Néhány évvel ezelőtt még nem is tudtunk róla, mára azonban bebizonyosodott, hogy a nőket érintő második leggyakoribb rákfajta, a méhnyakrák ötödéért különböző vírusok, köztük a HPV a felelős. Ráadásul az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség napjainkban szintén a HPV (teljes nevén a Humán Papilloma vírus). Nézzük, mi is az a HPV!
A HPV vírus típusai
A HPV vírus valójában nem egyetlen vírus, hanem egy egész víruscsalád, amelynek eddig száznál több típusát ismerjük. Vannak olyan altípusok, amelyek nagyobb valószínűséggel okoznak méhnyakrákot, míg más altípusok esetében erre kisebb az esély. Azért, hogy az egyes változatokat megkülönböztessék, daganatkeltő képességük alapján az egyes változatokat magas, közepes és alacsony kockázatú csoportokba sorolják.
Bőr vagy nyálkahártya
Léteznek olyan HPV vírusok, amelyek a bőrt, és olyanok, amelyek a nyálkahártyát támadják meg. Míg az előbbiek csekélyebb veszélyt jelentenek – csupán könnyen eltávolítható szemölcsöket okoznak –, az utóbbiak jóval veszélyesebbek is lehetnek, rosszindulatú daganatos megbetegedéseket is előidézhetnek. A méhnyakrák nagyon korán felismerhető daganatfajta, amely kisebb műtéti beavatkozással jó eséllyel gyógyítható, ha azt időben elvégzik. Éppen ezért annyira fontos, hogy minden nő tisztában legyen azzal, hogy hordozza-e a HPV vírust a szervezetében.
Miből derül ki, hogy nekem van-e?
És hogy miből lehet tudni, hogy van-e HPV vírus a szervezetünkben? A HPV vírus jelenléte csak bizonyos esetekben okoz szemmel látható elváltozásokat. A HPV tünetek közé elsősorban a nemi szerv környékén vagy annak falán kialakuló szemölcsök tartoznak. A legtöbb esetben azonban a vírus semmilyen látható tünetet nem okoz, így a fertőzöttek többsége nincs is tisztában azzal, hogy a szervezetében hordozza a kórokozót. Ha tudni szeretnénk, hogy megfertőződtünk-e, elég, ha elmegyünk az évente esedékes nőgyógyászati szűrővizsgálatra. A méhnyakrákszűréskor elvégzett PAP-teszt ugyanis jelzi, hogy a méhnyak szövetében kialakult-e olyan elváltozás, amely később akár rákos betegséget okozhat. Ha a teszt valakiben kimutatta a HPV vírus jelenlétét, fél évvel később ismét el kell végezni a vizsgálatot, és ha még ekkor is jelen van a vírus, akkor megvizsgálják azt is, hogy a vírus melyik típusával van dolguk.
Van remény
A komolyabb vizsgálatokkal azért kell fél évet várni, mert a HPV-fertőzések 90 százaléka két éven belül nyom nélkül elmúlik. Az esetek tíz százalékában azonban megmarad a vírus, és nagyon komoly, akár halálos betegséget is okozhat. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen, legalább évente egyszer elmenjünk a nőgyógyászunkhoz, és elvégeztessük a szűrővizsgálatot. A nőgyógyászati fórumokon gyakran lehet olvasni olyan történeteket, amelyekben a nők arról számolnak be, hogy a vizsgálattal sikerült elejét venniük a komolyabb betegségnek.
Nő a kockázat
Van néhány olyan tényező, amely megnöveli a HPV vírus kialakulásának esélyét. Mivel a vírus szexuális úton terjed, ezért azok, akik gyakrabban váltogatják partnerüket, nagyobb veszélynek vannak kitéve. Mai adatok szerint minden ötödik partnercserére jut egy HPV- fertőzés, vagyis a statisztikák szerint átlagosan minden ötödik partner után megkaphatjuk a vírust. A dohányzás háromszorosára növeli annak az esélyét, hogy a vírus hosszú időre megmarad a szervezetben. Az óvszer használatával azonban csökkenthető a fertőzés esélye: a szemölcsök kialakulásától ugyan nem véd meg, de a veszélyesebb, méhnyakrákot okozó HPV vírustól igen. A HPV oltás még biztosabb védelmet nyújt a vírus sok típusával szemben.
Ha szem előtt tartod az itt felsorolt szempontokat, és rendszeresen jársz szűrővizsgálatra, jelentősen lecsökkentheted a fertőzés veszélyét. A legfontosabb, hogy vigyázz a testedre, és bánj vele úgy, ahogy az megérdemli!
[…] betegségek is, amelyekről tudnia kell. Túl nagy teher lehet egyedül megbirkózni a különféle nőgyógyászati problémákkal, és még egy jól kezelhető, átlagos betegség is sokkal ijesztőbbnek tűnik, ha nincs kivel […]
[…] mellrák a leggyakoribb női rákbetegség, éppen ezért fontos, hogy a nőgyógyászod minden évben elvégezze nálad az emlőszűrést. […]