Mindannyiunkkal megesik, hogy nem bánnánk, ha kivételes alkalmakkor, de legfeljebb évente egy-egy alkalommal, nem jönne meg a menzi. Ilyenkor bevethetünk egy-két módszert, amelyet a nőgyógyászunk sem ellenez.
A menstruáció elhalasztására alkalmasak lehetnek olyan hormonális fogamzásgátló készítmények, mint a kombinált fogamzásgátló tabletta, a fogamzásgátló tapasz és a fogamzásgátló gyűrű.
Amikor bizonyos körülmények között szükségét érezzük, hogy a menstruációnk időpontját egy időre eltoljuk, mert a vérzésünk valami miatt alkalmatlan időben jönne meg, konzultálhatunk a nőgyógyászunkkal. Ő tud javasolni megoldást, amivel elodázhatjuk kis időre a menstruáció kellemetlenségeit, alkalmanként, egy-egy utazás vagy fontos esemény apropóján.
Alkalmasak lehetnek erre a célra a hormonális fogamzásgátlók. Ezek lehetnek progeszteron alapú formulák, vagy olyan kombinált orális fogamzásgátló tabletták, amelyek ösztrogént és progeszteront egyaránt tartalmaznak. Ezeknek az egyik hormon összetevője hat arra, hogy ne következzen be peteérés. A másik hormon hatására pedig a méhnyaknál vastag nyák termelésének a kiváltásával gátolja a spermiumok bejutását a méh üregébe és a petevezetékekbe.
A nőgyógyász javasolhat fogamzásgátló tapaszt és fogamzásgátló hüvelygyűrűt is, amelyekkel szintén elodázható vagy éppen kihagyható egy-egy menstruáció.
Minden hormonális fogamzásgátló módszer más módon működik a menstruáció eltolása vagy megakadályozása érdekében.
Rendszerint azonban, a menstruáció eltolására alkalmas módszerek alkalmazására akkor nyílik lehetőség, ha már egyébként is használunk valamilyen hormonális fogamzásgátlót.
Eltolhatom a menstruációt hormonális fogamzásgátlók nélkül is?
Nem igazolják konkrét kutatások azt, hogy valóban hatékony-e bármelyik természetes módszer a menstruáció elhalasztására vagy kihagyására.
Van olyan progeszteron tartalmú gyógyszerkészítmény, amelyet ha szedünk, nem működik ugyan tényleges fogamzásgátlóként, de amíg szedjük, addig biztosan nem jön meg a menzesz. Amint abbahagyjuk a szedését, két-három nap múlva viszont igen. Az ilyen készítmény szedése mellett azonban, mindenképpen gondoskodni kell arról, hogy óvszerrel védekezzünk az együttlétek során.
A progeszterontartalmú hormonális gyógyszerkészítmény, amelyet a menstruációnk elhalasztására szedünk, kiválthat azonban mellékhatásokat, amelyekkel érdemes számolnunk.
A hormontartalmú készítmény mellékhatásaként tapasztalhatunk hányingert, fejfájást, hangulatingadozást, a mellbimbók érzékenységét, de akár a libidónkra, vagyis a szexuális vágyunkra is kedvezőtlenül hathat.
Természetesen a menstruáció elhalasztása szempontjából is lehet személyenként eltérő e készítményeknek a hatékonysága.
Nem mindegy, hogy mikor kezdjük szedni a hormonális készítményt, ha a menstruációnkat akarjuk eltolni. Bizonyos esetekben érdemes már a menstruációs ciklus közepén elkezdeni ezeknek a hormontartalmú gyógyszerkészítményeknek a szedését, ám mindenképpen egyeztetni kell a részletes tudnivalókat a nőgyógyász szakorvossal.
Amennyiben kombinált orális fogamzásgátló tablettát javasol a nőgyógyász szakorvos a menstruáció alkalmi elhalasztására, akkor lesz alkalmas a készítmény a kívánt célra, ha nem hagyjuk ki az instrukciókban előírt 7 nap gyógyszermentes időszakot, ami a menstruáció időszaka lenne, hanem egyszerűen szedjük tovább a fogamzásgátlót.
