A női egészségmegőrzésben tabu téma az intimhigiénia és a hüvely állapot kellemetlenségei. Sorra vesszük az életkorral változó hüvely állapotokat.
Hormonális ingadozás a 40-es években
Hüvelyváladék: Mikor forduljunk orvoshoz?
A női egészségmegőrzésben a mai napig kínos témának minősül az intimhigiénia és a hüvely állapot kellemetlenségei. A rendszeres rákszűrés mellett így kevesen látogatnak el nőgyógyászukhoz, amíg panaszaik már annyira jelentőssé nem válnak, hogy az otthoni kezelés nem segít.
Ennek fő oka a szégyenérzet a probléma miatt, illetve azoknak az ismereteknek a hiánya, hogy amit tapasztalunk, az vajon a hüvely normális állapotának velejárója, vagy éppen valami probléma jele. Cikkünkben ezért sorra vesszük az életkorral változó hüvely állapotokat, illetve a leggyakoribb kellemetlenségeket, amik húsz, harminc, negyven, vagy akár hatvan év felett érinthetik a nőket.
A hüvely funkciója szerint több szerepet is betölt a szervezetben. Egyrészt fontos szerepe van a szexuális együttlétekben, állapotának kellemetlenségei így jelentős hatással lehetnek a meghitt percek minőségére is.
Másrészt a természetes fogantatásban és a szülésben is elengedhetetlen. Mivel egy 6-8 cm hosszú csőről van szó, aminek bemenetét a kis- és nagyajkak védik, belső pH értéke pedig a gyomorsavat követően a második legmagasabb a szervezetben, gátként szolgál a külső fertőzések ellen is.
A hüvelyváladék emiatt nemhogy nemkívánatos, sokkal inkább elengedhetetlen része a női egészségnek, még ha sokan kellemetlenségként is élik meg. Fontos leszögezni azonban, hogy ez csak az egészséges, tejsavas, hidrogén-peroxidos hüvelyváladékra igaz, ami többnyire átlátszó, vagy áttetsző fehéres színű és nem kellemetlen illatú. Cikkünkben később a hüvelyváladék kóros elváltozásairól és ezek kezeléséről is szót ejtünk majd.
20 éveseké a világ?
A fiatal felnőttkorban a szervezet strapabíró képessége még igen magas. Ritkán fordulnak elő nagyobb kellemetlenséggel járó, vagy krónikus betegségek és a regenerációs képességünk is kiemelkedő. Igaz ez a hüvelynek az állapotára is, ami ilyenkor a hormonok hatására még rendkívül rugalmas, flórája kevésbé fogékony a fertőzésekre, illetve könnyebben leküzdi azokat.
A húszas éveikben járó nők hüvely állapotára a szexuális partnerek gyakori váltogatása, illetve a fogamzásgátló tabletta szedése fejthet ki negatív hatást. A hormonális készítmények egyeseknél hüvelyszárazságot okozhatnak, aminek a hatására megnőhet a bakteriális és vírusos fertőzések esélye, mivel sérülékenyebbé válik a hüvely nyálkahártyája. A sok szexuális partner pedig a nemi úton terjedő betegségek kockázatát növeli. Ebben a korban a leggyakoribb például a Chlamydia fertőzés is, ami még tünetmentes állapotban is komoly szövődményeket okozhat. Összefüggésbe hozták például a teherbe esési nehézségekkel is.
Élet 30 fölött
Habár az első gyermek vállalásának életkora egyre inkább kitolódik, a legtöbb nő még mindig a húszas évei végén, a harmincas évei elején szül először. A természetes szülés pedig nem meglepő módon jelentős hatással van a hüvely állapotára. Egyrészt a szülés során a hüvely a sokszorosára tágul, de még így is gyakran keletkeznek repedések a falán, illetve izomsérülések a környékén. Ez nemcsak a szexuális együttlétek minőségét befolyásolhatja, hanem például inkontinenciához (vizelettartási nehézség) is vezethet. Intim torna segítségével azonban sokat tehetünk a megelőzés és a gyógyulás érdekében is. Ha nemrég szültünk azonban előbb mindenképp kérjük ki nőgyógyászunk véleményét!
