A női meddőség okai
A meddőség a magyar párok körülbelül 15-20%-ánál jelent gondot. Amíg évtizedekkel ezelőtt ez egyet jelentett a gyermektelenséggel is, napjainkra a modern orvostudománynak köszönhetően már csak egészen kicsi az aránya azoknak, akiknek valóban nem lehet gyermekük. Az alábbiakban a női meddőség okait tekintjük át részletesebben a hormonális zavaroktól kezdve, a fizikai és életmódbeli akadályokig. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a fogantatási nehézségek hátterében egyaránt állhatnak a férfi egészségügyi okai is. A meddőségi kezelések ezért minden esetben mindkét fél alapos kivizsgálásával kezdődnek.
Mikor beszélhetünk meddőségről?
Sokan megijednek, amikor két-három hónap próbálkozás után sem lesz pozitív a terhességi teszt eredménye. Valójában azonban akkor beszélhetünk meddőségről, ha legalább egy évig rendszeres védekezés nélküli együttlétek ellenére sem sikerül a fogantatás. Ha arra gyanakszunk, hogy meddőség áll a nehézségeink hátterében, az első lépést a teljes körű kivizsgálás jelenti, mivel számos olyan tényező okozhatja a problémát, amelyek tünetmentesek.
A nők esetében a leggyakrabban hormonális okok, a petevezeték elzáródása, a peteérés rendellenességei, ciszták, illetve a kismedence összenövései állhatnak a meddőség hátterében. Megfelelő diagnosztizálást követően személyre szabott kezelési tervvel már a teherbe esés sem lehetetlen.
Hormonális okok
A hormonháztartás egyensúlyának felborulása komoly akadályozó tényező lehet. Rendellenességeire rendszerint vérvizsgálatok alapján lehet fényt deríteni, amelyek során többek között a luteinizáló hormon (LH) és a follikulus stimuláló hormon (FSH) szintjeit vizsgálják. Ezeket az agy ovulációért felelős része szabályozza, ami így hatással van a peteérésre és ezáltal a potenciális megtermékenyülés esélyére is.
Működésének felborulásában számos tényező állhat, például sérülés, daganatos megbetegedés, de akár kóros soványság is.
A megemelkedett prolaktinszint szintén intő jel lehet. Ezt a hormont ugyanis csak a szoptatás időszaka alatt termeli a szervezet, ezáltal üzenve a reproduktív szervrendszernek, hogy még egy másik csecsemő táplálása folyik. Ez nem jelenti azt, hogy a szoptatás alatt ne eshetnénk ismét teherbe, de nagy valószínűséggel csökkenti az újabb terhesség kialakulásának esélyét. A problémára hormonális vizsgálatokkal lehet fényt deríteni, de fennállását jelezheti a tejtermelés megjelenése is, ami terhességtől, vagy szoptatástól független.
PCOS
A PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma a meddőség leggyakoribb okai között szerepel. Azoknak a nőknek a szervezete, akik ebben szenvednek túl sok androgén hormont termel, ami akadályozza a természetes ovulációt, ezáltal pedig a terhesség kialakulását is. A peteérés elmaradásával a petefészekben gyakran ciszták szaporodnak fel, amelyek ultrahangos vizsgálaton is láthatóak.
Gyakori tünetei közé tartozik továbbá:
- a rendszertelen, vagy hiányzó menstruáció,
- a pattanásos, aknés bőr,
- a megnövekedett szőrzet,
- a hasi túlsúly,
- a gyakori hangulatingadozások,
- a megnövekedett inzulinszint, illetve az édesség utáni sóvárgás.
A PCOS megállapítása nem egyszerű feladat, mivel nincsenek egyértelmű kiváltó okai, illetve tünetei is páciensenként változóak lehetnek. Leginkább a stresszre, túlsúlyra és genetikai tényezőkre vezethető vissza, kezelésében pedig nagy szerepet játszik az egészséges diéta és mozgás is a hormonális kiegészítők mellett.