Kizárólag akkor szabad azonban egymás után többször is alkalmazni ezt a módszert, ha a nőgyógyász ezt nem ellenjavallja. Minden esetben a nőgyógyász szakorvossal kell egyeztetnünk, hogy melyik készítményt alkalmazhatjuk biztonságosan a menstruáció elhalasztására.
Mindenkor követnünk kell az orvos utasításait azt illetően, hogy az általa javasolt fogamzásgátló tablettát hogyan szedjük amikor el szeretnénk halasztani a menstruációnkat. A gyógyszerkészítmény szedésére vonatkozó előírásokat mindenkor szigorúan be kell tartani, és ha javasolnak kiegészítő fogamzásgátló módszert a gyógyszer szedése idején, azt soha nem szabad elmulasztani.
Ha a fogamzásgátló tapasz használata mellett döntünk saját megfontolásból, vagy az orvos utasítására, akkor a heti egy alkalommal, három héten keresztül felhelyezett fogamzásgátló tapaszt a negyedik, általában hormonmentes héten, vagyis, amikor a menstruáció megjönne, kihagyva a hormonmentes negyedik hetet, fel kell helyezni az adott ciklusban a negyedik tapaszt is a menstruáció elhalasztása érdekében.
A tapasz fogamzásgátló hatékonysága nem csökken. Ez a módszer általában biztonságos hosszabb időtartamra is, azonban a nőgyógyász szakorvossal konzultálni kell mindenképpen, hogy ezt ő is megerősítse.
Fogamzásgátló gyűrűt is bevethetünk abból a célból, hogy elodázzuk egy-egy alkalommal a menstruációt és a havi vérzés miatti macera nélkül élvezhessünk egy vakációt vagy jeles eseményt.
A rugalmas fogamzásgátló gyűrűt a hüvelyünkbe kell behelyezni. Fogamzásgátlás céljából ez a gyűrű rendszerint 3 hétig marad a helyén, majd eltávolítjuk a menstruáció idejére, vagyis hormonmentes időszakot biztosítunk a havi vérzés érdekében.
Ezt a gyűrűt azonban bent lehet hagyni a hüvelyben a negyedik hétre is, azaz a negyedik hétre is felhelyezhetjük az új gyűrűt, amely így fogamzásgátló hatását megszakítás nélkül biztosítja, és nem engedi, hogy megjöjjön a menzi.
A fogamzásgátló hüvelygyűrű használatát is fontos egyeztetnünk a nőgyógyászunkkal, és kérjük ki a véleményét arról is, hogy javasolja-e ezt a módszert a menstruáció elhalasztására, illetve mit kell tennünk, hogy ne okozzunk semmiképpen nőgyógyászati problémát.
Általános szabály a fogamzásgátló hüvelygyűrű használata kapcsán, hogy a gyűrűt 3, 4 vagy 5 hétig használhatjuk, de minden alkalommal ugyanazon a héten ugyanazon a napon, kell leváltani.
Például, ha szerdán helyezzük fel az első fogamzásgátló gyűrűt, akkor a 3., 4. vagy esetleg 5. héten is szerdai napon kell új, hormontartalmú gyűrűt felhelyeznünk a menstruációt követően a megfelelő fogamzásgátló hatás érdekében.
Egyéb alternatíva lehet a menstruációs kehely használata. Ez ugyan nem késlelteti a menstruációt, de hosszú órákig megakadályozhatja a szivárgást anélkül, hogy tampont vagy higiéniai betétet kellene használnunk, például a strandon. A menstruációs kehely a méhnyakra van felhelyezve, és összegyűjti a menstruációs folyadékot. A tamponnál is jobb ennek a használata menstruáció idején, mert ezzel a módszerrel részt vehetünk egy-egy jeles eseményen, vagy akár strandolhatunk is, anélkül, hogy gyakran kellene cserélni a menstruációs terméket.
Nincsenek hozzászólások