Kik számára ajánlott a hormonmentes fogamzásgátló?
Amikor fogamzásgátlóról beszélünk, sokaknak csak az óvszer, vagy a tabletta jut az eszébe, pedig a lehetőségek sora jóval hosszabb ezeknél. Számos oka lehet annak, hogy valaki inkább a hormonmentes fogamzásgátló módszerek közül szeretne válogatni és szerencsére nemcsak a megszakított közösülés az egyetlen járható út a nem kívánt terhesség elkerüléséhez!
Hogyan működnek a hormonális és a hormonmentes fogamzásgátlók?
A fogamzásgátló tabletták, injekciók és bizonyos hormon tartalmú méhen belüli eszközök a szervezet hormonháztartásának mesterséges szabályozásával akadályozzák meg a terhesség kialakulását. A legtöbb ilyen készítmény a tüszőérés irányításáért felelős agyalapi mirigy működését befolyásolja. Ezáltal elmarad az ovuláció, vagyis az érett petesejt kilökődése a petefészekből. Mivel a terhesség létrejöttének ez az egyik fő feltétele, a hormonális fogamzásgátlók igen hatásos módszert nyújtanak a nem kívánt terhességek megakadályozására.
A méhnyálkahártya vékonyan tartásával szintén akadályozhatják a petesejt beágyazódását és az embrió fejlődésének megindulását. Emiatt gyakran ajánlják őket azoknak a nőknek is, akik erős menstruációs panaszokkal és nagy mennyiségű havi vérzéssel küzdenek. Érdemes megemlíteni azonban, hogy ezek hatása még az alkalmazásuk abbahagyása után is tarthat néhány hónapig. Ha valaki hosszú idő után nem szed többé fogamzásgátlót, tapasztalhat hormonális kilengéseket, emiatt egyre többen igyekeznek kerülni őket. Illetve hatásmechanizmusuk miatt olyan esetek is előfordulhatnak, amikor kimondottan ellenjavallott az alkalmazásuk.
A hormonmentes fogamzásgátlók, ahogy nevük is mutatja, nem a hormonháztartás működésének befolyásolásával akadályozzák meg a teherbe esést. A legtöbbjük mechanikus úton például barrier módszerrel gátolja a spermiumok és a petesejtek találkozását. Ilyen az óvszer, vagy a pesszárium. Mások a megvastagodott méhnyálkahártya leválását segítik elő mesterségesen, ilyenek a méhen belüli eszközök. Illetve a spermiumok sejtmembránjának roncsolásával, azok mozgásának akadályozásával a gyökerénél szüntetik meg a problémát a spermicidek.
Kik számára ajánlott a hormonmentes fogamzásgátlók használata?
A legtöbben azért döntenek a hormonmentes fogamzásgátló módszerek mellett, mert tartanak a hormonháztartásukat befolyásoló készítményektől, vagy azok alkalmazása egészségügyi kockázattal jár a számukra. Utóbbi kiszűrése például a nőgyógyász feladata is, amikor valaki fogamzásgátló tablettát szeretne felíratni nála. A korábbi érelzáródás, a trombózis-hajlam, bizonyos májbetegségek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és akár a visszér is kizáró ok lehet.
Ezen kívül érdemes kikérnünk szakorvosunk véleményét akkor is, ha korábban ugyan szedtünk már fogamzásgátlót, de már jó ideje nem, vagy bizonyos életkor fölött vagyunk. 40 éves kor felett ugyanis fokozódhat a mellékhatások, illetve komplikációk kialakulásának kockázata, ezért többször kerülnek előtérbe a hormonmentes fogamzásgátlók.
Ugyancsak érdemes hormonmentes fogamzásgátlók mellett dönteni, ha nem élünk rendszeres nemi életet, például hosszútávú kapcsolatban. Amennyiben más tényező nem indokolja ugyanis fölösleges mesterségesen szabályozni szervezetünk hormonháztartását. Illetve a szexuális úton terjedő betegségek ellen is védelmet nyújthat például az óvszer használata.
