Bármennyire is áldott állapot, amikor a nő kisbabát vár, a terhességgel járó hányinger a legkellemetlenebb tünetek egyike. Kiknél, miért jön elő? Mit lehet tenni ellene? Mindezt megtudhatja cikkünkből.
Hány és hány nő döbbent rá a reggeli rosszulléteket észlelve, hogy talán nemcsak rosszat evett, hanem valami életre szóló változás van készülőben. A legtöbbször persze a meglepettség és az öröm érzése az uralkodó, de akármennyire várva várt is az anyaméhben formálódó kis lény, a terhességi hányinger megkeseríti a kismamák életét.
Mindenki szenved?
Jellemzően a várandós nők 50-80 százaléka tapasztal a terhesség kezdetén terhességi hányingert. Noha tipikus a reggeli rosszullét, a kismamák egy része a nap más szakában szalad a mosdóhoz. Általában egyik nő sem ússza meg a terhességi hányingert, de egyes kutatások szerint minden huszadikat az áldott állapot kilenc hónapja alatt végigkíséri a közérzetet elrontó terhességi hányinger. Jellemzően a 8. és 12. hét között a legkellemetlenebbek a tünetek, és általában a 18-20. hétre szűnnek meg.
Nem is rossz a rosszullét
A terhesség alatt jelentősen megváltozik az emésztésben részvevő gyomor és a belek működése, ráadásul a bonyolult hormonális átalakulások, a szaglórendszer eltérő működése is megkavarja a szervezetet. Anélkül, hogy bonyolult biológiai folyamatok részletezésébe kezdenénk, a ß-HCG hormonszint emelkedésével fokozódik a hányinger. A már említett szaglórendszeri változás miatt egyébként az erős szagok, illatok is fokozhatják a hányingert. Pozitív hír ugyanakkor, hogy amennyiben nem kóros a terhességi hányás és hányinger, akkor a kellemetlen tünet összességében mégis jó, mert jelzi, hogy minden rendben van a terhességgel.
Ésszel együnk
Noha alapvetően a terhességi hányingert nem lehet teljesen elkerülni, összegyűjtöttünk néhány tippet arra, hogyan javíthatunk valamicskét a helyzeten.
-
Életmód-változtatás
Érdemes többször keveset enni, és nemet mondani a fűszeres, zsíros, nehéz ételekre. Fontos a rendszeres pihenés, napközbeni rövid alvás. Kis mennyiségű folyadék vagy étel gyakori fogyasztásával megelőzhetők a súlyosabb tünetek.
-
Inni, inni, inni
Vannak, akiknek a hideg vagy enyhén savas folyadék csökkenti a panaszokat. Ha nincs is így, aranyszabály, hogy a kismama ügyeljen a megfelelő folyadékegyensúlyra.
-
Vitaminok, gyógyszerek
Az első 12 hétben óvatosan bánjunk a gyógyszerekkel, hiszen sok készítménynek nem ismert a terhes nőkre gyakorolt hatást. Ugyanakkor érdemes B6 vitamint szedni, az enyhítheti a terhességi hányingert.
-
Gyógynövények
Több növény, így például a gyömbér is csillapítja a terhességi hányingert.
-
Doktor a testnek és az agynak
Ha a fentebb felsorolt praktikák nem működtek, érdemes pszichológus segítségét kérni, szélsőséges esetben pedig akár kórházba menni.
Alighanem egyébként fejben kell rendbe tenni a gondolatokat. Érdemes elfogadni a kellemetlen, ám múló tünetet. Néhány hónap múlva ráadásul – a gyermeket a kezében tartva – már egyik kismamát sem fogja érdekelni, milyen nehéz perceket töltött a mosdóban.
Elviselhetetlenek a tünetek? Nem vagy biztos valamiben? Kérd nőgyógyász szakember segítségét!
Nincsenek hozzászólások