A progeszteron olyan női nemi hormon, mely a petesejt megtermékenyítéséért, a terhesség fenntartásáért felelős. A petefészekben termelődik, pontosabban a megrepedt tüsző (sárgatest) termeli, valamint a mellékvese és méhlepény is részt vesz az előállításában. A meddőség egyik oka az alacsony progeszteronszint, amelynek okait és kezelési lehetőségei a továbbiakban kerülnek kifejtésre.
Az alacsony progeszteronszintet okozhatja pajzsmirigy alulműködés, a mellékvese működési zavara, PCO, inzulinrezisztencia, továbbá az ösztrogén-progeszteron szint egyensúlyának kibillenése. Fő tünetei közé tartozik a pecsételő vérzés, rendszertelen menstruáció, mellfájdalom, hangulatingadozás, vetélés, továbbá a meddőség.
![Progeszteron: tudd, ha nincs elég! - 1989](https://nogyogyasz.hu/wp-content/uploads/2021/01/istockphoto-1063392694-170667a-300x200.jpg)
A progeszteron szintről vérvétel útján tud nőgyógyász szakorvosunk tájékozódni, a menstruációs ciklus 3. illetve 21. napján kell elvégezni a vizsgálatot. Ezen kívül hüvelyi ultrahang során deríthető fény a petefészkek állapotára, a tüsző meglétére. Ezen kívül ajánlott endokrinológiai rendelést is felkeresni, hogy a pajzsmirigy és mellékvese működését felmérje a szakorvos. A progeszteronszint ingadozása gyakran összefügg a pajzsmirigy, illetve a mellékvese rendellenes működésével, azok betegségeinek diagnosztizálásával jó eséllyel helyreállítható a női ciklus.
A progeszteronhiány kezelésére szolgálnak hormonkészítmények, illetve a természetes hatóanyagtartalmú barátcserje. A kezelés típusáról a nőgyógyász szakorvos dönt, továbbá az endokrinológiai betegségekről is érdemes egyeztetni kezelőorvosával, hogy teljeskörű ellátásban részesülhessen.
Nincsenek hozzászólások