A női test egy csodálatosan összetett „gépezet”, és az ovuláció egyike azoknak a fontos folyamatoknak, amelyek lehetővé teszik egy élet megszületését. Az ovuláció más néven peteérés során a petefészekből érett petesejt szabadul fel, és az útját keresi a megtermékenyítéshez. De vajon mikor és hogyan történik meg pontosan az ovuláció? Vannak-e felismerhető jelei?
Ugyanakkor történik mindig az ovuláció?
Meghatározható-e az ovuláció időtartama?
Hogyan lehet megjósolni az ovuláció időpontját?
Minden nő 1-2 millió petesejttel születik, amelyek a petefészkekben várják, hogy kiszabaduljanak és találkozzanak egy sármos spermiummal a petevezetékben. Általában egyenként kelnek útra, minden hónapban, néhány nappal a menstruáció megkezdése után.
Ugyanakkor történik mindig az ovuláció?
Az ovuláció időzítése nem ugyanaz minden nőnél, és a menstruációs ciklus hosszától is függ. Általában a peteérés a menstruációs ciklus közepén, vagyis a menstruáció előtt 14 nappal zajlik le, de ez személyenként és egészségi- vagy lelki állapotunktól függően változhat.
Amennyiben a menstruációs ciklusod 28 és 32 nap közötti, az ovuláció várhatóan a 10. és 19. nap között következik be. Az ovuláció időpontja ciklusonként és egyénenként is változhat. Érdemes legalább három hónapon keresztül figyelemmel kísérned a menstruációs naptárad, hogy könnyebben meg tudd becsülni saját ovulációs ciklusodat.
Néhány nő esetében az ovuláció nem következik be rendszeresen, vagy teljesen elmaradhat. Terhesség, menopauza vagy rendszeresen szedett fogamzásgátló tabletta esetén nem történik ovuláció. Bizonyos betegségek vagy rendellenességek (például policisztás petefészek szindróma vagy korai petefészek-elégtelenség), valamint bizonyos gyógyszerek (például néhány antidepresszáns, hányinger elleni gyógyszer vagy kemoterápia) is okozhatnak időszakosan ovulációhiányt. Az életmóddal kapcsolatos tényezők is befolyásolhatják a menstruációt és az ovulációt, például a stressz, a jelentős alultápláltság vagy épp a túlsúly (amit a testzsírszázalék alapján mérnek).
Meghatározható-e az ovuláció időtartama?
A peteérést követően a petesejt egy teljes napig marad életképes. Ilyenkor alkalmas a megtermékenyítésre. Azonban ahhoz, hogy a teherbeesés megvalósuljon, nem feltétlenül kell pontosan az ovuláció napján szexuális kapcsolatba lépni.
A valóságban a menstruációs ciklusodban van egy hat napos “termékeny ablak” – az ovuláció előtti öt nap és az ovuláció napja. Ebből az időszakból két-három nap a legtermékenyebb, amikor ideálisan megvalósulhat a petesejt és a spermium találkozásával a megtermékenyítés.
Az ovuláció után 24 óra elteltével a petesejt már nem életképes, és csak a következő menstruációs ciklusban áll rendelkezésre újabb petesejt.
Hogyan lehet megjósolni az ovuláció időpontját?
Az ovuláció előrejelzése fontos, ha terhességre vágytok, de hasznos lehet, ha csak megismered a tested ovulációs jeleit. Több módszer létezik az ovuláció idejének meghatározására, nézzük, melyek ezek:
Bazális testhőmérséklet követése:
A bazális testhőmérséklet a test pihenőállapotában mért hőmérséklet. Az ovuláció előtt a test hőmérséklete enyhén csökken, majd éles emelkedés következik be, általában körülbelül 0,4-1,0 fokkal. Egy egyszerű digitális hőmérő segítségével minden reggel, felkelés előtt mérheted a hőmérsékletet, és jegyezd fel a mérés eredményét. Az értékek kismértékben ingadozhatnak napról napra, ezért fontos a tartós emelkedés, amely az ovulációt jelzi. Több hónapnyi adat alapján jobban megismerheted saját ovulációs ciklusodat és könnyebben mehet a babatervezés.
Menstruációs naptár vezetése:
A menstruációs ciklusod kezdetétől és végétől számítva jegyezd fel minden hónapban, hogy mikor kezdődnek és mikor érnek véget a menstruációs napjaid. Ha normális, 25 és 35 nap közötti a ciklusod, akkor valószínűleg rendszeresen ovulálsz, az ovuláció a menstruáció előtt körülbelül 14 nappal következik be. Jegyezd fel azokat a jeleket is, amelyek az ovulációt előrevetítik, mint például görcsök, növekvő méhnyakváladék, mellérzékenység, folyadék visszatartás, étvágy- vagy hangulatváltozások. Az ovuláció tüneteiről hamarosan bővebben is olvashatsz.
