Teherbeesés – Hogyan essek gyorsan teherbe? – 2. rész
A blogbejegyzés első részében áttekintettük, hogy a menstruációs ciklus mely időszakában van a legnagyobb esély a teherbeesésére, addig a bejegyzés második részében ezt kiegészítenénk néhány hasznos információval.
Tartalom
- rész
- Mennyi idő alatt esek teherbe?
- Mi segíti a teherbeesést?
- rész
- Az ovuláció fizikai tünetei
- Tervezze meg az együttlétet
- Egészséges életmód
- Mikor kell orvoshoz fordulni
Az ovuláció fizikai tünetei
Az ovuláció előtti és alatti hormonváltozások ovulációs tüneteket válthatnak ki, amely természetesen mindenkinél más és más lehet.
A testhőmérséklet változása
A nők alap-testhőmérséklete (bazális testhőmérséklet) az ovuláció során 0,15 – 0,45 °C-kal a progeszteron hormonszint növekedés hatására megemelkedik. A pontos hőmérsékletet reggel, közvetlenül az ébredés után (felkelés előtt) a végbélben kell mérni, lehetőleg azonos időpontokban.
A bazális testhőmérséklet megnövekedése a már lezajlott ovulációt jelzi. Ha havonta rögzíti az eredményeket, akkor kirajzolódhat az ovulációs időpont mintája. Ez előtt az időpont előtt 1-2-3 nappal lesz a legtermékenyebb.
A hüvelyváladék változása. Méhnyaknyák
A méhnyaknyák a méhnyakban található mirigyek hormon hatására termelt váladéka, amelynek a mennyisége az ovuláció előtt megnövekedik, hígabb és nyúlósabb lesz. A méhnyák feladata, hogy életbe tartsa és célba juttassa a hímivarsejteket.
Egyéb gyakori tünetek:
- Érzékenyebb szaglás
- Mellfájdalom, érzékeny mellek
- Enyhe kismedencei vagy alhasi fájdalom
- Barna folyás vagy pecsételés
- Libidó növekedés
- Változások a méhnyakban (puhább, nyitottabb)
- A szeméremtest vagy a hüvely duzzadtnak tűnhet
- Hányinger és fejfájás
Tervezze meg az együttlétet
Az egyik legfontosabb tipp a teherbeeséshez: Érezze jól magát! Ne koncentráljon a végcélra!
Szakértők szerint a gyors teherbeesés legjobb módja:
- Megfelelő gyakoriság: ha a szexuális együttlét minden második napon naponta egyszer történik az ovulációs ciklus előtt és után. Az ennél gyakoribb szexnek az a hátránya, hogy a partnere spermaszáma lecsökkenhet.
- Ne használjon síkosítót: ha nem „spermabarát” síkosítót használ, akkor könnyen előfordulhat, hogy a spermiumok hamarabb elpusztulnak anélkül, hogy elérnék a petesejtet.
- Ne zuhanyozzon szex után: mert a zuhanyozás csökkenti a teherbeesés esélyét, sőt növelheti a kismedencei fertőzés kockázatát.
- Szexuális pozíciók: a kutatások nem találtak bizonyítékot arra, hogy létezik olyan testhelyzet amelyik jobban elősegíteni a teherbeesést. Annyit talán érdemes tenni, hogy a közösülés után hanyatt fekszik, a térdeit behajlítja és a medencéjét hátradönti 45 fokos szögben (amíg jólesik). Ez a pozíció segíthet megtartani a spermákat.
Egészséges életmód
A gyors teherbeesés egyik feltétele természetesen az egészséges életmód fenntartása.
Néhány szempont:
- Ne dohányozzon
- Ne fogyasszon alkoholt
- Ügyeljen a koffeinfogyasztásra
- Optimális testsúly elérése
- Kiegyensúlyozott táplálkozás
- Szülés előtti vitaminok, folsav
- Rendszeres mozgás
- Stressz csökkentés
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Amikor eldöntötték, hogy gyermeket szeretnének, érdemes túlesni egy átfogó nőgyógyászati vizsgálaton, ahol kideríthetik, hogy van-e valamilyen rejtett betegsége, illetve milyen konkrét lépeseket tehetnének a fogamzás esélyének növelése érdekében.
Mindenképpen érdemes felkeresni a fogorvosát, mivel a terhesség hatással van a fogakra és a fogínyre. A különböző kutatások kapcsolatot mutattak ki a fogínybetegségek és a koraszülések, illetve az túlzottan kis súlyú csecsemők között.
Nincsenek hozzászólások