Az első menstruáció a menarche, ami a pubertás egyik legfontosabb eseménye és annak a jele, hogy a szervezet képessé vált az utódok létrehozására. A menstruáció, azaz a havi vérzés az, amikor az érett, de nem megtermékenyült petesejt vérzés kíséretében a lány hüvelyén keresztül távozik a szervezetből.
Mi okozza a menstruációt?
Amikor a menstruációs ciklus elkezdődik, a szervezetben az ösztrogén hormonszint megemelkedik ami a méh belső felszínét borító nyálkahártyájának megvastagodását okozza, így képessé válik a megtermékenyített petesejt befogadására. Ha nincs megtermékenyített petesejt, akkor a szervezet lebontja a megvastagodott részt és az, vérzés kíséretében leválik és távozik a szervezetből. Általában 28 nap az az időtartam amíg a méhnyálkahártya megvastagodik és lebomlik, ezért a legtöbb lány és nő havonta egyszer menstruál.
Mikor kezdődik az első menstruáció? Vagy Mikor menstruál a legtöbb lány?
Általában legtöbb lánynak 12 ill. 13 éves korában kezdődik a havi vérzése (Magyarországon átlagosan 12,6 éves korban), de teljesen normálisnak tekinthető, ha első menstruáció 10 és 15 éves kor között következik be. Ha menstruáció 16 éves korig sem jelentkezik, akkor érdemes elmenni nőgyógyászhoz, nincs-e valamilyen egészségügyi probléma a háttérben.
Az első menstruációt megelőző fizikai jelek
Míg a menzesz kezdetének időpontja elég tág határok között változik, addig a pubertás egyéb jelei meglehetősen egységesek. Ezek a mell fejlődése és a szőrzet megjelenése.
A mell fejlődése: általában 2 – 2,5 évvel az első vérzés előtt kezdődik a mellbimbó megemelkedésével és a bimbóudvar növekedésével. Gyakran előfordul, hogy a két mell nem egyforma méretű (az egyik kisebb, a másik nagyobb), de ez nem jelent semmilyen problémát és általában ez az eltérés el is tűnik.
A szőrzet megjelenése: először a szeméremdomb környékén jelenik meg ( általában a mell növekedésével együtt) először néhány puha szőrszál, amely idővel egyre sűrűbbé, sötétebbé és göndörebbé válik. A hónaljszőrzet csak később kezd növekedni, sokszor csak az első menstruáció után.
Gyors növekedés: a serdülőkori növekedés felgyorsul, a kézfej és a lábfej nagyobb lesz, a váll megnő, a test megnyúlik és megváltoznak a testarányok. A testzsír aránya megnő, a csípő kerekebb lesz, a testkontúrok nőiesebbé válnak. A csontok növekedése és a zsírszövet mennyiségének változása a testsúly növekedését is okozza.
Milyen tünetekre kell figyelnem?
Sokaknak minden előjel nélkül indul meg a menstruációja, míg mások premenstruációs szindrómát (PMS) tapasztalhatnak a menstruációt megelőző napokban.
A statisztikák szerint a menstruáló nők több mint 80%-a tapasztal valamilyen menstruációs tünetet.
A legjellemzőbb tünetek:
- görcsök
- érzékeny mell vagy fájdalom a mellben
- puffadás
- hangulatingadozás
- ingerlékenység
- fejfájás
- fáradtság
- derékfájdalom
- székrekedés
Az első menzesz hossza
Az első menstruáció általában csak néhány napig tart, a vérzés legtöbbször enyhe vagy közepes erősségű és először kevés barnás váladékozással jelentkezik, amelyet másnap követ egy erősebb, bővebb vérzés.
Mikor válik rendszeressé a menstruáció?
A menstruáció megindulása után az első néhány évben, előfordulhat, hogy a havi ciklusa még nem válik szabályossá. Ez az elején teljesen normális. Körülbelül 2-3 évvel az első havi ciklus után a lányoknál 4-5 hetente egyszer meg kell jönnie a menstruációnak.
Milyen problémákra kell figyelni?
A legtöbb lánynak nincsenek menstruációs problémái, de ha az alábbiakat tapasztalja akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulnia:
- ha elmúlt 15 éves és még nem indult meg a menstruációja
- ha már több mint 2 éve van menstruációja, de az még mindig nem jön rendszeresen (kb. 4-5 hetente)
- vérzése van a menstruáció között
- súlyos görcsei vannak, amelyek nem javulnak ibuprofén vagy naproxen hatására
- nagyon erős vérzése van (olyan vérzés, amely 1 óránál gyorsabban megy keresztül egy a helyzetnek megfelelő betéten vagy tamponon)
- körülbelül egy hétnél tovább tartó menstruációi vannak
- súlyos PMS-je van, ami akadályozza mindennapi tevékenységeit
Koszonom hogy elmondta mind ezt