Munka és magánélet a lombik program alatt: Mikre érdemes odafigyelni?
A nőket a várandósság ideje alatt megillető jogokat nagyjából mindenki ismeri, a magánéletben pedig többnyire mindenki igyekszik támogatóan viselkedni a kismamákkal. De mi a helyzet azokkal a nőkkel, akik természetes úton nem eshetnek teherbe? A lombik program és egyéb mesterséges megtermékenyítési eljárások nemcsak idő és energiaigényesek, hanem jelentős érzelmi kihívásokkal is járhatnak.
Cikkünkben összefoglaljuk a reprodukciós eljárásokra vonatkozó legfontosabb munkajogi szabályokat és néhány hasznos tippet, hogy könnyebb legyen ez az időszak.
A lombik programban résztvevő munkavállalók jogai
Az egészségügyi törvény szigorúan szabályozza, hogy milyen kezelések tartoznak a mesterséges megtermékenyítésre irányuló program tagjai közé. Ezek közül a lombik program az egyik legismertebb és széles körben alkalmazott eljárás, aminek során a testen kívül, laboratóriumi körülmények között történik az embrió fogantatása.
A lombik program kezelések széles körét foglalja magába a petefészek stimulációtól a petesejt leszíváson keresztül az embrióbeültetésig. Ezek intenzív hormonkezelést kívánnak, aminek következtében hangulatingadozások, hőhullámok és egyéb fizikai mellékhatások is jelentkezhetnek. A reprodukciós eljárásban résztvevő nők a kezelés miatt ezért kieshetnek időközönként a munkából, ami a munkáltató szempontjából nem túl előnyös. Épp emiatt azonban több jogszabály is született a mesterséges megtermékenyítéssel próbálkozó nők védelmére.
Felmondási tilalom
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató a reprodukciós eljárás kezdetétől 6 hónapon keresztül nem szüntetheti meg az abban résztvevő nő munkaviszonyát. Fontos leszögezni azonban, hogy ez a védelem csak akkor jár, ha a munkavállaló ezt bejelenti munkáltatója számára. A bejelentést azonban akár a felmondás közlését követő 15. napig megteheti.
Mivel sokan nem szeretnék munkáltatójuk orrára kötni, hogy épp gyermekvállalással próbálkoznak, ez lehetőséget ad számukra, hogy akkor is érvényesíthessék felmondási tilalmukat, ha esetleg már megtörtént a baj. A munkáltatónak ezután szintén 15 napja van arra, hogy visszavonja a felmondását. Ha kicsúszunk ebből a határidőből azonban már nem hivatkozhatunk a munkáltató jogtalan felmondására. Érdemes lehet ezért akár már a kezelés kezdetén közölni a munkahelyünkön, hogy reprodukciós eljárásban veszünk részt.
A lombik program alatti felmondási tilalom ideje nem korlátlan. A törvény értelmében szigorúan a kezelés ideje alatt, de legfeljebb hat hónapig állhat fenn. Ha a kezelés ennél tovább tartana, a védelem nem hosszabbodik meg vele automatikusan. Egy sikertelenül befejeződött eljárás után azonban az újabb kezeléssel együtt újraindulhat. A felmondási tilalom így minden újrakezdett kezelés esetén megilleti a munkavállalót a kezelés első napjától kezdődően.
Munkaidő kedvezmény
Akár lombik programról, inszeminációról, ivarsejt-, vagy embrióadományozásról, vagy petefészek stimulációról van szó, a kezelések rendszerint több látogatást is igényelnek a rendelőbe. Ezekre általában munkaidőben kerül sor, tehát a reprodukciós eljárásban résztvevő munkavállalónak, hacsak nem kötetlen, vagy rugalmas munkaidőben dolgozik, szabadságot kell kivennie. A munkaidő kedvezmény segítségével azonban az éves rendes szabadságunk felhasználása nélkül vehetünk részt a kezeléseken.