Korai menopauza
Minden nő adott számú petesejttel jön a világra, amelyek a termékeny életkor alatt az ovulációk során kilökődnek a petefészkekből és megtermékenyíthetővé válnak. Ez az időszak személyenként eltérő, ha 35 éves kor előtt szűnik meg a menstruáció azonban korai menopauzáról beszélhetünk. Peteérés hiányában terhesség sem következhet be természetes úton, így azok számára, akik ezzel a problémával küzdenek gyakran csak a lombik program jelent megoldást.
Kiváltó okai között tartanak számon bizonyos immunbetegségeket, a daganatos betegségek gyógyítására alkalmazott sugár-, vagy kemoterápiás kezelést, illetve a dohányzást is. A hátterében álló tényezők azonban sok esetben nem ismertek.
Fogamzásgátló szedése miatti teherbeesési nehézségek
A fogamzásgátló gyógyszerek szedése után általában még hónapokba telik, amíg teljesen kiürülnek hatóanyagaik a szervezetünkből. Ha gyermeket szeretnénk, ezt is érdemes szem előtt tartani és tudatosan készülni rá, kikérni nőgyógyászunk véleményét az ügyben.
Habár valóban akadályozhatják a teherbeesést, általában gyógyszeresen sikerrel kezelhető a probléma.
Fizikai akadályok
A siker elmaradásának hátterében gyakran állnak fizikai akadályok. Ezek mechanikailag gátolják például petesejt megtermékenyülését, vagy a megtermékenyült petesejt beágyazódását, az embrió fejlődését, ezáltal a terhesség kialakulását.
A petevezető károsodása vagy elzáródása
A női meddőség egyik leggyakoribb oka a petevezető károsodásában rejlik, amit annak gyulladásos megbetegedése okozhat. Ezt kiválthatják például szexuális úton terjedő betegségek, de a kismedence gyulladásos megbetegedései is. Gyakran teljesen észrevétlen marad, de nem ritka, hogy fájdalommal vagy lázzal is jár.
Jóindulatú daganatok és kismedencei összenövések
Alhasi, kismedencei gyulladások, műtétek hatására összenövések alakulhatnak ki a szervek falai között, amelyek mechanikailag elzárhatják a petesejt útját és akadályozhatják a megtermékenyülést. Hasonló hatással lehetnek a méh falában kialakuló jóindulatú daganatok is, amelyek főként 30 éves kor felett jellemzőek és a petevezeték elzárásával, illetve a petesejt beágyazódásának gátlásával nehezítik meg a teherbeesést.
Endometriózis
A nők széles körét érintő problémát jelent az endometriózis, aminek hatására a méhszövet a méhen kívül is beágyazódik és növekedésnek indul. Ez rendszerint reagál a menstruációs ciklus változásaira is, vagyis nyálkahártyája minden hónapban vérzés kíséretében lelökődik, ami gyulladást és hegesedést is okozhat az érintett területen.
Életmódbeli tényezők
Dohányzás
A dohányzás nemcsak a fogantatás esélyét csökkenti, hanem a vetélés esélyét is növeli. Ezen kívül negatív hatással van az olyan meddőségi kezelések sikerességére is, mint a lombik program. Ha gyermeket szeretnénk ezért érdemes lemondani káros szokásainkról.
Egészségtelen testsúly
Ide tartozik a kóros soványság és az elhízás is. Igyekezzünk egészséges testsúlyunk megtartására változatos és vitaminokban gazdag étrenddel, valamint rendszeres mozgással! Hozzájárulhatunk szervezetünk egészségéhez a terhesség alatt kiemelten fontos vitaminok pótlásával is. Ide tartozik például a B12-vitamin, a cink, a vas és a folsav, amelyeket a legtöbb terhesvitamin is tartalmaz.
Túlzott koffeinbevitel
A koffein termékenységre gyakorolt hatásáról megoszlanak a vélemények. Egyes vizsgálatok azonban összefüggésbe hozzák a vetélések magasabb arányával, ezért érdemes lehet lemondani róla, vagy legalábbis csökkenteni a napi kávé fogyasztásunkat.
Napjainkban a lombik programhoz hasonló meddőségi eljárásoknak köszönhetően már nem lehetetlen a gyermekáldás a problémákkal küzdő párok számára sem. Ne feledjük azonban, hogy az első lépés mindig a háttérben rejlő okok felderítésével kezdődik.
Nincsenek hozzászólások