Tippek a sikeres lombik programhoz
A lombik program egy sok bizonytalansággal és várakozással teli időszakot jelent a résztvevők számára. Akár leendő anyaként vagy apaként vállalkozunk rá, érzelmileg és fizikailag is megterhelő lehet, ezért sokan halogatják, hogy belevágjanak. Mivel azonban ez a legnagyobb siker rátával járó mesterséges megtermékenyítési eljárás, a gyermektelen párok évről évre többen vesznek részt benne. Ha pedig már rászántuk magunkat, érthető módon szeretnénk mindent megtenni a sikeressége érdekében.
A kezelés során számos olyan tényező előfordulhat, amire minden igyekezetünk ellenére sem lehetünk hatással. Az alábbiakban azonban adunk néhány hasznos tippet ahhoz, hogy mit tegyünk és mit ne tegyünk a lombik program alatt, hogy növelhessük a fogantatás esélyét.
A lombik program sikerének esélyei
A mesterséges megtermékenyítési eljárások sikere számos tényezőtől függ, így szinte minden eset egyedi. Habár sokat segíthet, ha beszélgetünk hozzánk hasonló helyzetben lévőkkel, fontos, hogy ne hasonlítgassuk magunkat másokhoz. A lombik program esetében a fogantatás általánosságban 30-60%-os eséllyel jön létre. Összehasonlításképpen az inszeminációnál ez az arány 15-20%-os, vagyis kijelenthető, hogy a lombik program az egyik legsikeresebb mesterséges megtermékenyítési módszer.
Az eljárásnak köszönhetően Magyarországon évente több ezer baba születik, még így is előfordulhat azonban, hogy az első néhány beavatkozás negatív eredménnyel zárul.
5 alkalommal ingyenes
A meddőség magyar párok nagyjából 15%-át érintő probléma, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (korábban OEP) így öt alkalommal teljes mértékben finanszírozza az IVF kezelések költségét. Illetve jelentős támogatással szerezhetjük be a lombik program során szükséges gyógyszereket és hormonális készítményeket is. Ennek köszönhetően a költségek sem jelentenek már akkora kihívást.
A támogatás igénybevételét ugyanakkor jogszabály szabályozza, aminek értelmében csak a meddőséggel küzdő párok, illetve azok az egyedülálló nők vehetnek részt, akiknél bizonyított a meddőség ténye, vagy közelednek a fogamzóképes életkor végéhez. Ez utóbbi bizonyítását legalább két független orvosi szakvéleménnyel kell alátámasztani, mielőtt megkezdhető lenne a kezelés.
További megkötés, hogy az ötödik eljárásnak legkésőbb a 45. életév betöltése előtt meg kell kezdődnie. Ezek hiányában csak önköltséges formában vehetünk részt kezelésen.
5 tipp a lombik program sikerének érdekében
Ne hagyj fel a mozgással!
Annak érdekében, hogy semmi ne akadályozza a beültetett embriók megtapadását sok nő hagy fel teljesen a mozgással a lombik program kezdetén. Mivel az erőteljes edzés és a sok rázkódással járó sportok, például a lovaglás vagy a futás valóban hatással lehet a fogantatás sikerére, ezért nem mindegy, milyen mozgásformát választunk. Teljesen azonban nem érdemes felhagyni a sportolással.
Ugyanakkor tartsuk azt is szem előtt, hogy ha előtte nem mozogtunk rendszeresen, ne most kezdjünk teljes életmódváltásba, az ugyanis szintén negatívan hathat az eredményre. Válassz kíméletes mozgásformát, például gyaloglást, vagy jógát és igyekezz hetente legalább háromszor, napi harminc percet mozogni!
Aludj eleget!
Egy egészséges felnőtt szervezetének napi átlagosan 7-8 óra alvásra van szüksége. A várandós nőknek ennél jellemzően még többre, ezért fontos, hogy figyeljünk az elegendő alvásra a kezelés alatt. Ez nem biztos, hogy egyszerű feladat lesz, mivel rohanó életmódunk, okos eszközeink használata, a túlzott koffeinbevitel, illetve a késő esti tévézés is csökkenti az alvás megfelelő mennyiségét és minőségét.
Ezek hatását csak fokozza a kezelés során jellemzően megnövekedett stressz és a hormonháztartásunk megváltozása. Érdemes ilyenkor lemondani a kávéfogyasztásról és száműzni az elektronikát a hálószobából.
Táplálkozz egészségesen!
A kezelés és a várandósság alatt fontos az egészséges táplálkozás és a megfelelő vitaminbevitel. Emellett a változatos diéta a testsúly kordában tartásában is segíthet, aminek szintén hatása van a lombik program sikerére. Nemcsak a túlsúly, hanem a túlzott soványság is gondot okozhat.
Ügyelj rá, hogy sok zöldséget és gyümölcsöt, sovány húsféléket és fehérjében gazdag ételeket fogyassz. Emellett a megfelelő folyadékbevitel is fontos.
Kezeld a stresszt!
A stressz hétköznapjaink részét képezi, kis mennyiségben pedig akár jó hatással is lehet a teljesítményünkre. Sajnos azonban ritkán fordul elő kis mennyiségben, így kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő kezelésére.
A stressz levezetésére számos mód létezik, válassz olyat, ami a neked leginkább megfelel! Mozogj, olvass, találkozz a barátaiddal és igyekezz otthon is kellemes, nyugodt környezetet teremteni.
Kezeld a tüneteket!
A lombik program szinte mindenkire más hatással van. A nagy mennyiségű hormonbevitel, illetve a kezelés során megnövekedett stressz miatt azonban biztosan számíthatunk majd kisebb-nagyobb kellemetlenségekre. Ezekről kérd ki orvosod tanácsát és figyelj a megfelelő kezelésükre.
Gyakran tapasztalhatunk például hőhullámokat, amelyek elűzésében segíthet a szellős ruházat, fejfájást, amit a megfelelő folyadékbevitel és mozgás is csökkenthet, illetve puffadást és émelygést, ami esetén a gyömbér, vagy borsmenta tea nyújthat enyhülést.
5 dolog, amit érdemes ilyenkor kerülni
- A drasztikus életmódváltást, ami diszkomfort érzettel járhat.
- A megerőltető mozgást.
- Gyógyszerek és étrendkiegészítők alkalmazását az orvosod jóváhagyása nélkül.
- A dohányzást és alkoholfogyasztást.
- A kávézást és a koffein tartalmú italok fogyasztását.
A lombik program sikere érdekében azonban a legjobb dolog, ha pontosan követed orvosod utasításait és törekszel a kiegyensúlyozott életmódra. Ebben nagy segítséget nyújthatnak a szeretteid és a párod. Azt se veszítsd szem elől, hogy ez az időszak az ő számára is megterhelő lehet, de együtt vagytok benne, így kölcsönösen támogathatjátok egymást.
Nincsenek hozzászólások