Hormonális ingadozás a 40-es években
A menopauza kezdete egyénenként változó lehet, de többnyire az ötvenes évek elejére tehető. Ettől függetlenül sok nő tapasztal hormonális ingadozást már negyven fölött is. Ennek hatására nemcsak általános kedélyünk, hanem hüvely állapotunk is változhat. Az ösztrogénszint csökkenése ugyanis hüvelyszárazságot okozhat, ami súlyosabb esetekben nemcsak az együttlétek során jelenthet problémát.
Amennyiben égő, viszkető érzést, irritációt tapasztalunk odalent, esetleg az együttlétek fájdalmassá válnak, vagy vérzéssel járnak, mindenképp forduljunk nőgyógyászhoz! A hüvelyszárazság ösztrogéntartalmú krémekkel, illetve síkosító készítményekkel ma már jól kezelhető.
Változókor az 50-es években
A menopauza, vagyis a menstruáció megszűnése együtt jár az ösztrogén hormon szintjének drasztikus csökkenésével is. Ez pedig nemcsak a peteérés abbamaradását jelenti, hanem egy sor változást indít be a szervezetben, többek között a zsír és a kollagén szintjének csökkenését is. Emiatt a bőrünk hajlamosabb a kiszáradásra, fokozódik a ráncok megjelenése és bizony a hüvely állapotában is történnek negatív változások.
Fala elvékonyodik, nedvességtartalma csökken, a hüvelyváladék pH értéke megváltozik. Ez nemcsak a szexuális élet minőségére lehet hatással, mivel csökken a hüvely érzékenysége, illetve a hüvelyszárazság miatt akár fájdalmassá is válhatnak az együttlétek, hanem a fertőzések esélye is megnő. A szervezet már nem termel bizonyos baktériumokat, aminek a következtében a hüvelyváladék már nem tudja ugyanúgy betölteni védelmi funkcióját. Gyakoribbá válhatnak a bakteriális fertőzések és a szexuális úton terjedő betegségek.
60 fölött sem áll meg az élet
Hatvan éves kor fölött a legtöbben már búcsút mondhatnak a menopauza kellemetlenségeinek. Megszűnnek a hőhullámok és a hangulatingadozások, megáll a menstruáció. Sajnos a hüvelyszárazság azonban nem szűnik meg, kezelése ezért mindenképpen javasolt. Nőgyógyászunk ajánlhat hormonális krémeket, gyógyszereket, higiéniai eszközöket, amik hozzájárulnak a hüvely természetes pH értékének és nedvességtartalmának fenntartásához.
Hüvelyváladék: Mikor forduljunk orvoshoz?
Ahogy fentebb említettük, a hüvelyváladék teljesen természetes. Színe, állaga és illata azonban adhat okot rá, hogy orvosi segítséget kérjünk. A két leggyakoribb női probléma a bakteriális vaginózis és a Candida fertőzés.
Míg előbbi esetében híg, de nagy mennyiségű és kellemetlen szagú folyást tapasztalhatunk, ami esetenként zöldes színű lehet, a Candida tipikus jele a sűrű, túrós állagú és élesztő szagú hüvelyváladék. Gyakran kíséri csípő, viszkető érzés is, ami az együttlétek hatására fokozódik. Kezelésük azonban egészen eltérő.
Míg a bakteriális vaginózis sokszor fokozott intimhigiénia, intim zuhany segítségével megszüntethető, a Candida csak gombaellenes készítménnyel és gyakran a partner egyidejű kezelésével gyógyítható.
Ha a szokásostól eltérő állapotot tapasztalunk, tűnjenek is bármennyire jelentéktelennek panaszaink, ha néhány napon belül nem szűnnek meg maguktól, érdemes nőgyógyászhoz fordulnunk velük. A megfelelő diagnózis a gyors kezelést is segíti, nekünk pedig nem kell megtanulnunk együtt élni a kellemetlenségekkel!
Nincsenek hozzászólások