Minden nő szeretné tudni, hogy mi zajlik a testében a terhesség első percétől fogva. Bár még nem is látjuk, nem ismerjük az új jövevényt, a kapcsolat mégis a legszorosabb, amit két ember között el lehet képzelni. Vajon milyen utat tesz meg a 9 hónap alatt? És ez a folyamatos változás, hogyan hat majd rád? Kövesd a Terhesség hónapról hónapra című sorozatunkat, és minden kérdésedre választ kaphatsz!
Az első hónap
Ez a terhesség legtrükkösebb időszaka! Sokan észre sem veszik, hogy gyermeket hordanak a szívük alatt, csak jó néhány hét elteltével. Az első hónap ugyanis legtöbbünknek nem tartogat nagy meglepetéseket, jóllehet a negyedik héten már érezhetőek az első trimeszterre jellemző főbb tünetek: az émelygés és a hányinger.
Mi zajlik a testedben?
Az első másfél hét a megtermékenyült petesejt beágyazódásának időszaka. Ezután a szervezeted előkészíti a magzat számára a terepet, a petesejt helyén ugyanis kialakul a sárgatest, mely segít a méhnyálkahártya felépítésében. Csak ekkor alakul ki a zigóta és az anya keringése között a kapcsolat, amitől kezdve a zigótát az anya vérerei táplálják, így gyors fejlődésnek indulhat. A fogantatástól számított 22. napon a kicsi szíve végre dobogni kezd, és ezzel párhuzamosan a velőcső is lezáródik. Ebben az első négy hétben a terhesség klasszikus tünetei csak keveseknél jelentkeznek, gyakran előfordul azonban fáradékonyság, sőt a mellek is érzékenyebbek lehetnek!
Mire figyelj oda a terhesség első négy hetében?
Elsősorban a táplálkozásra! Jóllehet, ha már régóta tervezitek a babát, akkor ezt korábban érdemes elkezdeni! Tarts kiegyensúlyozott étrendet, vagyis különösen figyelj oda, hogy a bevitt élelmek valós tápanyagtartalommal bírjanak! A terhesség egész ideje alatt ügyelj a fehérjedús étrend kialakítására, hiszen ez elősegíti a sejtek és a szervek megfelelő fejlődését. Kerüld a félkész, műételeket és részesítsd előnyben a rostban és összetett szénhidrátban gazdag, de alacsony glikémiás indexű ételeket.
Fontos a megfelelő mennyiségű ásványi anyag bevitel is, melyre érdemes odafigyelni már a terhesség előtti néhány hónapban is. Összegyűjtöttük neked a terhesség első néhány hete szempontjából döntő jelentőséggel bírókat:
Folsav
Az első és legfontosabb, hogy rendszeresen szedj folsavat egészen a várandósság végéig. A folsav létfontosságú szerepet játszik a sejtek növekedésében, és a velőcsőzáródással kapcsolatos fejlődési rendellenességek kialakulásának csökkentésében. Mivel a velőcső a terhesség negyedik hetében zárul, minél előbb kezdj el folsavat szedni!
Cink
A cink nemcsak fokozza az immunrendszer működését, de a magzat növekedését is elősegíti, éppen ezért a terhesség végéig kiemelten fontos a szedése. Hozzájuthatsz természetes úton halételek, csírák, tojás, szója fogyasztásával vagy étrend-kiegészítőkön keresztül. Kérd nőgyógyászod javaslatát!
Kalcium
Már a terhesség első heteitől kezdve gondoskodj extra kalciumbevitelről. A kalciumnak ugyanis fontos szerepe van a csontképzésben! A helyes étrend kialakításán kívül, már rögtön a terhesség elején le kell mondanod az olyan káros élvezetekről, mint a dohányzás és az alkohol- vagy a kávéfogyasztás.
Ne feledd! Egy élet növekszik benned, tégy meg mindent, hogy egészségesen jöhessen a világra!
(Olvasd el itt, mire számíthatsz a második hónapban)
Ha kérdésed lenne, akkor bátran kérd ki nőgyógyász szakember véleményét, segítségét!
Nincsenek hozzászólások