Mire kell figyelni a tamponhasználatnál? Mik az előnyei, mik a hátrányai, és milyen alternatívák vannak helyette? Kinek lehet jó a menstruációs kehely, és hogyan kell használni?
Amíg régen a nők egyszerű vattával oldották meg a menstruációs vér felfogását, addig ma már sokféle módszer van arra, hogy a menzesz időszakát a kellemetlenségei ellenére a lehető legkényelmesebbé tegyük. A betét mellett a tampon az egyik legnépszerűbb, és az utóbbi években a menstruációs kehely is megkezdte térhódítását.
Okozhat gondokat? Toxikus sokk szindróma a „tamponallergia” tünetei
Sokan használunk tampont, mert egyszerű felhelyezni, higiénikus – ha megfelelő körülmények között tesszük fel -, különböző méretekben kapható, így mindenki kiválaszthatja a neki legkényelmesebbet, és kevés odafigyelést igényel. Vannak azonban hátrányai is, jóllehet, a legtöbb esetben a tampon nem okoz problémát, az arra hajlamosaknál allergiás reakciót válthat ki.
Talán elsőre furcsán hangzik, de előfordulhatnak olyan esetek, amikor egyszerűen elfelejtkezünk a tamponról, és tovább bent marad a kelleténél. A bent maradt tampon jelei azonban felhívhatják a figyelmünket a feledékenységünkre: jelentkezhet a tampon után fájdalom, fejfájás, torokfájás, hasfájdalom, kipirosodott bőr, hasmenés, hányinger, hányás, láz, rosszullét, súlyosabb esetben vérnyomásesés és ájulás is felléphet. Ezen a tünetek a toxikus sokk szindróma jelei, amivel haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
A sokk bekövetkezése ugyan nem törvényszerű, de fontos ismernünk a tüneteket annak érdekében, hogy időben felismerjük, ha baj van. Évtizedekkel ezelőtt a toxikus sokk szindrómát a tamponhasználattal hozták párhuzamba és tény, hogy a sokkot átélt páciensek körülbelül fele valóban használt tampont -, de azóta bebizonyosodott, hogy olyan nőket is érint, akik nem tamponhasználók.
A sokkos állapotot baktériumok okozzák, amik a hüvelyben, a menstruációs vérben, a méhnyakban, valamint adott esetben a tamponon is megtalálhatók.
Fontos, hogy ha az említett tüneteket észleljük, feltétlen forduljunk orvoshoz, késlekedés nélkül! Megelőzésképpen kiemelt figyelmet kell fordítanunk az intim higiéniára: természetesen, a tisztálkodás mindig fontos, de a menzesz alatt, napi egy-két alkalommal mindenképpen tisztálkodjunk övön alul, és kizárólag tiszta kézzel helyezzük fel a tampont, amit később az előírt rendszerességgel mindenképpen cseréljünk.
Olykor kifolyik a tampon mellett a vér? Jobb megoldás az intimkehely?
Az allergia mellett más probléma is felléphet, amit rosszul felhelyezett tampon okozhat.
Az, hogy kinek, milyen erős a menzesze egyénenként eltér, és az egészségi állapottól is függ. Ha a tampon ellenére azt tapasztaljuk, hogy átázik a fehérnemünk, akkor ellenőrizzük, hogy jól helyeztük-e fel, és ha kell, használjunk nagyobb méretűt, továbbá cseréljük gyakrabban! A biztonságérzetünket erősíthetjük még pluszban egy tisztasági betéttel is.
Aki tampon helyett más megoldást keres, biztosan találkozott már az intimkehellyel is. Az intim higiénia miatt vitatott kérdés lehet ugyan, de környezettudatos alternatíva lehet az intimtölcsér. Diszkrét, és bár igényel némi rutint, ám, ha egyszer belejövünk, legalább olyan könnyű lesz vele bánni, mint a tamponnal. A menstruációs tölcsér egyre elterjedtebb lett az utóbbi években, mert többször fel lehet használni, így nemcsak praktikus, hanem költségkímélő megoldás is egyben.
Lehetőség szerint próbáljunk ki többféle kelyhet, mert meglehet, hogy több alkalomra lesz szükség, amíg megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbbet. Legyünk türelmesek magunkkal, a legjobb, ha eleinte nyugodt körülmények között helyezzük fel. Lényeges még az is, hogy a menstruációs kehely száraz legyen, amikor feltesszük, a körmünket pedig vágjuk rövidre, a sarkokat reszeljük le, mert könnyen megsérthetjük az érzékeny nyálkahártyát.
Rendkívül fontos, hogy mindig tiszta kézzel helyezzük fel a menstruációs kelyhet, a cserét is így végezzük, de ha nincs módunk kezet mosni, akkor legyen nálunk intim törlőkendő vagy nedves toalettpapír.
A legegyszerűbb az, ha fürdés közben végezzük a kivételét, így a menstruációs kelyhet és magunkat is azonnal meg tudjuk tisztítani. Ahhoz is idő kell – csak úgy, mint a tampon esetében -, hogy kitapasztaljuk, milyen időközönként kell üríteni a kelyhet, egy idő után már a súlyából tudni fogjuk, hogy elérkezett-e az idő. Ha viselés közben fájdalmat érzünk, mindenképpen igazítsuk meg, és ha azt követően sem kényelmes, inkább vegyük ki!
Nincsenek hozzászólások