Ovulációs tesztcsík:
Az ovulációs tesztek mérik a vizeletedben lévő luteinizáló hormon (LH) szintet. Az ovuláció általában azután következik be, hogy az LH szint elérte a csúcsot: körülbelül 10-12 órával az LH csúcs után. Az ovulációs tesztcsíkra vizelj és várj, hogy megjelenjen a vonal a tesztcsíkon. Ha a szín megegyezik az utasításokban látható árnyalattal, akkor az ovuláció várhatóan 24-48 órán belül bekövetkezik. Ha nem egyértelmű az eredmény, próbáld meg újra 12 órán belül. A legtöbb ovulációs teszt bármikor használható a nap folyamán, de javasolt a reggeli vizelet használata a legjobb eredmény érdekében. A folyadékfogyasztást négy órával az ovulációs teszt előtt csökkentsd le, hogy a vizeleted koncentráltabb legyen, és könnyebben észlelhető legyen az LH szint.
Peteérésre utaló jelek, amiket tapasztalhatsz
Az ovuláció előrejelzése mellett a tested jelzései és tünetei is segíthetnek megtalálni az ovuláció idejét. Ezek a jelek nemcsak a terhesség tervezésekor, hanem a tested megismerése és figyelése során is hasznosak lehetnek.
Méhnyakváladék-változások:
Az ovuláció előtt a tested több ösztrogént termel, ami miatt a méhnyakváladék nyúlósabbá és átlátszóvá válik, mint egy tojásfehérje. Ez a változás elősegíti a spermiumok mozgását a petesejt felé. A méhnyakváladék változása az ovulációra jellemző tünet, de annak mennyisége és kinézete személyenként eltérő lehet.
Érzékszervi változások:
Néhány nő észreveszi, hogy a menstruációs ciklus második felében érzékenyebbé válik az illatokra. Ez azért történhet, mert ebben a termékeny fázisban a testednek nő az érzékenysége a férfiak által kibocsátott androsztenon nevű feromonra. Néhány nőnél ilyenkor az ízérzékelés is fokozottabb.
Mellérzékenység:
Érzékeny vagy fájdalmas mell is lehet az ovuláció egyik jele. Azért van ez, mert érzékenyen reagál a melled a peteérés idején megváltozó hormonszintre.
Enyhe medencei vagy alsó hasi fájdalom:
Sokan kérdezik, hogy érezhető-e az ovuláció? A válasz igen – általában enyhe fájdalom vagy görcs formájában a has alsó részén, általában az egyik oldalon (nem mindig ugyanazon az oldalon). Az ovuláció során az ovárium, amelyből a petesejt felszabadul, enyhe vagy tompa fájdalmat okozhat. Ez a Mittelschmerz nevű jelenség. Az ovulációs fájdalom egy-két óráig, vagy néhány percig tarthat. Néhány nő emellett enyhe hüvelyi vérzést, kis folyást vagy émelygést is tapasztalhat az ovulációval együtt. Ezek a tünetek általában enyhék és rövid ideig tartanak, de ha az ovulációs fájdalom tartós vagy súlyos, fordulj nőgyógyász szakorvoshoz, hogy kizárják az endometriózis vagy petefészek-ciszta lehetőségét. Ahhoz, hogy az ovulációs fájdalmat megkülönböztesd más problémáktól, javasoljuk, hogy minden hónapban figyeld meg ezeket a jeleket, és írd le a megfigyeléseidet.
Barnás folt vagy folyás:
A barnás folyás az ovulációkor normális lehet, bár nem túl gyakori. Ez azért következik be, mert a petefészek körül lévő follikulum, amelyen belül védelemben fejlődik, érik a petesejt, megnő és megreped, aminek következtében enyhe vérzés keletkezik. A nem friss vérzésből eredő barna szín miatt az ovulációs folyás vörösesbarnától sötétbarnáig terjedhet. Általában nincs ok az aggodalomra, ha az ovulációhoz kapcsolódó folyás rövid időn belül elmúlik. Ha ez a barna pecsételés tartós, akkor konzultálj orvosoddal, hogy kizárhassátok az esetleges fertőzést vagy a petevezeték-szakadást.
Szexuális vágy változásai:
A szexuális vágy változása az ovuláció jele is lehet. Néhány nő megfigyelheti, hogy az ovulációs időszakban a szexuális vágya fokozódik, amelynek célja a fajfenntartás elősegítése. Azonban fontos megjegyezni, hogy a szexuális vágy változhat bármikor, és számos tényező, például egy pohár bor vagy az általános hangulat is befolyásolhatja.
Émelygés és fejfájás:
Az émelygés és a fejfájás is lehet az ovuláció tünete, ennek oka pedig a hormonváltozás a peteérésnek ebben a szakaszában.
Bazális testhőmérséklet változások:
Habár ezt a tünetet nem érzed, mégis az ovuláció egyik jele lehet. Mint korábban említettük, az ovuláció előtt a bazális testhőmérsékleted emelkedik, és az ovuláció ideje alatt emelkedett marad. Pár hónapnyi bazális testhőmérséklet követése után könnyebben észlelheted az ovulációra jellemző változásokat.
Az ovuláció megismerése fontos lépés lehet a terhesség tervezésekor, de ezek a jelek és tünetek segíthetnek abban is, hogy jobban megismerd a testedet és az egészséges menstruációs ciklusodat. Minél jobban ráhangolódsz tested változásaira, annál pontosabban meghatározhatod az ovuláció idejét.
Nincsenek hozzászólások