Ennek értelmében a munkáltatónak kötelessége elengednie munkavállalóját a kezelések időtartamára. Ez pedig a férfiakra és nőkre egyaránt vonatkozik. Ahhoz, hogy a munkaidő kedvezményt igénybe vehessük azonban szintén elengedhetetlen, hogy tájékoztassuk munkaadónkat arról, hogy reprodukciós kezelésben veszünk részt. A munkaidő alóli mentesülés időtartamára azonban nem jár munkabér és szigorúan csak a kezelés idejére korlátozódik a szabadsággal, vagy a táppénzzel szemben, ami az egész munkanapra felmentést jelent.
Érdemes arra is figyelni, hogy az igazolatlan távollétek miatti felmondás esetén, ha a munkáltató többszöri felszólítása ellenére sem közöljük, hogy reprodukciós eljárásban veszünk részt, sem a munkaidő kedvezmény, sem a felmondási tilalom nem vonatkozik ránk.
A személyes kapcsolatok és a magánélet fontossága a lombik program alatt
A legtöbb meddőségi kezelés első sorban a pár női tagját érinti, hiszen ő kap hormonális stimulációt, vesz részt a petesejtleszívásban és beültetésben is. Ezek nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is megterhelőek lehetnek. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy ketten veszünk részt a kezelésben és az esetleges nehézségek és kudarcok párunkat is ugyanúgy megviselik. Annak érdekében, hogy mindenki számára könnyebb legyen ez az időszak, összegyűjtöttünk néhány dolgot, amire érdemes figyelni.
Beszélgessünk rendszeresen!
A lombik program kezdeti szakaszában intenzív hormonstimuláció történik, aminek a célja, hogy egyszerre több petesejt is megérjen és azok közül kiválaszthatóak legyenek a leginkább életképesek. Ezalatt a leendő kismamák gyakran panaszkodnak fejfájásra és intenzív hangulatingadozásokra. Fontos emlékeztetünk magunkat ilyenkor is, hogy a felgyülemlett feszültséget ne a partnerünkön vezessük le.
Segíthet például, ha rendszeresen beszélgetünk a kezelés állásáról, érzéseinkről és megosztjuk egymással aktuális nehézségeinket.
Vonjuk be közeli ismerőseinket, családtagjainkat!
Megkönnyítheti ezt az időszakot, ha bevonjuk a hozzánk legközelebb állókat is a projektbe. A kezelés időtartama alatt előfordulhat, hogy nincs kedvünk szocializálódni, vagy fizikailag nem érezzük elég jól magunkat hozzá. Ilyenkor sokat segít, ha szeretteink tudják, min megyünk épp keresztül és nem kell amiatt aggódnunk, hogy esetleg megbántjuk őket.
Szánjunk időt magunkra!
A stresszkezelés különösen fontos ilyenkor, ennek érdekében érdemes időt szánni magunkra és a kikapcsolódásra. A rendszeres mozgás, például sétálás, vagy jóga ráadásul nemcsak a feszültséget oldja, hanem akár a fogantatásra is jótékony hatással lehet az alhas vérkeringésének serkentésével. Ha azonban számunkra egy jó könyv, vagy egy csendes otthon töltött este jelenti a kikapcsolódást, ne féljünk nemet mondani a programokra és helyezzük nyugodtan előtérbe önmagunkat.
Sokan veszik igénybe a reprodukciós eljárások alatt coach, illetve pszichológus segítségét is. Ha úgy érzed, külső támogatásra van szükséged, ne félj felmérni lehetőségeidet és segítséget kérni egy szakembertől! A stressz természetes velejárója a meddőségi kezeléseknek, ha pedig figyelmen kívül hagyjuk, akár azok sikerét is befolyásolhatja, ezért fontos szerepet kap ilyenkor a párunk, családunk és barátaink támogatása.
Nincsenek hozzászólások