Ha megemlítjük a pecsételő vérzést, nagyjából minden nő tudja, miről is van szó. Élete során a nők többsége tapasztal pecsételő vérzést a menstruációk között. Általában nincs egyáltalán ok aggodalomra. Rengeteg dolog kiválthatja a ciklusközi pecsételő vérzést. Közülük megemlítünk jónéhányat a cikkünkben.
Hormonális alapú fogamzásgátlás
Milyen egyéb egészségügyi állapot okozhat pecsételő vérzést nőknél?
Kell-e orvoshoz fordulni a pecsételő vérzéssel?
Pecsételő vérzés terhesség idején
Hormonális alapú fogamzásgátlás
Ha olyan fogamzásgátlót használsz, ami hormonokat tartalmaz (fogamzásgátló tabletta, tapasz, injekció, gyűrű vagy implantátum) az alkalmazás első három hónapjában bármikor előfordulhat pecsételő vérzés. Ez amiatt van, mert a szervezetbe bevitt hormontöbblet változást idéz elő a méhnyálkahártyában.
Egyéb kiváltó okok
Természetesen számos egyéb olyan dolog felmerülhet a női egészségben, amely kiválthat pecsételő vérzést két menstruáció között. Ezek oka lehet a női reproduktív szerveket érintő fertőzés. A fertőzések között megemlíthetjük a
- szexuális úton terjedő fertőzések (STI), mint például a chlamydia
- A méhnyak vagy a méhnyálkahártya fertőzése
A női reproduktív szervrendszert érintő valamilyen megbetegedés tüneteként is tapasztalhatnak az érintett nők pecsételő vérzést két menstruáció között:
- A méhnyálkahártyában vagy a méhizomzatban kialakuló nem rákos eredetű elváltozások, mint a mióma vagy polip.
- Policisztás ovárium szindróma (PCOS) is vezethet pecsételő vérzéshez vagy rendszertelen menstruációs ciklushoz.
- Rákos elváltozás a nő reproduktív szerveinek bármelyikében. Ezek előfordulásával leginkább a menopauza után számíthatunk.
Negyven év felett sokaknál jelentkezhetnek már a perimenopauza jelei is. Ahogy közeledsz a menopauzához, a menstruációs ciklusaid nehezebben előre jelezhetővé válnak. A változó hormonszint miatt a méhnyálkahártya vastagabbá válik. Emiatt jelentkezhet olykor pecsételő vérzés.
De ha már túl vagy negyvenen és a menstruációs ciklusok között pecsételő vérzést észlelsz, mindenképp keresd fel a nőgyógyász szakorvost, aki megnyugtató módon ki tudja zárni a komolyabb problémákat.
Milyen egyéb egészségügyi állapot okozhat pecsételő vérzést nőknél?
Oka lehet a ciklus bármelyik szakaszában pecsételő vérzésnek az alábbi egészségügyi állapotok közül bármelyik:
- véralvadási rendellenesség, mint amilyen a von Willebrand-betegség
- a pajzsmirigy alulműködése, vagyis a hipotireózis
- májbetegség vagy
- krónikus vesebetegség.
Kell-e orvoshoz fordulni a pecsételő vérzéssel?
Akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulnod a pecsételő vérzés miatt, ha aggodalomra ad okot a változás, mert korábban nem tapasztaltál ilyet, és esetleg a szokatlan időpontban jelentkező vérzés mellett az alábbi tüneteket is tapasztalod:
- Alhasi fájdalom
- Láz
- Szédülés
- Ájulás
- A tünetek rosszabbodnak vagy gyakrabban fordulnak elő
- Bármilyen típusú hüvelyi vérzés menopauza után, beleértve a pecsételő vérzést is.
A pecsételő vérzés és a tartós vérzés nem azonos. A hosszan tartó, erős vérzés okát mindenképpen ki kell vizsgáltatni.
Minden esetben jegyezzük fel a menstruáció időpontját. Jól tesszük, ha felírjuk azt is, hogy mennyi ideig tartott a menstruáció és mennyire volt erős. Ezek az adatok segítenek a nőgyógyásznak megállapítani, hogy mi lehet a gond.
Pecsételő vérzés terhesség idején
Terhességük idején a nők 15-25%-a tapasztal némi vérzést az első trimeszterben. Enyhe vérzés észlelhető 1-2 héttel azután, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódik a méhbe. Az első trimesztert követően azonban azonnal nőgyógyászhoz kell fordulni, ha vérzést tapasztalsz. Ilyenkor a vérzés már jelezhet előre:
- vetélést, ami általában az első 13 hétben történik
- ektopiás terhességet, amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívül ágyazódik be
- koraszülést
- méhnyak problémát.
Pecsételő, nagyon enyhe vérzést tapasztalhatunk olykor szex, PAP-teszt vagy kismedencei vizsgálat után is. Ezek azonban nem adnak okot semmiképpen aggodalomra.
Nincsenek hozzászólások