Sok nő már a normális menstruációval járó vérveszteségtől is hajlamos megijedni, noha a vérképző rendszer működése tökéletesen kompenzálja az átlagosan 4-7 napig tartó havi vérzést. Akkor van baj, ha ez az egyensúly túlzottan megborul, a menstruációs időszak kitolódik vagy a vérveszteség mennyisége jóval több az átlagosnál.
Az erős menstruáció – menorrhagia – nem csak a mindennapokat keseríti meg, csökkentve a komfortérzetet, de súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.
Mik az erős menstruáció tünetei?
Jellemzően akkor beszélünk erős menstruációról, ha a menzesz 7-9 (vagy több) napig tart, vagy a vérzés intenzívebb a megszokottnál, esetleg vérrögök is megjelennek a menstruáció során. Nem ritka az sem, hogy két szabályos menstruáció között, vagy az együttlét után jelentkezik a vérzés. Az erős menstruáció gyakran jár szédüléssel, gyengeséggel és rosszulléttel. Az erős vérzést jól szemlélteti az óránként cserélt egészségügyi betét vagy tampon, a sűrű csere pedig aligha nyújt komfortos érzést a nőnek. Folyamatos kényelmetlenség, átázástól való rettegés, a kimozdulástól való félelem.
Mi állhat az erős menstruáció hátterében?
Jóindulatú daganat – mióma
Az erős vérzés gyakori oka lehet az anatómiai elváltozás. A 35 év feletti és fiatalabb korosztálynál egyaránt előforduló jóindulatú méhmegnagyobbodás vagy méhizomdaganat – mióma – kialakulásáról a szervezet ösztrogéntúlsúlya tehet. A mióma esetében az erős menstruációnak oka a megvastagodott méhfal összehúzódásának képtelensége.
Ciszta, polip
A méh és petefészek gyakori betegségei a ciszták ás polipok. A petefészekciszták rendszerint ártalmatlan, folyadékkal teli tömlők, melyek kialakulásának oka és kezelése eltérő lehet. A méhpolip szintén jóindulatú szövetszaporulat, mely az erős vérzés mellett pecsételő vérzéssel és fájdalommal is járhat, kezelése általában méhkaparással történik.
Pajzsmirigy alulműködés
A nyak alsó részén elhelyezkedő pajzsmirigy hormontermelése az egész szervezetre kihat, így az erős menstruáció miatt is felelőssé tehető. Fontos a pajzsmirigyműködés egyensúlyának fenntartása, melyet táplálkozással – szükséges mennyiségű jódbevitellel – is biztosíthatunk.
Vetélés, fogamzásgátló, medence gyulladás
Erős menstruációs vérzést okozhat megszakadt méhen belüli terhesség, vagyis a spontán vetélés utáni állapot is, vagy méhbe helyezett fogamzásgátló eszköz, melynek eltávolításával megszüntethető a fájdalom. Medencegyulladás szintén lehet az erős vérzés kiváltó oka.
Elviselhetetlenek a tünetek? Nem vagy biztos valamiben? Kérd nőgyógyász szakember segítségét!
Nincsenek hozzászólások