Felmérések szerint az évenkénti nőgyógyászati vizsgálat csupán a magyar nők 30-40 százaléka számára fontos és kötelező program. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon csak durván minden harmadik nő látogatja meg évente a nőgyógyászát. Pedig a rutinvizsgálat korántsem elhanyagolható vagy elodázható program. Számos betegség, fertőzés és daganat veszélyezteti a nők, így a te egészségedet is, amelynek nagy hányadát jó eséllyel gyógyítani lehet, feltéve, hogy időben felismerik azt. Ezért is annyira fontos, hogy érezd az évenkénti nőgyógyászati vizsgálat fontosságát. Hiszen a saját egészséged és életed a tét.
Tisztában kell azzal lenned, hogy nem elég, ha csak akkor mész nőgyógyászati vizsgálatra, ha valamilyen panaszod van, számos betegség – köztük a méhnyakrák is – eleinte semmilyen érezhető problémát nem okoz. Éppen ez okozza a legnagyobb gondot: mivel semmilyen panasz nem utal a betegség jelenlétére, nem okoz fájdalmat, így kizárólag a nőgyógyászati vizsgálat képes időben jelezni a bajt. Pedig a méhnyakrák jó eséllyel gyógyítható, ha azt időben felismerik és elkezdik kezelni.
Mi vár rám?
Ha tisztában vagy azzal, hogy mi vár rád a nőgyógyászati vizsgálat során, talán bátrabb leszel, és rájössz, hogy az a néhány perc, amelyet a vizsgálóban töltesz, bőven megéri, ha az egészséged a tét. Nézzük, hogyan is zajlik egy nőgyógyászati vizsgálat! Először is az orvos ellenőrzi, hogy van-e bármilyen elváltozás, csomó vagy rendellenesség a melleidben. Amennyiben elmúltál 35 éves, a nőgyógyász mammográfiai vizsgálatot is javasolhat. Erre azért van szükség, mert a mellrák a nők körében a leggyakoribb rosszindulatú megbetegedés. Hazánkban évente körülbelül nyolcezer mellrákos eset van, és ebből 2500 beteg bele is hal a betegségbe. A korai felismerés és gyógyítás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a páciens meggyógyuljon. Ha azonban elmarad a rendszeres otthoni önvizsgálat és az orvosi szűrés, a betegség halálhoz is vezethet.
A méhnyakrákszűrés
A mellvizsgálat mellett a nőgyógyászati vizsgálat másik fontos része a méhnyakrákszűrés. Ez a gyakorlatban nem jelent mást, mint hogy a nőgyógyászod a méhszáj felszínéről és a méhnyakról óvatosan összegyűjt néhány sejtet. Ezt a hámmintát később laboratóriumban megvizsgálják. Azt ellenőrzik, hogy nem található-e valamilyen daganatra utaló elváltozás a szervezetedben. A nőgyógyászati vizsgálat ezen elemét hívják PAP-tesztnek is. Az eredményeket egy ötfokú, P1-től P5-ig tartó skálán helyezik el. A P1 és a P2 eredmény azt jelzi, hogy a méhnyakról levett mintában a sejtek egészségesek. Ha az eredmény P3-as, akkor megfelelő nőgyógyászati kezelésre van szükség, azt követően pedig újabb nőgyógyászati vizsgálat következik. A P4-es és a P5-ös eredmény daganatgyanúra utal, ebben az esetben szövettani vizsgálatra is szükség van.
Gyakrabban kell járni
Azoknak a nőknek, akiknél korábban valamilyen gond volt a rákszűrés eredményével, akiknek HPV-fertőzésük vagy petefészekcisztájuk van, és azoknak, akik valamilyen kezelésben részesülnek, gyakrabban kell nőgyógyászati vizsgálatra menniük. A rendszeres szűrővizsgálatok és a szakszerű kezelések nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy mi, nők egészségesen és kiegyensúlyozottan élhessük az életünket. Nekünk csupán annyi a feladatunk, hogy elfogadjuk ezt a segítséget, és minden évben részt veszünk a nőgyógyászati vizsgálaton.
Nincsenek hozzászólások