Mennyire hatékonyak a hormonmentes fogamzásgátló módszerek?
Ez az egyik legfontosabb kérdés, amit a legtöbben feltesznek. Szerencsére pedig számszerűsíthető a válasz a Pearl-index segítségével, ami azt mutatja, hogy 100 nőből rendszeres szexuális élet és védekezés mellett egy év időtartam alatt hány esetben jön létre terhesség. Minél alacsonyabb ez a szám, annál hatékonyabb a módszer, amiről beszélünk.
Óvszer
Mindenki ismeri, alighanem használta is már. A gumióvszer az egyik legtöbb ideje használt és elterjedt fogamzásgátlási módszer, ami ráadásul a szexuális úton terjedő betegségektől is véd. Erre rajta kívül más eljárás nem is képes. Pearl-indexe 3-20%, amiből az alsó érték az elvárt teljesítmény, a felső pedig a mindennapokban mért átlag. Összevetésképpen, ha nem védekezünk, nagyjából 85% eséllyel jön létre terhesség. A megszakított közösülés ennél kicsit hatékonyabb, de még így is az esetek akár 27%-ában alakulhat ki terhesség.
Az óvszer hátránya, hogy nem megfelelő felhelyezésnél kiszakadhat, esetleg lecsúszhat, így körültekintő alkalmazást igényel.
Pesszárium
Ezt gyakran emlegetik az óvszer női megfelelőjeként is. Előnye, hogy a védekezés nélküli együttlét élményét nyújtja (mivel sokan panaszkodnak rá, hogy az óvszer csökkenti az élvezeteket), mégis képes megakadályozni a spermiumok bejutását a méhbe. Tulajdonképpen egy kis gumisapkáról van szó, amit ajánlott a szeretkezés előtt spermicid anyaggal bekenni és a hüvelyen keresztül a méhszájra helyezni. Így Pearl-indexe akár 3-7% is lehet.
Hátránya, hogy alkalmazása jóval körülményesebb, mint az óvszer használata, nem megfelelő felhelyezéssel pedig hatástalan.
Spermicid készítmények
Többnyire krém, zselé, hab, vagy kúp formájában kaphatóak, amelyek a hüvelybe juttatva fejtik ki hatásukat. Összetevőiknek köszönhetően roncsolják a hímivarsejteket és gátolják azok mozgását, így azok képtelenek eljutni céljukhoz és megtermékenyíteni a petesejtet. Önmagukban is nagy hatékonysággal alkalmazhatóak, de mechanikai módszerekkel együtt még tovább növelhető a teljesítményük és 0,7-7% alá is szoríthatják a teherbe esés kockázatát.
Sajnos az érzelmek hevében is oda kell azonban figyelni arra, hogy a megfelelő eredmény érdekében legalább 20-30 perccel az együttlét előtt a hüvelybe kell juttatni őket.
Spirál és méhen belüli eszközök
A hormonmentes fogamzásgátlók közül a spirál az egyik leghatékonyabb, mivel megakadályozza a megtermékenyült petesejt beágyazódását a méhnyálkahártyába. Ezek a fémből, vagy műanyagból készült eszközök hosszútávú megoldást nyújtanak, mivel rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés mellett akár három évig is fennmaradhatnak. Hatásuk pedig az eszköz kivételével könnyen visszafordítható. Mégis inkább azoknak ajánlják őket, akik már szültek és nem szeretnének több gyermeket. Használatával ugyanis akár 0,5-5%-ra is csökkenthető a terhesség kialakulásának esélye.
Mielőtt bármelyik fogamzásgátló módszer mellett döntünk, mindenképp érdemes felkeresni nőgyógyászunkat és kikérni a véleményét. Az orvosunk ugyanis kórtörténetünk, szervezetünk állapota és igényeink alapján ajánlhat megfelelő megoldást.
Nincsenek hozzászólások