A negyvenes nők közel fele soha nem ment még el mammográfiára!
Megdöbbentő eredmény született abban az online felmérésben, amelyben 400, 18 és 59 év közötti nőt interjúvolt meg szeptember végén az Inspira Research Healthcare „A nők egészsége piackutatói szemmel 2022” vizsgálat keretében: nagyon jelentős az elmaradás a nőgyógyászati szűrővizsgálatok terén, és leginkább a túlsúly, a magas vérnyomás és koleszterinszint, illetve a visszeres véna okozza a legnagyobb problémát a megkérdezett nők körében.
Volt, aki soha nem volt még nőgyógyásznál!
Minden ötödik megkérdezett csak négy évnél ritkábban jár nőgyógyászati vizsgálaton, holott évente vagy kétévente javasolt. Volt olyan hölgy, aki azt nyilatkozta, még soha nem is kereste fel a nőgyógyászát.
Nem ment még el mammográfiára a 18 és 39 éves korosztály 69 százaléka, a 40 és 49 év közötti nők 49 százaléka, valamint az 50 és 59 évesek 24 százaléka, pedig 45 és 65 éves kor között kétévenként indokolt az emlők röntgenvizsgálata, és 2001 óta emlőrákszűrő program is létezik, ennek keretében pedig az érintett korosztályban élő nők névre szóló értesítést kapnak a vizsgálat időpontjáról, ha pedig elmennek, a fizikális emlővizsgálat mellett elkészül a mammográfia felvétel.
Hasonlóan lesújtó a helyzet a méhnyakrákszűrés területén: minden ötödik megkérdezett 3 évnél ritkábban vagy soha nem végeztette el ezt a típusú szűrővizsgálatot, pedig a méhnyak laphámsejtjeinek rosszindulatú elfajulásából kialakuló daganatos megbetegedés évente körülbelül 1300 nőt érint, és kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban. Hiába vezették be a méhnyakrákszűrést hazánkban, a nők jelentős része nem vesz részt a vizsgálaton, pedig a méhnyakrák igen korai stádiumban felismerhető, illetve az időben megkezdett kezeléssel az esetek nagy részében gyógyítható. Kialakulásában a humán papillomavírus (HPV) egyes típusainak szerepe bizonyított. Ami aggasztó, hogy nincs vagy alig van tünete, így sokan el sem mennek ilyen panasszal az orvosukhoz. A felmérésből kiderült: HPV szűrésen sem járt még a megkérdezettek közel fele, és a 18 és 29 évesek 41 százaléka, a harmincas korosztály csupán 21 százaléka kapott HPV elleni védőoltást.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni: nagyon fontosak a nőgyógyászati szűrések, és a nőgyógyászt nem csak panasz esetén szükséges felkeresni. A felmérés arra is rávilágított, hogy a nők többsége (42 százaléka) vegyesen állami- és magánellátást is igénybe vesz, ha nőgyógyászhoz megy, 30 százalékuk pedig csak magánorvoshoz jár.
Ami lesújtó: megszakított és védekezés nélküli szexuális együttlét
Soha nem használt fogamzásgátló megoldásokat a maximum 8 általános iskolát végzett nők 35 százaléka! A 18 és 29 éves korosztály többsége, 71 százaléka hormonmentes fogamzásgátló eszközöket (a többség óvszert) használ, 54 százalékuk a tablettára esküszik, igen sokan, 41 százalékuk megszakítja a szexuális együttlétet, 9 százalékuk pedig semmit sem használ, ha a védekezés kerül szóba. Ennél sokkal rosszabb a helyzet a 30 és 39 évesek körében: a többség, 59 százalékuk tablettát szed, 55 százalékuk óvszerrel védekezik, 39 százalékuk a megszakítást választják, 13 százalékuk pedig szó szerint a véletlenre bízza, mert semmiféle módon nem védekeznek, a megkérdezettek 19 százaléka egyébként gyermeket tervez, aktívan próbál teherbe esni.
Arra is kíváncsiak voltak a felmérésben, hogy az elmúlt 1 hónapban miként védekeztek a megkérdezett hölgyek: a 18 és 29 éves korosztály többsége, 38 százaléka az óvszert választotta, 26 százalékuk pedig semmilyen fogamzásgátló módszert sem alkalmazott. A harmincas korosztályban megoszlott azok aránya, akik a tablettát és a védekezés nélküli együttlétet választották. Azok, akik nem védekeztek az előző hónapban, bevallották, hogy családtervezésen gondolkodnak.
TOP3: Magas vérnyomás, túlsúly, visszeres vénák
A kor előrehaladtával egyre több egészségügyi probléma, betegség érinti a nőket: 50 év felett a magas vérnyomás és koleszterinszint, a mindennel összefüggő túlsúly, illetve a visszeres vénák, valamint a migrén kerülnek előtérbe. A teljes korosztályt figyelve nincs sok különbség a top5 betegségben, csak a sorrendben van némi eltérés: vezet a migrén, majd a túlsúly és a magas vérnyomás következik a listában.
A felmérésben fővárosi és vidéki hölgyeket is faggattak, valamint rákérdeztek körükben az iskolai végzettségükre is, és arra a következtetésre jutottak: a diplomások és jobb anyagi helyzetűek tudatosabbak és könnyebb a hozzáférésük az egészségügyi szolgáltatásokhoz, ezáltal magasabb körükben a betegségek átlagos száma is, ugyanis időben felismerésre kerülnek a problémák.
Digitális egészségügy: van hová fejlődni!
Időpontfoglaló applikációt vagy internetes megoldást a megkérdezett hölgyek 24 százaléka ismer, 15 százalékuk kipróbálná, és aktívan használta az elmúlt félévben csupán 8 százalékuk. Egészségügyi témájú honlapot 22 százalékuk ismer, 6 százalékuk rendszeresen olvassa is az ott található információkat, híreket, cikkeket. Kiderült az is a felmérésből, hogy a leginkább az EESZT információs portált, menstruációs ciklust rögzítő applikációt és a menzesz időpontját megjósoló app-ot használtak az elmúlt hat hónapban az érintett nők. Az 50 év felettiek több mint fele semmilyen egészségügyi témájú internetes megoldással nem éltek az utóbbi időszakban.
Forrás: A nők egészsége piackutatói szemmel 2022
Kedves Mária!
Látatlanban sajnos nagyon nehéz lenne megmondani, hogy mi enyhítené Önnél a tüneteket, hiszen a pontos diagnózis még nincs felállítva. Javasoljuk, hogy várja meg amíg konzultálni tud nőgyógyászával.
Ha már jelentkeztek a viszkető, vérzéses tünetek, mivel csökkenthetjük ezeket az érzéseket, amíg az orvos majd megmondja, hogy ez a tünet mit takar? Mária-mama