A tüszőérés vagy peteérés általában a menstruációs ciklus közepén következik be, de az időpontja egyénenként változhat. Az ovulációnak is nevezett folyamatnak több tünete is lehet, amelyeket különösen érdemes figyelni, ha teherbe szeretnénk esni, vagy el akarjuk kerülni a terhességet. De vajon érezhetjük-e ezeket a jeleket?
Ovulációnkra utaló jelek és tünetek
Méhnyaknyák állagának változása
A tüszőérés az a folyamat, amikor egy érett petesejt elhagyja a petefészket, és bekerül a petevezetékbe, ahol megtermékenyülhet. A petesejt kiválása bizonyos testi tünetekkel jár, de nem mindenkinél egyformák, és nem is mindig észrevehetők. Ezért ha nem tapasztaljuk ezeket a jeleket, az nem jelenti azt, hogy nincs tüszőérésünk.
Ovulációnkra utaló jelek és tünetek
Testhőmérséklet emelkedése
Az egyik legbiztosabb jel, hogy tüszőérés történt, a reggeli testhőmérséklet emelkedése (bazális testhőmérséklet), amit felkelés előtt mérünk. A tüszőérés előtt a bazális hőmérséklet alacsonyabb, mint utána, a különbség minimális, általában 0,2-0,5 °C között van. Ha rendszeresen mérjük és mindig fel is jegyezzük az értékeket, akkor észrevehetünk egyfajta mintázatot, ami segíthet megjósolni a tüszőérést. Ehhez használhatunk hagyományos hőmérőt vagy speciális digitális eszközöket is.
Méhnyaknyák állagának változása
A méhnyaknyák az a váladék, ami a méhnyakból ürül ki, és mennyisége, valamint állaga is változik a ciklus során. A tüszőérés idején ez a nyák bőségesebb lesz és nyúlósabbá válik, hogy segítse a spermiumok mozgását és túlélését. A méhnyaknyákot úgy tudjuk ellenőrizni, hogy ujjunkkal óvatosan megtapintjuk a hüvelybemenetet, majd megnézzük és megtapintjuk az ujjunkon lévő váladékot. Ha a nyák olyan, mint a tojásfehérje, akkor valószínűleg tüszőérésünk van.
Pecsételő vérzés
Kis mennyiségű, barnás vérzést sokan tapasztalnak a tüszőérés idején. Ijedelemre semmi ok, ez azért következhet be, mert a petefészekből való kilökődés során hajszálerek sérülhetnek meg, vagy mert az ösztrogén szintje hirtelen lecsökken. A pecsételő vérzés nem mindenkinél fordul elő, és nem is mindig ugyanakkor.
Emlők érzékenysége
Sok nő tapasztalja, hogy a mellei érzékenyebbek vagy feszesebbek lesznek a tüszőérés környékén. Ez az ösztrogén hormon hatására történik, amelynek mennyisége megemelkedik a tüszőérés előtt. Az emlők érzékenysége nem mindenkinél jelentkezik, és nem is mindig ugyanolyan erős, ezért ez önmagában nem elég megbízható jel a tüszőérés megállapításához.
Enyhe alhasi fájdalom
Ha általában a menstruáció kezdetén tapasztalt enyhe fájdalmat vagy múló görcsöt érezzük a ciklus nagyjából félidejében, akkor nagy valószínűséggel megindult a peteérés. Más szóval ez a német nyelvből átvett mittelschmerz jelenség, ami középső fájdalmat jelent. A fájdalom oka lehet az, hogy a petefészekből kilépő petesejt irritálja a szöveteket vagy a vérzés miatt nyomást gyakorol a hasüregre. A mittelschmerz sem fordul elő mindenkinél, és nem is mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik, ezért ez sem elég pontos vagy általános jele a tüszőérésnek.
A libidó növekedése
Sok nő érzi magát szexuálisan vonzóbbnak és kívánatosabbnak a tüszőérés körül. Ez az evolúciós ösztön arra sarkall, hogy amikor a legnagyobb az esély rá, megtörténjen a megtermékenyülés. A libidó növekedése azonban nem csak a tüszőéréstől függ, hanem más tényezőktől is, mint például a stressz, a hangulat, a partner, stb. Ezért ez sem egyértelmű jel a tüszőérésre.
A tüszőérésnek, láthatóan több testi jele is lehet, a legmegbízhatóbbak a reggeli testhőmérséklet emelkedése és a méhnyaknyák állagának változása. Ha szeretnénk tudni, mikor van a tüszőérésünk, akkor érdemes ezeket a jeleket figyelni és naplózni, de ennél megbízhatóbb az ovulációs teszt használata. Ez a teszt a vizeletből mutatja ki a peteérést előrejelző hormon szintjét.
Nincsenek hozzászólások