Nemcsak kellemetlen, nagyon fájdalmas is, ha az ember lánya felfázik. Ráadásul a nők nagy része életében legalább egyszer kénytelen átesni ezen a nyavalyán. De miért is alakul ki pontosan a felfázás és mit lehet ellene tenni?
A felfázás okai
A felfázás igazi szakneve voltaképpen hólyaghurut. Ez azért fontos, mert nemcsak a hideg okozhatja, hanem bakteriális fertőzések is. Akár ez, akár az váltja ki, a hólyag nyálkahártyájának gyulladása okozza a panaszokat. A nők ráadásul biológiailag is védtelenebbek a hólyaghuruttal szemben, mint a férfiak, mivel a húgycsövük rövidebb, így könnyebben felkúszhatnak a kórokozók, akár a rossz higiénia, akár a rossz idő miatt.
Mik a felfázás tünetei?
Felfázásra utaló jel, ha:
- a megszokottnál többet kell mosdóba menned,
- fáj, ha pisilsz,
- a vizeleted csípős, szagos, sötét színű,
- és az egész kismedencédet vagy alhasadat átjárja a fájdalom,
így amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, akkor sajnos felfáztál.
Hogyan előzd meg?
- Öltözködj rétegesen, ha hideg van!
- Soha ne ülj huzatba, viszont mindig húzz papucsot! A hideg padlón mezítláb mászkálva könnyen felfázik az ember, akárcsak huzatban tartózkodva.
- Mindig természetes anyagból készült fehérneműt viselj! A műszál bugyiba könnyebb beleizzadni, ami szintén a kórokozók elterjedéséhez vezethet.
- Ne tartogasd, ha pisilni kell, nem tesz jót!
- Ha az uszodában kijöttél a medencéből, zuhanyozz le tiszta vízzel, törölközz meg alaposan, és cseréld le minél hamarabb a nedves bikini alsót vagy fürdőruhát!
- Igyál sokat!
Mit lehet tenni a felfázás ellen?
Ha súlyos a helyzet, mindenképpen menj el orvoshoz, ő tud segíteni! Antibiotikumokkal állíthatja helyre az egészséget, ha már véres a vizeleted vagy belázasodtál.
Ha még csak kezdetleges a dolog, itt van néhány tipp, hogy csírájában elfojthasd:
- Mindenképpen igyál sokat! Pótolnod kell azt a folyadékmennyiséget, amit most kiad magából a szervezeted, ráadásul ez át is mossa azt. Persze, ne kólára gondolj! Vizet és teákat ajánlunk.
- Apropó, tea. A csalántea igazán hatásos a felfázás kezelésére. Gyógynövényboltban szerezz szárított csalánt, fél liter vízzel forrázz le egy maréknyi adagot, és hagyd állni negyed órán át, utána pedig idd meg.
- Tőzegáfonyával is harcolhatsz a betegséged ellen.
- Ülj egy kád meleg vízbe, borogasd az alhasad meleg vizes palackkal!
- Szedj C-vitamint! Így savas kémhatásúvá teheted a vizeleted, és megakadályozhatod, hogy elszaporodjanak a baktériumok.
Nincsenek hozzászólások