikeres beültetések aránya, ami szinte duplája az inszeminációval létrejött terhességeknek. Hátránya azonban, hogy mind érzelmileg, mind fizikailag jelentős megterhelést jelent, ezért résztvevői gyakran veszik igénybe pszichológus vagy reprodukciós tanácsadó segítségét is.
Nincsenek hozzászólások