A nőgyógyászati vizsgálatok talán legfontosabb része az, amikor a nőgyógyász tapintással és különféle eszközök, műszerek segítségével ellenőrzi a női szervek egészségét, felméri állapotukat, és diagnosztizálja az esetleges elváltozásokat. A pontos diagnózishoz az is kell azonban, hogy Te alapos és valósághű információkat közölj a nőgyógyászoddal – többek között a tapasztalt tünetekről, és a havi vérzéseddel kapcsolatban. Írásunkkal abban szeretnénk segíteni, hogy a nőgyógyászati vizsgálat előtt átgondold, összegyűjtsd azokat az infókat, amikre rákérdezhet az orvos.
Korábbi betegségek szerepe a nőgyógyászati vizsgálaton
A nőgyógyászati vizsgálat során az orvos valószínűleg több kérdést is feltesz majd Neked. Megkérdezheti, hogy milyen nőgyógyászati problémáid voltak már, esetleg volt-e műtéted. Ha nem ez lesz életed első nőgyógyászati vizsgálata, akkor rákérdezhet a korábbi rákszűrések eredményére is. Nemcsak a nőgyógyászati panaszok fogják érdekelni, hanem arra is rákérdezhet, hogy milyen egyéb betegségeid, esetleg műtéteid voltak, sőt, a családban előforduló komolyabb egészségügyi problémákra is rákérdez. Ez azért fontos, mert például ha a családtagjaid közül valakinek volt trombózisa, akkor nem biztos, hogy Te szedhetsz fogamzásgátlót. Ha izgulós vagy, és félsz, hogy a nőgyógyászati vizsgálaton nem jut eszedbe majd semmi, akkor nyugodtan írd össze egy papírra a korábbi betegségeid, vagy akár a leleteket, zárójelentéseket is magaddal viheted.
Menstruációval kapcsolatos kérdések
A nőgyógyászok fontos információkat szűrnek le a havi vérzéssel kapcsolatban is. A nőgyógyászati vizsgálat során az orvosod valószínűleg megkérdezi majd Tőled, hány éves korodban jött meg először a menzeszed, milyen gyakran van vérzésed, egy alkalommal hány napig tart, milyen az erőssége, és van-e valami különös panaszod ezzel kapcsolatban (például köztes vérzés, erős, elviselhetetlen alhasi görcs vagy fájdalom). A legjobb egyébként az, ha vezetsz magadnak menstruációs naplót, és ezt is magaddal viszed a nőgyógyászati vizsgálatra.
Szexuális élet, fogamzásgátlás
A nőgyógyászati vizsgálat szempontjából az orvosnak fontos tudnia, hogy volt-e már szexuális kapcsolatod, hány évesen vesztetted el a szüzességed, milyen gyakran szeretkezel, állandó partnered van-e, érzel-e fájdalmat, vagy egyéb kellemetlenséget aktus közben. Ez mind fontos a vizsgálat, az esetleges diagnózis felállítása és a személyre szabott fogamzásgátlási mód kiválasztása miatt. Lehet, hogy kellemetlennek érzed, hogy ezekre a kérdésekre válaszolj, viszont jó, ha tudod, ezek teljesen megszokottnak és természetesnek hangzanak egy nőgyógyászati vizsgálaton, és a Te érdekeidet szolgálják!
Folyás és egyéb jelenlegi panaszok
A folyással kapcsolatban az alábbi kérdések hangzanak el leggyakrabban a nőgyógyászati vizsgálatokon: változott-e az utóbbi időben a mennyisége és minősége, állaga, érzel-e altesti fájdalmat, viszketést, tapasztalsz-e bőrpírt, stb. A nőgyógyász egyéb panaszok után is érdeklődhet, hogy esetleg van-e lázad, vagy hőemelkedésed, tapasztalsz-e bármi eltérést az intim tájakon. Ugyanakkor, ha valamelyikre nem kérdez rá, viszont van panaszod, akkor magadtól is mondd el neki nyugodtan!
Te is kérdezhetsz a nőgyógyászati vizsgálaton!
Fontos, hogy a nőgyógyászati vizsgálaton nem csak az orvos kérdez, hanem Te is nyugodtan felteheted a kérdéseid. Akár egy aggasztó tünettel, akár a fogamzásgátlással vagy magával a nőgyógyászati vizsgálattal kapcsolatban!
Nincsenek hozzászólások