A téli időszakban kevesebb a napfény, valamint a hideg időjárás is megterheli szervezetünket. Ebben az évszakban hormonrendszerünkben különböző változások történhetnek, főként a pajzsmirigy működésére és e szervünket érintő hormonokra van hatással a tél.
![Tél hatása a hormonokra - mire ügyeljünk - 1954](https://nogyogyasz.hu/wp-content/uploads/2020/11/index.jpg)
A hideg időjárás hatására a szervezetnek több pajzsmirigyhormonra van szüksége, így akinek pajzsmirigy alulműködése van ajánlott lehet kontrollálni a laborértékeket. A pajzsmirigystimuláló hormon (TSH) szintje megnövekedhet, mely számos tünetet válthat ki a pajzsmirigy betegeknél. Leggyakrabban menstruációs panaszok, bőrszárazság, székrekedés, hízás, hidegtűrőképesség csökkenése jelentkezhet. Amennyiben a laborértékek eltérő értéket mutatnak, szükség lehet a pajzsmirigyhormon-pótló tabletta adagjának emelésére. Endokrinológus szakorvossal érdemes konzultálni a téli hónapokban fellépő panaszokat illetően, aki meghatározza a kezelés módosítását az eredményektől függően.
A melatonin olyan hormon, amely a fénycsökkenésével egyidejűen kezd termelődni, az alvásért felelős hormonként tartjuk számon. A téli fáradtság okai közé tartozhat, hogy a napfényhiány hatására már a kora délutáni időszakban termelődhet melatonin, amely álmosságot okoz. Az alvás és ébrenlét ciklus megtartásáért télen ajánlott többet sportolni főként a friss levegőn, támogatva ezzel a bioritmusunkat.
A tél hormonokra gyakorolt hatása okán ebben az időszakban kiemelten fontos immunrendszerünk támogatása, hogy növeljük a betegségekkel szembeni ellenállóképességét. Javasolt naponta legalább fél órát a szabadban tölteni, használjuk ki a napsütéses órákat! A vitaminbevitelre szintén ügyelni kell, fogyasszunk idény gyümölcsöket és zöldségeket, továbbá ajánlott a D vitamin étrend-kiegészítő formában való pótlása. A D vitamin bizonyítottan fokozza a kórokozók elleni védelmet, így a téli időszakban megjelenő fertőző betegségek megelőzésében fontos szerepet játszik.
Nincsenek hozzászólások